Co to jest Anchor?

Budowanie linków to jeden z kluczowych elementów off-page SEO, który znacząco wpływa na marketing internetowy. Referencje pochodzące z innych, uznanych stron internetowych to najlepszy wskaźnik dla Google, że treść znajdująca się na nasze stronie jest godna zaufania. Duża ilość linków prowadzących do naszej witryny mają ogromny wpływ na jej autorytet dla wyszukiwarki. Niestety tworzenie linków nie jest obecnie tak proste, jak jeszcze kilka lat temu.

Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że algorytmy Google stale się zmieniają (o tym nieco później) i często “przeszkadzają” w opracowaniu idealnej taktyki do wykorzystania anchorów oraz budowania zewnętrznych linków na swoją korzyść. Postanowiliśmy więc przygotować artykuł, w którym można znaleźć wiele istotnych informacji o anchorach oraz tworzeniu połączeń między naszą a zewnętrznymi witrynami.

Zmiany w znaczeniu Anchorów

Zanim algorytm Google Penguin został uruchomiony 24 kwietnia 2012 r., tworzenie linków było łatwe i stosunkowo bezpieczne. W momencie, kiedy zbudowaliśmy zbyt wiele linków tekstowych dopasowanych do określonego słowa kluczowego, to najgorsze, co mogło się wydarzyć, to fakt, że witryna stawała się niezaprzeczalnie najlepszą propozycją dla Google. Wszystko się jednak zmieniło w momencie wprowadzenia aktualizacji algorytmów wyszukiwarki, które miały na celu zatrzymanie coraz bardziej rozprzestrzeniającej się praktyce linkowania bezwartościowych treści. Po wprowadzeniu tej reformy wiele stron, które wcześniej znajdowały się na szczycie wyszukiwań, zanotowało drastyczny spadek pozycji, lub nawet całkowicie zniknęło z wyświetlanych wyników. Od tamtego momentu praktyka budowania linków jest znacznie bardziej skomplikowana i musi spełniać określone reguły. Pominięci ich lub przystąpienie do zdobywania linków na innych stronach bez wartościowego przygotowania może skończyć się bardziej nieprzyjemnymi konsekwencjami jak np. kara od Google.

Co to jest anchor ?

Anchor jest ukrytym pod słowem kluczowym linkiem, który prowadzi do zewnętrznej strony, w celu wskazać użytkownikom źródło dodatkowych informacji.

Anchorem nazywamy link, który prowadzi nas z jednej strony do drugiej. Często pojawiające się podkreślone i oznaczone na niebiesko hiperłącza stanowią cenną część nawigacji w witrynie, ułatwiając klientom śledzenie pisemnych wskazówek w celu uzyskania dalszych informacji.

W HTML tekst zakotwiczenia jest zawarty w kodzie używanym do wskazania łącza.

„https://stronainternetowa.com/”, podczas gdy tekst zakotwiczenia jest zawarty w nawiasach w tagach :

href=”https://rivalmind.com/”> anchor

Teoretycznie każdy tekst może służyć jako anchor, jednak tylko wybrane słowa i wyrażenia, jeśli zostaną użyte skutecznie, mogą dostarczyć kontekstowych wskazówek dotyczących miejsca docelowego łącza.

Jak działają anchory?

Wyszukiwarka hiperłączy, opracowana przez IDD Information Services, wykorzystuje informacje zwrotne (tj. Informacje ze stron zawierających łącza do bieżącej strony), aby pomóc w identyfikacji odpowiednich dokumentów internetowych. Zamiast wykorzystywać treść dokumentu do określania trafności, technika wykorzystuje tekst zakotwiczenia linków do dokumentu, aby scharakteryzować zawartą na niej treść. Pomysł powiązania anchorów ze stroną, na którą wskazuje tekst, został po raz pierwszy zaimplementowany po międzynarodowej konferencji Google w Genewie w 1997 roku.

Google i zasadniczo każda inna wyszukiwarka zaczęły wykorzystywać anchory, aby ułatwić sobie określanie trafności strony dla wyszukiwanego zapytania. Ranga jest następnie przypisywana do dokumentu na podstawie stopnia dopasowania wyszukiwanych terminów do kotwic w dokumentach zwrotnych.

