Czy warto powierzyć pozycjonowanie profesjonalnej agencji?

Pozycjonowanie  wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Owszem każdy może dość szybko opanować podstawowe umiejętności, które pozwolą jego stronie zaistnieć w odległych wynikach wyszukiwania w Google. Oczywiście pod warunkiem, że pozycjonujemy na hasła z długim ogonem, a sama nisza nie jest zbyt oblegana. Jednak jeśli chcemy czegoś więcej , jesteśmy poniekąd zmuszeni do współpracy z agencją SEO.

Pozycjonowanie strony w branży, która posiada dużą konkurencję, jest z góry skazana na porażkę w przypadku samotnego wilka. Nie jesteśmy w stanie sami podjąć skutecznej walki z profesjonalnymi agencjami. Wymaga to przede wszystkim posiadanie sporego zaplecza blogowego, a co za tym idzie gigantycznej ilości treści na te blogi. Nie jesteśmy w stanie tej treści stworzyć samemu. Treści, to jednak nie wszystko. Artykuły muszą być na tyle przemyślane, aby były odpowiednio zoptymalizowane pod kątem wzajemnego połączenia linkami. Dodajmy do tego odpowiednie połączenie linkami coraz ważniejsze strony z naszej piramidy blogów. Nie możemy ze stroną docelową łączyć przecież najsłabszych stron z naszego zaplecza. Samo zaplecze, aby dawało siłę, coś sobą musi jednak reprezentować. Dodawanie do katalogów, uzyskiwanie linków od innych blogerów oraz inne działania prowadzące do poprawy page rank naszego zaplecza zajmuje zwyczajnie mnóstwo czasu.

Czy to jednak koniec naszej pracy ?

Niestety nie. Musimy przecież odpowiednio zoptymalizować kod HTML naszej witryny. O ile zbudowaliśmy stronę na podstawie systemu WordPress, to połowę pracy załatwią odpowiednie wtyczki. Pamiętajmy jednak, że musimy znać się choćby na budowie stron opartej o wspomniany system. Nie jest to wiedza, którą opanujemy w ciągu kilku dni. Strona musi ładować się szybko, być wyświetlana poprawnie na urządzeniach mobilnych i być idealnie zoptymalizowana pod kątem seo. Dalej myślisz o tym, aby robić wszystko samemu ?

Czy alternatywą są profesjonalne agencje SEO?

Odpowiedź brzmi tak, ale musimy przy tym zachować czujność. Jeżeli kompletnie nie znamy się na temacie pozycjonowania, to możemy zostać bardzo łatwo oszukani. Oszukani to dość mocne słowo, jednak wiele agencji zajmujących się pozycjonowaniem podchodzi bardzo nieprofesjonalnie do klienta. Podejście można porównać do podejścia typowego urzędnika w skarbówce. Chodzi tutaj o typową dla nas polaków scenę, gdzie prosząc się o coś w urzędzie skarbowym natykamy się, na złośliwą kobietę wpatrzoną w ekran monitora, jednocześnie popijającą kawę. Różnicą jest to, że zamiast krzyku skierowanego w naszą stronę, agencje wyspecjalizowały się w mówieniu półprawd w taki sposób, aby dla nas było jasne, że oni nie są niczemu winni. Szkoda tylko, że tracimy w tym czasie swoje ciężko zarobione pieniądze.

Na co uważać przy wyborze agencji seo ?

Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że to współpraca. Agencja SEO zna się na pozycjonowaniu, ale ono uzależnione jest często od wiedzy z zakresu danej branży, którą takowa agencja nie posiada. Pozycjonowanie skuteczne wymaga więc dużej nici porozumienia między agencją a Tobą. Jeżeli agencja nie ma do Ciebie żadnych pytań, to jest to pierwszy znak ostrzegawczy. Topowe agencje przeprowadzają obszerny wywiad z klientami i pragną dowiedzieć się tego, na czym naprawdę klientom zależy. Na drugim biegunie są sami klienci. Jeżeli nie jesteś w stanie poświęcić swojego czasu i udzielić agencji odpowiedzi na ich pytania, to nie zdziw się, jeżeli ich wysiłku nie będą dla Ciebie zadowalające. To nie jest tak, że jedynie im zapłacisz i możesz wymagać.

Następną sprawą jest pilnowanie przez Ciebie fraz, na których najbardziej Ci zależy.

Po wyborze agencji podpisujesz umowę. W umowie jest zawarty między innymi wykaz fraz, które Cię interesują. Chodzi oczywiście o to, że jeśli handlujesz oponami, to chcesz być na pierwszym miejscu w Google, kiedy ktoś wpisze opony. Fraz możesz wybrać jednak sporo. Jedne są dla Ciebie mniej interesujące, a inne wręcz priorytetowe. W tym przypadku to również agencja powinna ci podpowiedzieć jakie są frazy alternatywne. Powinieneś skupić się na sprawdzaniu tych priorytetowych. Agencja każdego miesiąca powinno wysłać Ci specjalistyczny raport odnośnie do pozycji Twoich fraz w Google. Pomimo tego faktu zalecam na bieżąco sprawdzanie tych fraz osobiście. To, co Cię interesuje, to nie raport, że Twoja fraza osiągnęła top 3 w Google, ale to, że Twoja fraza utrzymuje się przynajmniej na tej pozycji przez cały czas. Chodzi o to, że dość łatwo wdrapać się na szczyt, ale ciężko się na nim utrzymać.

