Czym jest Dwell time?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na pozycję danej strony internetowej w wynikach wyszukiwarek internetowych. Jednym z ważniejszych elementów ocenianych np. przez wyszukiwarki google jest czas. Nie od dziś wiadomo, że czas ma ogromne znaczenie na to w jaki sposób użytkownicy/internauci odbierają daną stronę. Znaczenie ma zarówno czas w znaczeniu prędkości ładowania danej witryny, jak i czas jaki dany użytkownik spędza na danej stronie. Badania pod kątem seo jasno ukazują, że jeśli internauta zbyt długo musi oczekiwać na załadowanie się strony zazwyczaj ulega irytacji, a w efekcie może zrezygnować z przeglądania długo ładującej się strony. Wówczas zainteresowanie stroną spada i jest źle oceniana przez użytkowników. Niestety łączy się to z utratą pozycji danej strony na liście wyszukiwarek internetowych. Z pewnością warto również wiedzieć, że światowy gigant google ocenia także czas spędzony na danej stronie. Jest to bardzo ważne ponieważ dzięki temu można określić czy treść trafnie odpowiada oczekiwaniom użytkowników. Co więcej jest to powiązane również z systemem nawigacji na danej stronie. Jeśli jako użytkownik przeglądasz daną witrynę istotny jest także z ang. times jaki upływa od kliknięcia w interaktywne elementy danej strony. Zatem istotny jest czas jaki upływa do uzyskania podpowiedzi na zapytanie użytkownika.

Dwell time

Jednym z ważnych pojęć jakie powinien znać każdy właściciel strony www jest Dwell time. Jest to czas, jaki upływa pomiędzy kliknięciem przez danego internautę linku przekierowującego do danej strony, a jego powrotem do listy wyników wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej. Dwell time niezaprzeczalnie ma ogromne znaczenie dla wyników wyszukiwania. Co więcej czas przebywania nie jest wartością publicznie dostępną. Przeszukując internet w celu znalezienia informacji dotyczących tego czym jest oraz po co powstał dwell time znajdziesz wiele różnych, a czasami nawet odbiegających od siebie informacji. W tym artykule znajdziesz to co warto wiedzieć na temat tego pojęcia.

Wynik wyszukiwania po wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnej frazy

W tłumaczeniu termin dwell time można przetłumaczyć jako czas oczekiwania. Jak wyżej wspomniano google wykorzystuje między innymi czas oczekiwania/czas przebywania do ustalenia pozycji danej strony w rankingu wyszukiwarek. Tylko strony, na których prezentowana jest ciekawa dla internauty treść mogą zostać docenione przez Google Analytics i wspiąć się na szczyty wyników wyszukiwarek.

Jak to wygląda w praktyce?

Tak naprawdę wszystko rozpoczyna się w momencie, gdy dany użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę konkretną interesującą go fazę i wybiera poprzez kliknięcie link kierujący do jednego z wyników wyszukiwania. Wówczas w chwili kliknięcia w taki link zaczyna się o9dliczanie dwell time. Jest to czas jaki upływa pomiędzy wejściem na interesującą danego użytkownika stronę do momentu jej zamknięcia bądź powrócenia do listy wyników wyszukiwania. Bardzo często pomiar ten jest określany Brownie czasem trwania danej sesji użytkownika na stronie.

Badania statystyczne wykazują, że przeważnie czas spędzony przez internautę na danej witrynie jest dłuższy w przypadku sklepów internetowych oraz dla stron posiadających dużą ilość podstron ni w przypadku zwykłych mało interaktywnych stron. Dlatego czas oczekiwania jest czynnikiem rankingowym.

Dzięki informacjom dotyczącym tego ile czasu spędza użytkownik na konkretnej stronie można określić między innymi, czy dany użytkownik znalazł na str. to czego poszukiwał. Wówczas to dwell time powie czy witryna trafnie odpowiada oczekiwaniom użytkowników. Niektóre źródła określają termin Dwell time jako czas, który dotyczy tylko ruchu organicznego . Jest to narzędzie wysoce istotne dla SEO.

Jak mierzyć dwell time?