Istnieją cztery główne typy anchorów:

  • Dokładne dopasowanie (np. „Najlepsze buty Nike”)
  • Częściowe dopasowanie (np. „Sprawdź buty Nike”)
  • Mówiące o marce (np. „Amazon”)
  • Oraz bepośredni link (np. „www.stronainternetowa.pl”)

W miarę upływu lat algorytmy Google zaczęły robić różne rzeczy, aby uszeregować witryny, które być może nie zasługiwały na miejsce w rankingu, na którym się znajdowały. Często było to spowodowane dużą ilością spamu na danych stronach.

Czy anchory w tekście ma znaczenie ?

Zgodnie uważamy, że tak długo, jak działają wyszukiwarki i tak długo, jak będą działać, linki zewnętrzne zawsze pozostaną bardzo ważną częścią ich algorytmu, a anchor nadal będzie mieć znaczenie. Jednak wyszukiwarki również wprowadzają inne sygnały do swoich algorytmów i testują zmiany w wynikach wyszukiwania w ciągu ostatnich kilku lat szybciej niż kiedykolwiek. John Mueller i Gary Illyes z Google powiedzieli publicznie, że Google codziennie wprowadza zmiany, a często wiele zmian dziennie w swoich algorytmach. Można się nawet spotkać z opiniami, że Google przeprowadza ponad 500 testów w czasie rzeczywistym rocznie.

Wyszukiwarki szybko się poprawiają i analizują nowe sygnały, a także sprawiają, że ich algorytmy stają się bardziej złożone i specyficzne dla typów rankingu, takich jak pola odpowiedzi i mapy lokalne, a także określone branże. Jeśli każdy gracz w określonej branży jest bardzo agresywny w budowaniu linków, to aby mieć równe szanse, musimy obrać równie agresywną taktykę, aby zbudować swoją markę. Ryzyko takich strategii jest znacznie mniejsze w takiej sytuacji niż w momencie, kiedy nasi konkurenci posiadają małą ilość zewnętrznych linków.

Budowanie linków przy mniejszych markach

Niektórzy eksperci od SEO od lat na to narzekają, ale wyszukiwarki niezaprzeczalnie dają pierwszeństwo w wynikach wyszukiwania firmom, które uważane za marki. W świecie SEO toczy się debata na temat tego, czy to dlatego, że są znaną marką, ponieważ wydają miliony dolarów rocznie na Google reklamując swoje produkty, czy też mają po prostu silniejszy profil linków zwrotnych niż inne witryny i dlatego mogą być lepsi. Oznacza to, że duże marki mogą pozwolić sobie na znacznie więcej w kwestii budowania linków. Weźmy dla przykładu słowo kluczowe “buty nike męskie”. Żaden z robotów Google nie znajdzie problemów, jeżeli pod takim słowem masowo będą pojawiać się do oficjalnej strony sklepu lub największych dystrybutorów. Z drugiej jednak strony, jeżeli pod wpływem masowego kupna linków, roboty Google odkryłyby, że z wielu świeżych stron spod takiego słowa kluczowego wychodzą linki do nowo założonej strony internetowej sklepu, wyszukiwarka spojrzy na to zdecydowanie inaczej. Google musi dbać o jakość swoich organicznych wyników wyszukiwania, dlatego zbudowanie silnego profilu linków bez ryzyka bycia ukaranym przez Google w przypadku mniejszych firm jest o wiele trudniejsze. Obszarem, w którym duże witryny mają większe trudności, jest to, że są one poddane większej kontroli, a kiedy zostaną złapane i ukarane (nawet jeśli ma to miejsce przez krótszy okres niż mniejszy konkurent), tracą znacznie więcej w sprzedaży i negatywnym PR.

