Skip to main content

Obecnie posiadacze stron internetowych posiadają do swojej dyspozycji cały szereg narzędzi, które pozwalają na udoskonalenie witryny. Jednym z tych narzędzi jest dwell time. Jest to swoisty czynnik, który umożliwia precyzyjne określenie ilości czasu, który jest spędzany przez użytkowników Google na danej stronie docelowej. Czas trwania sesji liczony jest od momentu kliknięcia w dany wynik wyszukiwania aż do powrotu do strony wyników.

Co to jest dwell time?

Definicja dwell time wskazuje, że jest to czynnik, który umożliwia określenie czasu spędzanego przez użytkowników na danej stronie. To właśnie czas przekłada się na sposób odbioru treści. Zarówno w odniesieniu do ładowania witryny jak i ilości pozostawania na niej. Z praktycznego zastosowania zasad SEO jednoznacznie wynika, że Internauci nie lubią zbyt długo oczekiwać na załadowanie. Zbyt szybka rezygnacja sprawia, że obniżany jest poziom zainteresowania witryną, a to przekłada się na wątpliwe spełnianie oczekiwań użytkowników.

Warto mierzyć dwell time dla samych wyników wyszukiwania i skuteczniejszego promowania danej strony.

Czym jest dwell time?

Czy dwell time jest zaliczany jako czynnik rankingowy?

Dwell time bywa różnorako interpretowany. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy jest czynnikiem rankingowym. Z pewnością warto uwzględnić fakt, że praktycy wskazują, że istnieją przesłanki przemawiające za tą tezą.

Nick Frost wskazuje, że te narzędzie potrafi wskazać, czy dana strona była dla użytkownika satysfakcjonująca. Równolegle ukazuje się tu kwestia związana z użytecznością wyszukiwarki, czy skutecznie wykorzystuje narzędzia, które wskażą potencjalne rozwiązania problemu poprzez znalezienie informacji czy poszukiwanego produktu. Wielu specjalistów wskazuje, że nie jest to metoda pozwalająca określić funkcjonalność strony. Nie zawsze dłuższy czas przebywania na danej witrynie jest tożsamy ze spełnieniem oczekiwań odwiedzającego. W tym miejscu niejednokrotnie przedstawiana jest interpretacja, że wysoki bounce rate wynikający z ruchu organicznego może być szkodliwy.

Co lepiej zastosować dwell time czy real bounce rate w praktyce?

Jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii wynikających z interpretacji tych wskaźników jest to, że dwell time jak i bounce rate komplikują wyciąganie wniosków z ich funkcjonalności ze względu na brak punktu odniesienia. Niemożliwość zestawienia z konkurencją sprawia, że ciężko jest jednoznacznie określić skuteczność rozwiązania. Równolegle trudności sprawia określenie ewentualnej skali problemu.

dwell time a bounce rate

Dwell time jako czynnik do pracy nad oferowaną jakością strony

Dwell time sprawia trudność w dokonywaniu interpretacji ze względu na obskurną ilość dostarczanych informacji. Stąd dwell time jest jednym z najmniej wnoszących wskaźników. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się współczynnik odrzuceń, ruch powracający, a także mikrokonwersje i konwercje. Wszelkie próby poprawy nierzadko skutkują samoistnym wzrostem dwell time. Z kolei utrzymujący się na stałym i optymalnym poziomie, nie zareaguje na te działania. Dwell time powie właścicielowi bardzo skromną ilość informacji.