Wiele osób zastanawia się jak mierzy się czas oczekiwania. Warto wiedzieć, że nie jest to trudne. Wówczas, jeśli dana osoba przebywa stosunkowo krótko na naszej stronie analogicznie czas oczekiwania jest krótki. Zatem krótki współczynnik czasu oznacza, że dana strona nie spełnia w odpowiedni sposób oczekiwań użytkownika. Może oznaczać to utratę pozycji w rankingu stron gdyż google zawsze bierze czas przebywania internautów na str. Warto pamiętać, że nie odpowiednio zoptymalizowana witryna pod kątem atrakcyjności, czyli m.in.: wyglądu oraz treści, prezentująca nieprzejrzysty layout bądź niskiej jakości content to będzie wręcz odstraszająca dla internautów.

Natomiast, jeśli czas spędzony przez użytkownika na wybranej witrynie jest długi oznacza, że dwell time jest długi, a oczekiwania użytkowników są spełniane. Algorytmy służące do pozycjonowania stron w rankingu wyszukiwania doceniają takie strony. Jednak należy uważać ponieważ zbyt długi czas spędzony na stronie może świadczyć o tym, że jest nie czytelna i zmusza użytkowników do długiego wyszukiwania konkretnych informacji.

Jakie czynniki wpływają na długość dwell time?

Jeśli jako właściciele stron www posiadamy wiedzę na temat tego w jaki sposób mierzony jest dwell time warto mieć również świadomość tego, że wpłynięcie na ten wynik w cale nie jest prostą kwestią. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na ten parametr. Niestety niektóre z elementów tego wskaźnika zdaniem wielu nie jest obiektywnych. Przykładowo na parametr nie uwzględnia wszystkich działań wykonanych przez użytkownika w danym momencie. W praktyce jeśli internauta spędzi mało czasu na stronie, ale w tym czasie zrobi np. zakupy mimo to czas pozostaje krótki, czyli wskaźnik czasowy jest niewielki i oznacza niezadowolenie użytkownika. Niestety poszkodowana jest także klasyfikacja pod względem tematu, ponieważ bardzo ciężko, aby jedna strona wyświetlała się jako wynik dla każdego zapytania.

Na co zwrócić uwagę w dwell time?

Aby mierzyć dwell time warto wiedzieć jakie są najważniejsze jego parametry:

  • bounce rate, czyli współczynnik odrzuceń. Współczynnik ten określa w procentach ilość/liczbę osób, które z jakiś względów zrezygnowały z przeglądania danego serwisu internetowego po zaznajomieniu się tylko z jedną podstroną. Oznacza to iż po znalezieniu i kliknięciu w link do serwisu internauta nie znalazł oczekiwanych informacji przez co od razu powraca do poprzedniej karty i wyników wyszukiwań bądź całkowicie zamyka daną przeglądarkę. Efektem takiej postawy użytkowników do danego serwisu jest wzrost wskaźnika odrzuceń.
  • Czas trwania sesji: czyli to jak długo użytkownik zostaje wewnątrz danej strony podczas jednaj wizyty.
  • CTR, czyli z angielskiego click through rate: Jest to częstotliwość, z jaką dana str. internetowa wyświetla się w wynikach wyszukiwania po uprzednim wpisaniu w wyszukiwarkę konkretnej poszukiwanej frazy. Co więcej CTR notuje częstotliwość z jaką użytkownicy wybierają daną stronę jako wynik do kliknięcia.

Page and stays, czyli strona i pobyt

Posiadając już nieco wiedzy na temat dwell time można zacząć analizę tego jakie znaczenie ma ten wskaźnik dla pozycjonowania naszej str. internetowej. W tej kwestii można spotkać się z różnymi opiniami. Wiele osób spośród ekspertów od optymalizacji stron pod kontem algorytmów google jest zdania, że Dwell time ma faktyczny wpływ na pozycje w wyszukiwanych. Inni są jednak zdania, że wskaźnik ten nie ma większego znaczenia dla danej strony.