Podejście do budowania linków przy mniejszych markach

Mimo podanych wyżej informacji, witryny, które nie są dużymi, dobrze znanymi markami, mogą wiele uniknąć i wyjść na tym na bardzo korzystnie. Budując linki dla mniejszej strony internetowej można sobie pozwolić na więcej eksperymentów, niż w przypadku dużych witryn, ponieważ tworzona przez nas treść nie jest pod tak dużym nadzorem. Poza tym kwestia zasięgu sprawia, że mniejsze marki mogą stracić mniej na przychodach niż większe marki, jeśli zostaną ukarane lub dotknięte zmianą algorytmy. Problem pojawia się, jednak kiedy ukarana zostanie mniejsza strona, która opiera się jedynie na ruchu organicznym. Zmiana algorytmów lub kara od Google może w takiej sytuacji niemalże zniszczyć cały ruch przychodzący i niemal automatycznie uciąć przychody. Aby tego uniknąć, warto skupić się przede wszystkim na dywersyfikacji źródeł ruchu na stronie oraz skupić się na budowaniu silnych linków pochodzących z rzetelnych źródeł dzięki tworzeniu wyjątkowych i oryginalnych treści. Jest to znacznie korzystniejsze działanie niż pobieranie linków ze stron zasobów i katalogów oraz kupowanie ich.

Jak powinno to wpłynąć na strategie budowania linków?

Budowanie linków powinno przede wszystkim opierać się na tworzeniu doskonałej jakości treści, które swoją wartością będą zachęcały innych użytkowników do dzielenia się nimi oraz udostępnianiem. Zarówno anchory na innych stronach, jak i udostępnienia w mediach społecznościowych mają duży wpływ na zwiększenie autorytetu strony w oczach wyszukiwarek Google. Jest to o wiele skuteczniejszy sposób niż wspomniane wcześniej kupowanie linków. Aby zdobyć wartościowe linki z innych stron z podobnej branży, zawsze powinniśmy starać się wymyślić sposób, w jaki możemy stworzyć coś, co sprawi, że inni będą chcieli pisać o naszej marce w pozytywny sposób. Dzięki temu będziemy budowali popularność, która zwiększa pożyteczny ruch na stronie oraz prowadzi do większego procentu konwersji.

Dowiedz się, co robią twoi konkurenci

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, co robią twoi konkurenci. Niezależnie od tego, czy masz możliwość samodzielnego zrobienia tego lub chcesz zapłacić komuś za zrobienie tego za Ciebie (każda dobra firma budująca linki może wykonać dla Ciebie te badania), powinieneś przeprowadzić analizę linków konkurencyjnych, aby dokładnie wiedzieć, w jakim stopniu przewyższają cię twoi konkurenci, oraz co możesz zrobić, aby ich dogonić, a następnie wyprzedzić. Warto również zwrócić uwagę na ogólną konkurencyjność branży oraz słów kluczowych, na których nam najbardziej zależy.

Oszacuj ryzyko i budżet

Kiedy już wiesz dokładnie, jak twoi konkurenci zajmują miejsca w rankingu, musisz ocenić tolerancję twojej firmy na ryzyko, gdyby wymagało to nieco ryzykownych zachowań. Im bardziej konkurencyjna jest twoja branża, tym bardziej odważne działania będą wymagane do osiągnięcia wysokiej pozycji w Google. Dotyczy to również kwestii finansowej. Zbudowanie wartościowej sieci linków zewnętrznych w bardzo konkurencyjnych branżach jest trudne i często wymaga wcześniejszego przygotowania naprawdę istotnej strategii i treści na stronę. Z tego powodu, o ile samemu nie tworzysz treści, konieczne może być również przygotowanie dodatkowego budżetu na usługi copywritera do przygotowania artykułów, które mogłyby następnie być promowane również na innych stronach.

Skorzystaj z oferty profesjonalistów

Anchory i proces budowania linków to bardzo istotne elementy prowadzenia marketingu internetowego, które bardzo często mogą decydować o końcowym sukcesie pozycjonowania. Zdarza się, że to właśnie zaniedbanie anchorów sprawia, że strona nie zajmuje najwyższych pozycji w Google, mając w tym samym czasie odpowiednio zoptymalizowaną pod SEO stronę.

Jeśli więc chcesz mieć pewność, że linki zewnętrzne do twojej strony umieszczane są w odpowiedniej formie oraz w odpowiedniej częstotliwości, to nie czekaj i skontaktuj się z nami. Nasza agencja seomanagment.com jest zespołem składającym się z profesjonalistów, którzy od lat zajmują się marketingiem online. Pozycjonowanie oraz optymalizacja stron to nasza specjalność. Wspólnymi siłami zbudujemy linki, które sprawią, że twoja strona internetowa osiągnie wyższą niż kiedykolwiek wcześniej pozycję oraz zacznie generować większą sprzedaż, oraz ilość leadów.

Leave a Reply