Doskonałym przykładem obrazującym skalę tego problemu jest sytuacja, gdy wynikach wyszukiwania pojawia się nasza strona oferująca odpowiedź na nurtującą kwestię. Użytkownik spędził mnóstwo czasu na poszukiwanie odpowiedzi, przejrzał każdą zakładkę i ostatecznie jej nie znalazł. Wówczas czas trwania sesji jest wyższy niż zakładano. A odwiedzający odchodzi zrezygnowany z naszej witryny. Wówczas poszukuje odpowiedzi wśród konkurencyjnych stron. Taka sytuacja wskazuje, że wysoki dwell time nie jest zawsze odzwierciedleniem kwestii budzących zachwyt osób odwiedzających. Długi pobyt może być spowodowany chaosem i braku zadeklarowanych treści. Konieczene jest dokładne przeanalizowanie zawartości witryny, aby móc określić, gdzie znajduje się potencjalny problem.

dwell time - słownik pojęć SEO od ćwierkają

Równolegle za pomocą dwell time nie można określić, czy dany czas przebywania na stronie jest wystarczający. Być może w odniesieniu do konkurencji jest on za krótki i należałoby go nawet trzy- lub czterokrotnie wydłużyć. Czynnik dwell time powinno się analizować w odniesieniu do innych, konkurencyjnych witryn współtworzące listy wyników wyszukiwania. Niestety, nie można się tego dowiedzieć w żaden legalny sposób.

Właściciele stron powinni skupić się nad współczynnikiem konwersji. Ten współczynnik uwzględnia m.in. mikrokonwersję, customer lifetime value jak i customer journey. Równolegle istotne jest, aby pod kątem wyświetlania w wynikach wyszukiwania Google przeanalizować także współczynnik odrzuceń. Analizuje obecność zagadnień poszukiwanych przez odwiedzających, a także zmniejsza ilość sesji jednoodsłonowych, co przekłada się na realne szanse zwiększenia prawdopodobieństwa realizowania celów przez użytkowników.

Dlaczego warto mierzyć dwell time?

Warto jednak nauczyć się jak wykorzystać dwell time. Jego umiejętna analiza z pewnością wspomoże poprawę oferowanej witryny. W pierwszej kolejności warto stosować jako jako wyznacznik tego, czy umieszczona treść może spełnić oczekiwania użytkownika. Czy zapytanie użytkownika znajdzie przejrzystą i czytelną odpowiedź. Dwell time może przedstawiać poziom użyteczności strony i jej nawigacji. Istotne jest, aby nabyć umiejętność analizowania wszystkich dostępnych wskaźników.

Paweł Wróblewski - Freelancer SEO

Jak mierzyć dwell time?

Właścicieli witryn często nurtuje sposób mierzenia czasu oczekiwania. W rzeczywistości jest to bardzo proste. Jeżeli dany użytkownik przebywa krótko na naszej stronie to czas oczekiwania będzie również krótki. Czas spędzony na stronie odzwierciedla spełnienie oczekiwań internautów. Faktyczny wpływ na to posiada także wygląd i treść, jak i również nieprzejrzysty layout lub content, który nie wyczerpuje tematu.

Długi czas spędzony na stronie przekłada się na na wysoki dwell time. O ile treści tworzone są zgodnie z zasadami SEO, to można wnioskować, że witryna umożliwia odnalezienie wyszukiwanych zagadnień. Dla rozwiania wątpliwości warto zastosować bezpłatną konsultację SEO, która wskaże aspekty wymagające poprawy.

Istotne jest, że dwell time jest doceniany przez algorytmy wykorzystywane do pozycjonowania stron. Z jednej strony długi dwell time jest korzystny, jednak jego usilne wydłużenie może skutkować podważeniem czytelności strony. Zachodzi wtedy obawa, że użytkownicy muszą poświęcić zbyt dużo czasu na znalezienie interesujących treści. Przetwarzanie powyższych danych w razie wątpliwości powinno być skonsultowane ze specjalistami, którzy umożliwią poprawę słabych stron.

Co to jest ROAS - skuteczne kampanie reklamowe z Ćwierkają

Skorzystaj oferty pozycjonowania w swoim mieście. Zyskaj przewagę nad konkurencją!

Sposoby poprawy dwell time

Poprawienie czynnika dwell time zazwyczaj przybiera wielopoziomową postać i konieczne jest dokładne przeanalizowanie innych aspektów.