Oczywiście, jak to często bywa zarówno jedni, jak i drudzy mają trochę racji. Obecnie nie jest potwierdzony fakt wpływu dwell time na pozycję w wynikach wyszukiwanych. Natomiast ma znaczenie pod względem wartości str. www dla użytkowników sieci. Choć początkowo może wydawać się to niezrozumiałe i wysoce skomplikowane to chodzi jednak o stosunkowa prostą zasadę. Wówczas ML Google jako algorytm, który uczy się zawsze stara się poznać jaka jest wartość danej witryny dla użytkowników sieci. Warto jednak pamiętać, że to sam internauta ma pierwszeństwo w stwierdzeniu tego, czy dana str. jest dla niego dobra. Zatem świadczy to o tym, że strona, której content jest słabej/niskiej jakości zostaje szybko opuszczona.

Z drugiej strony kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę jest nastawienie użytkownika do stron stanowiących konkurencję. Jeśli internauta spędza więcej czasu na stronie konkurenta o tej samej tematyce, może to świadczyć, że nasza str. w jakiś sposób odrzuca internautę od siebie. Taka sytuacja może mieć miejsce np. jeśli witryna jest zbyt mało intuicyjna bądź nie w pełni przejrzysta. Świadczy to o tym, że użytkownik może mieć problemy z odnalezieniem interesujących go informacji i w efekcie szuka ich u konkurencyjnych stron. Uwaga na wysoki dwell time.

Co dwell time oznacza dla danej strony internetowej?

Obecnie w intrenecie istnieje ogromna ilość stron www. W związku z tym powstało wiele metod i narzędzi służących do pozycjonowania. Dzięki nim właściciele witryn są w stanie w łatwy sposób sprawdzić istotne parametry dla swojej strony. Monitorowanie i sprawdzanie współczynników parametrów strony warto rozpocząć od czasu jej założenia. Wtedy można dokonywać dokładnych analiz zebranych danych oraz postarać się wpłynąć na pozycję strony.

Kierując się wskaźnikiem dwell time istotne jest aby zachowany został tak zwany zloty środek. Oznacza to, że wielkość tego parametru powinna być wyśrodkowana wtedy najlepiej dla naszej str. Parametr nie powinien być zarówno zbyt niski, jak i zbyt duży.

Jeśli podczas sprawdzania dwell time okaże się, że jest on bardzo (zbyt) wysoki to niestety nie jest to dobra informacja. Jeżeli internauta poszukuje prostych fraz długi czas może oznaczać to iż nie jest on w stanie znaleźć interesującej treści na str.

Jak można wykorzystać dwell time?

Wskaźnik dwell time służy właścicielom stron przede wszystkim do usprawniania i ulepszania swojej strony. Systematycznie analizując ten parametr można zauważyć, czy dana treść potrzebuje modernizacji bądź zastosowania zasad SEO. Analiza pozwoli zachować równowagę w ruchu na stronie. Pamiętajmy jednak, że wskaźnik odrzuceń również jest bardzo istotny, a treści na stronie powinny w głównej mierze odpowiadać internautom.

Bounce rate

Współczynnik odrzuceń został co prawda już powyżej kilku krotnie wspomniany. Warto jednak przyjrzeć się bu w nieco szerszy sposób, gdyż jest on istotny. Bounce rate jest to termin powszechnie stosowany w marketingu internetowym używany podczas analizy ruchu na stronie. Ukazuje on odsetek osób, które odwiedziły witrynę ale następnie ją odrzucają. Następstwem odrzucenia strony jest odwiedzenie innej strony.

Obliczanie współczynnika odrzuceń:

Procentowy współczynnik odrzuceń to wynik dzielenia pomiędzy odwiedziny, które uzyskują dostęp tylko do jednej strony, a łączna liczba odwiedzin na tej witrynie.

Istnieje jeszcze jedno pojęcie, którego znaczenie warto znać, a mianowicie:

Google Tag Manager: Jest to bardzo użyteczne narzędzie pomagające przy zarządzaniu kodem strony internetowej. narzędzie to umożliwia w łatwy sposób dodawanie na stronę skrypty, czyli tagi. Co więcej dzięki nie mu można je usuwać oraz modyfikować. Dlatego szukając metod warto z ang. figure out exactly, czyli dowiedzieć się dokładnie wszystkiego tego co istotne dla stron internetowych.

Leave a Reply