Frazy krótkie, czy długie ?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, czy pozycjonujesz jako globalny gracz pod np. ‘’opony’’, czy jesteś może lokalnym przedsiębiorcą, któremu zależy na tym, aby być liderem w swoim mieście. W tym drugim wypadku Twoja fraza może być np. ‘’Opony zimowe Gdańsk.

Jeżeli nie jesteś graczem globalnym, to najwłaściwszą drogą jest opcja z długim ogonem. Ze względu na długą frazę i mniejszą konkurencję efekty przyjdą szybciej i tak też powinna działać wybrana agencja SEO.

Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś zleceniodawcą. Jeżeli zależy Ci na krótkiej frazie i jesteś świadomy, że wymaga to większego nakładu środków, to w takim tonie powinna działać agencja. Poziom trudności jest spory. Wypromowanie na krótkie hasło pozwoli Ci jednak często uzyskać wiele dogodnych pozycji z długiego ogona, co oznacza w pewnym sensie darmowy ruch organiczny na Twoją witrynę.

Czy zaplecze Twojej agencji jest dobre ?

Cała idea pozycjonowania opiera się na tworzenia ciekawej, unikatowej treści, w której zamieszczamy frazy, na których nam zależy. Do tych fraz dołączane są hiperłącza, które powinny prowadzić do jednej ze stron zaplecza blogowego i tym samym zwiększać jego wartość w oczach Google. Oczywiście, żeby ta wartość zaistniała musimy taką treść umieścić na odpowiednio silnej Trust Rank stronię. Każda agencja ma albo przynajmniej powinna mieć potężne zaplecze, które daje linki o odpowiedniej mocy do zaplecza. Zaplecze odpowiednio budowane staje się Twoim wojskiem, które każdym swoim linkiem pomaga Ci w uzyskaniu lepszych pozycji w wyszukiwarce. Sprawdź to zaplecze i treści, które się na nim znajdują. Agencja powinna bez problemu dać Ci taką możliwość. Warto pamiętać, że linki muszą być naturalne. Jeżeli artykuły są kiepskiej jakości lub na temat niezwiązany z Twoją branżą, to nie będą miały odpowiedniej siły. Linki pochodzące od złych źródeł mogą wręcz zaszkodzić. Agencja musi wykazywać się dużym poczuciem moralności w stosunku do tego, co robi. Wszystkie próby pójścia na łatwiznę w pewnym momencie skończą się karą od Google, a to dla Twojego serwisu oznacza katastrofę.

Wynik jest miarą prawdy.

Zapamiętaj powyższe zdanie. Każdy może mieć wymówki w każdej dziedzinie życia. To wyniki są miarą rzeczywistości. Korzystaj więc z Google analitycs w celu sprawdzania, czy Twoje działania mają realny wpływ na ilość unikalnych odwiedzin Twojej strony, a co za tym idzie na Twój zarobek. Bez względu na To, czy zarabiasz na reklamach, czy prowadzisz sklep Internetowy, to czego potrzebujesz to ruch.

Nie możesz jednak w tym momencie mylić ilości pożądanych akcji, które wykonali użytkownicy na Twojej stronie z ilością odwiedzin. O ilość odwiedzin ma zadbać agencja. Nawet najlepsza agencja nic nie poradzi, na mierną konwersję Twojej strony. Musisz pamiętać, że zwiększenie ruchu na Twojej stronie nie jest równoznaczne z większą sprzedażą.

Czy firma traktuje Cię jako cyfrę ?

Najważniejsza, aczkolwiek chyba najbardziej banalna sprawa. Czy jesteś traktowany w charakterze człowieka ? Czujesz, że firma chce Ci pomóc. Rozmawia z Tobą i słucha, co masz do powiedzenia ? Chodzi o wywiad, który z Tobą przeprowadzą, o pomoc w każdym momencie, kiedy tego potrzebujesz. Dobra agencja odpowie na każde Twoje pytanie odnośnie do tego, co robi i dlaczego to robi. Pomoże Ci właściwie odczytywać raporty, czy przedstawi swoje pomysły na najwłaściwszy kierunek działań. Agencja, która niechętnie podchodzi do rozmowy, jest zazwyczaj agencją, która Cię olewa.

Podsumowując należy pamiętać o jednej rzeczy. Mianowicie chodzi o rozsądek. Agencja SEO to ludzie tacy jak Ty. Współpraca polega na wzajemnym porozumieniu. Jeżeli chcesz wyłożyć pieniądze i zapomnieć, to szybko zderzysz się z szarą rzeczywistością i ta sama zasada dotyczy agencji. Wystarczy na spokojnie dogadać się i przedstawić klarownie swoje pomysły oraz zdanie. Zapamiętaj, że zlecenie pozycjonowania profesjonalnej agencji nie jest zakupem mielonki w sklepie. Pozycjonowanie wymaga wzajemnej otwartości i współpracy.

Leave a Reply