Audyt Adwords i efektywna kampania
Reklamy Google to jeden z najlepszych i najbardziej bezpośrednich sposobów na trafienie z reklamą swojego produktu lub usługi do zainteresowanych podobną branżą klientów. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zainwestować wystarczającą ilość środków, a nasze reklamy będą prowadziły do dużej liczby konwersji, a w rezultacie zarobków. Audyt AdWords pomoże ci sprawdzić, jak skutecznie radzą sobie twoje reklamy, oraz jasno przedstawi ci, czy pieniądze, które inwestujesz w reklamy, lub na zatrudnienie agencji SEO są odpowiednio zarządzane.
Przeprowadzamy audyt Google AdWords
Zacznijmy od tego, że audyt Adwords można wykonać samemu, lub powierzyć go ekspertowi. Polega to na dokładnym przeanalizowaniu konta reklamowego w Google pod kątem jego głównych zastosowań, takich jak: czy konto Google AdWords odpowiednio zbiera informacje o działaniu reklam, czy konto jest dobrze ustawione, jak działają poszczególne kampanie i reklamy oraz czy każdy etap drogi klienta na ścieżce zakupowej jest odpowiedni. Po przeprowadzeniu audytu mamy dostęp do pełni danych, które wskazują, w którym miejscu nasz reklamy nie są zoptymalizowane, a gdzie wszystko jest w porządku. Audyt Google AdWords zdecydowanie pomoże uzyskać zadowalające wyniki reklam.
Czy warto przeprowadzić audyt kampanii reklamowej?
Audyty Google AdWords to właściwie konieczna operacja dla wszystkich, którzy nie dysponują nieograniczonym budżetem reklamowym. Dzięki niemu możliwe jest sprawdzenie wszystkich obszarów zaangażowanych w podnoszenie skuteczności reklamy i ich ewentualne ulepszenie. Zbiór danych, który uzyskasz po przeprowadzeniu audytu, pomoże ci lepiej zarządzać budżetem, pozbyć się lub zmodyfikować nieefektywne reklamy, wyeliminować niechciane kliknięcia pochodzące od osób, które nie są zainteresowane zakupem produktu lub skorzystaniem z usług oraz pomoże w ponownym zachęceniu klientów, którzy już kiedyś weszli w interakcje z naszą stroną.
Połączenie konta AdWords
Działania związane z przeprowadzeniem audytu Google AdWords powinniśmy zacząć od tego, co znajduje się poza kontem. Mianowicie chodzi tutaj o połączenie naszego konta z innymi narzędziami, które są oferowane przez Google. Dają one dodatkowe możliwości oraz dokładnie mierzą kliknięcia i konwersje.
Google oferuje szeroką gamę użytecznych narzędzi. Najważniejszym z nich jest oczywiści Google Analytics. Warto również połączyć swoje konto z Google Search Console, kanałem na YouTube i możliwie z kontem Google Play.
Google Analytics a audyt
Po połączeniu konta AdWords z Google Analytics upewnij się, że połączyłeś je również ze swoją stroną. Jest kilka sposobów na zautoryzowanie Google Analytics na twojej stronie, jednak najłatwiejszym z nich jest szybkie wklejenie indywidualnie wygenerowanie kodu na stronę internetową. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie informacje o wejściach i działaniu użytkowników na stronie będą mierzone prawidłowo.
Lisy remarketingowe
Kolejnym bardzo ważnym punktem przy konfigurowaniu konta AdWords jest stworzenie zaawansowanych list remarketinowych. Najpierw jednak trzeba upewnić się, czy informacje o skuteczności retargetowania są w ogóle kolekcjonowane przez twoje konto Google Analytics.
Struktura kampanii reklamowych
Jeżeli podstawy mamy za sobą i postawiliśmy odpowiednio silne fundamenty, to teraz możemy przejść do struktury i ustawień kampanii. Dobrze stworzone struktury w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do wysokiej (lub niskiej) skuteczności reklam oraz do łatwości w prowadzaniu do nich korekt i koniecznych poprawek. Najważniejszym elementem jest sprawdzenie, czy obecny podział ma w ogóle sens i czy lista kampanii reklamowych jest dla ciebie czytelna. Jeśli nie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie są one odpowiednio skonstruowane. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na spójność reklam oraz czy otwarcie informują o oferowanej usłudze lub produktach.
Ustawienia kampanii reklamowej
Kolejnym istotnym etapem jest sprawdzenie ustawień kampanii reklamowej. Pomijając ten etap, narażamy się na ogromne straty finansowe, lub nawet na całkowite zaprzepaszczenie reklamowej szansy. Ustawiając konto AdWords mamy do wyboru kilka możliwych celów reklam: efektywnościowe, brandingowe oraz zasięgowe. Trzeba sobie przede wszystkim zadać pytanie, czy reklamy, które w danym momencie publikujemy, naprawdę mają sens i czy opłaca się je dalej finansować.