W pierwszej kolejności polecane jest wykonanie optymalizacji szybkości i usunięcie wszystkich błędów znajdujących się na stronie. Zbyt wolne ładowanie strony skutecznie zniechęca użytkowników do dalszego przeglądania witryny. Równolegle obecność błędów przynosi ten sam rezultat. Doprowadza to do niemalże natychmiastowego opuszczenia witryny i tym samym rzutuje na poziom średniego dwell time.

Użytkownicy decydują się wykorzystać ponownie wyszukiwarkę konkretnej frazy, jeżeli na danej stronie nie znajdują oczekiwanych treści. Kluczowe jest, aby umieć zatrzymać ich u siebie.

Treści na konkretnej stronie powinny być napisane zwięźle i na temat. Jednak często konieczne jest odniesienie do innych artykułów. Nie polecamy powielania ich. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie linkowania wewnętrznego, czyli użytkownik pozostaje na Twojej stronie i nie cofa się do wyników wyszukiwania.

Przygotowany tekst powinien być w odpowiedni sposób sformatowany. Przede wszystkim nie powinien dostarczać trudności z odnalezieniem interesujących zagadnień. Powinien być rozbity na kilka bloków, aby jego czytanie dodatkowo nie męczyło użytkownika.

Na dwell time istotnie wpływa obecność infografik i video. Ich otworzenie lub obejrzenie zajmuje dodatkowy czas, a ponadto uatrakcyjnia treść danej strony.

Wysoki dwell time jest możliwy dzięki zachęceniu użytkowników do wypowiedzi. Warto poszczególne artykuły kończyć w sposób, który będzie aż się prosił o umieszczenie stosownego komentarza. Może to być zachęcenie do stworzenia własnej wypowiedzi na dany temat lub umieszczenie pytania.

W treści artykułu nie powinny znajdować się tylko linkowania wewnętrze, ale także bezpośrednia zachęta do przeczytania innych artykułów na dany temat lub całkowicie inny jednak również ciekawy. Po prostu, rekomenduj ostatnie wpisy.

google adsense i zarabianie w internecie

Bounce rate a dwell time

W powyższej treści niejednokrotnie było nawiązanie do współczynnika odrzuceń. Jego uwzględnienie i analizowanie jest bardzo ważne z punktu widzenia właścicieli witryny jak i pozycjonowana. Bounce rate to określenie bardzo często stosowane w marketingu internetowym i odnosi się do analizowania ruchu na stronie. Przedstawia odsetek osób, które były na stronie, ale zrezygnowały z jej przeglądania i np. wróciły do poprzedniej karty. Oznacza to nie tylko, że dana strona nie przypasowała do gustu użytkowników, ale przede wszystkim zachęciła do zapoznania się z treściami umieszczonymi przez konkurencyjne portale.

Współczynnik odrzuceń stanowi wynik dzielenia pomiędzy odwiedzinami, które udostępniają tylko jedną stronę, a łączną sumę odwiedzin na danej witrynie.

Właściciele stron powinni także znać pojęcie Google Tag Manager. Jest to niezwykle użyteczne narzędzie, które ułatwia zarządzenie kodem danej strony internetowej. Przekłada się to na łatwiejsze umieszczanie skryptów lub tagów. Równolegle umożliwia również ich edytowanie lub usuwanie. Pracując nad funkcjonalnością i dostępnością danej strony zachęcamy do wypróbowania wielu metod, które odnoszą się tworzenia istotnych zmian na stronach internetowych. Niski dwell time jest doskonałym przykładem, że konieczne jest wykonanie szeregu prac, aby móc umiejętnie zatrzymać użytkowników na stronie. Treść, która jest wręcz odstraszająca to szybka droga do porażki, dlatego zachęcamy, aby nieustannie pracować i doskonalić zdobywane umiejętności.

5/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Close Menu