Następnie sprawdzamy pozostałe aspekty techniczne naszych reklam. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, do jakiej grupy odbiorców kierujemy nasze reklamy tzn. grupa językowa, region, wielkości stawek w zależności od dnia tygodnia oraz godzin wyświetlania reklam.
Treści reklam
Przejdźmy teraz do najważniejszego elementu, czyli samych reklam. W końcu to one wyświetlają się potencjalnym klientom i odpowiadają za to, czy kogoś zainteresują, czy nie. Skuteczne reklamy posiadają chwytliwy nagłówek, są spójne z ofertą na stronie oraz zachęcają użytkowników wyszukiwarki do podjęcia działania dzięki zastosowaniu Call to Action.
Audyt w tej strefie polega przede wszystkim na przeanalizowaniu struktury tekstowej (czy wykorzystany jest pełen potencjał Google tzn. ilość znaków w nagłówku oraz opisie), a także, czy treść reklamy jest spójna z tym, co zainteresowane osoby mogą znaleźć na stronie. Bardzo ważne jest także zweryfikowanie rozszerzeń reklam, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na rankingowanie.
Słowa kluczowe
Nie da się przeprowadzić skutecznego audytu Google AdWords bez zatroszczenia się o nasze słowa kluczowe. W końcu nie ma najmniejszego sensu w promowaniu zakładu fryzjerskiego pod frazy związane z samochodami. Przeprowadzając audyt, sprawdzamy, czy słowa kluczowe są maksymalnie trafne oraz, czy sposoby dopasowania, które stosujemy, pokrywają się z tym, czego szukają potencjalni klienci. Bardzo ważne jest również sprawdzenie ustawień CPC. Wykorzystać do tego można oferowane przez Google narzędzia do keywords lub inne darmowe programy dostępne w internecie jak np. Ubersuggest oraz KeywordTool. Lista słów kluczowych jest bardzo ważna z punktu widzenia internetowych reklam. Nie może być ani zbyt krótka, ani zbyt długa, ponieważ obie wersje mogą znacząco nadszarpnąć nas reklamowy budżet.
Grupy targetowe
Pomimo tego, że Google nie daje aż tak szerokiego pola manewru w kwestii targetowania ludzi z reklamami, jak Facebook, to wciąż możliwości są ogromne. Upewnij się więc, czy twoje kampanie mają ustawione optymalne grupy docelowe. Audyt AdWords pozwala sprawdzić i ewentualnie zmodyfikować takie kwestie jak to, czy reklamy wyświetlają się osobom o określonych zainteresowaniach, wieku, miejscu zamieszkania, tematów, demografii oraz pozwala na zaawansowane opcje retargetowania. Poza tym bardzo ważne jest również to, aby każda reklama zawierała różne rozmiary grafik, oraz minimum dwie odmienne kreacje.
Reklamy produktów
Jeżeli nasze strony oferują sprzedaż internetową, to najlepszym sposobem na ich zwiększenie jest odpowiednie skonfigurowanie reklam z produktami. Polega to na sprawdzeniu ich podziału oraz ustawieniu priorytetów. Istotne jest również ustawienie listy słów wykluczających, ponieważ nie każdy, kto wyszuka w internecie określoną frazę, musi być koniecznie zainteresowany zakupem. Poza tym warto sprawdzić, czy stawki przeznaczone na produkty, które przynoszą najwyższy zwrot z inwestycji, są wystarczająco wysokie, aby reklama pojawiała się raczej częściej niż rzadziej. Zwróćmy również uwagę na ustawienie pojawiania się reklam z produktami pod względem sezonowości. Prowadząc sklep z asortymentem sportowym w okresie letnim, zakładamy, że lepszy rozwiązaniem będzie promowanie innych produktów niż narty i sprzęt zimowy.
Wskaźniki reklamy mówią nam o tym, jak skuteczne są nasze reklamy. Warto wiec zadbać o to, aby zawsze posiadać najadekwatniejsze dane. Zapoznaj się bardzo dokładnie z takimi terminami jak CPC, konwersje, współczynnik klikalności, współczynnik konwersji, średnią pozycję w Google oraz odrzucenia.
Podsumowanie
Lepszym pytaniem niż to czy warto przeprowadzać audyt AdWords jest to, kto powinien się tym zająć. To trochę jak pozycjonowanie. Można zająć się tym samemu, jednak prawdziwe efekty widać dopiero w momencie, gdy zajmą się tym eksperci. Wynik audytu daj dostęp do naprawdę ogromnej ilość danych i wskazuje dodatkowe możliwości, które mogą zwiększyć skuteczność reklam o nawet 30%.