Social media, a zatem media społecznościowe, rozwijają się w zatrważającym tempie. Nie ma aktualnie na świecie osoby, która nie słyszałaby o nich. Większość ludzi w wieku średnim i poniżej na co dzień z nich korzysta, śledząc, co robią ulubieni blogerzy, YouTuberzy czy Instagramerzy. Słowem: influencerzy. Coraz częściej widzi się również małe dzieci, które uważnie śledzą poczynania tych osób, a wiele z nich starają powtórzyć. Czy jednak influencerzy potrafią być kimś pomocnym z perspektywy osoby chcącej wypromować własne marki? Jakie korzyści płyną ze współpracy z nimi? Czy ich zasięgi są w stanie przyciągnąć do firmy nowych klientów? A może w influencera tak właściwie nie opłaca się inwestować? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing to marketing bazujący na współpracy z influencerami, a zatem osobami znanymi w mediach społecznościowych i posiadającymi własne grupy odbiorców. Influencerów jest w Internecie całe mnóstwo, a każdy z nich gromadzi wokół siebie nieco inną społeczność. Kluczem do skutecznego marketingu tego typu jest nawiązanie współpracy z influencerem, który będzie idealnie dostosowany do branży, w jakiej się działa.

Influencer marketingu nie da się ignorować – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to wiele osób przesiaduje w Internecie, a marki tworzy się właśnie poprzez obecność w jego obrębie. Wybranie odpowiednich influencerów może przynieść sporo korzyści. Jest też jednak czymś, co potrafi generować pewnego rodzaju ryzyka. Informacje na temat tych najbardziej kluczowych – poniżej.

Czy influencer marketing jest skuteczny?

Influencer marketing jest czymś, czego skuteczność jest kwestią dość dyskusyjną. Zależy bowiem od całego mnóstwa czynników. Kampanie marketingowe w jego obrębie potrafią być wielkim sukcesem, ale i porażką.

Najbezpieczniej jest więc powiedzieć, że influencer potrafi być skuteczny. Jeśli oczywiście umiejętnie się do niego podejdzie i wykorzysta się w pełni olbrzymi wybór, jaki ma się w jego kontekście.

Zalety influencer marketingu

Zalet związanych z sięgnięciem po influencer marketing jest sporo. Każda z nich składa się na jedno – skuteczną kampanię marketingową.

Możliwość skutecznego marketingu

Influencer marketing jest czymś odznaczającym się olbrzymią skutecznością. Stworzenie kampanii przy jego użyciu potrafi znacząco zwiększyć gron własnych odbiorców. Z influencer marketingu powinno się korzystać inteligentnie. Wtedy też przyniesie on największe korzyści.

Olbrzymie zasięgi influencerów

Istnieje mnóstwo influencerów, którzy posiadają olbrzymie grona swoich fanów. Wystarczy, że wrzucą coś do stosunkowo niezobowiązującej relacji, a na ich stronie w mediach społecznościowych zacznie wrzeć. Odpowiednie wykorzystanie tego pomoże osiągnąć sukces własnej marki.

Dowolność w promowaniu marki

Bycie influencerem to tworzenie treści zasilających kampanie marketingowe. Działania w ich zakresie pozwolą w świetny sposób ocieplić wizerunek konkretnej marki i sprawić, że stanie się ona poważana. Ludzie szanują influencerów, a często też tymi influencerami wręcz żyją.

Precyzja w docieraniu do grupy docelowej

Kampanie w zakresie influencer marketingu można dowolne stargertować (poprzez wybór właściwych influencerów). W ten sposób można zareklamować swoje usługi czy produkty wśród osób, dla których te będą rzeczywiście ciekawe. Influencer marketing to zatem sposób na wyciśnięcie marketingu do cna i maksymalizację korzyści płynących z kampanii.

Najszybszy sposób na podbój Internetu

Nic nie przebije szybkości kampanii w zakresie influencer marketingu. Te potrafią generować konwersje dosłownie w minuty. To wszystko to urok mediów społecznościowych, dzięki którym informacje rozchodzą się błyskawicznie.

Wady influencer marketingu

Influencer marketing nie jest czymś zerojedynkowym. Ma wiele zalet, ale i sporo wad, o których zawsze należy pamiętać przy inwestowaniu w niego.

Brak większej kontroli nad zachowaniem influencera

Influencer staje się żywą reklamą firmy. Naturalnym jest więc, że chce się, by zachowywał się w sposób pożądany. Wielu influencerów swoje działania opiera na kontrowersji – ta sprzedaje się najbardziej. Nie wszystkie treści jednak chce się kojarzyć z własną marką. Warto brać to pod uwagę poszukując odpowiednich influencerów.

Duże koszty

Oczywistym jest, że mały influencer kosztuje mniej niż influencer niesamowicie popularny. Zasięgi tego ostatniego są olbrzymie. Zawsze jednak influencerzy nie są tani. Wiedzą jednak, jak sprzedać produkt, a marketing przy ich współpracy jest tym skutecznym. Korzyści często przekraczają tutaj zatem koszty.

Niewielka ilość narzędzi do kontrolowania influencerów

WhitePress co prawda oferuje takowe, ale WhitePress nie powinien być jedynym narzędziem do tak kosztownych działań. Mimo wszystko jednak to właśnie z WhitePress warto korzystać – bo i nie ma się innego wyboru.

Konieczność zaznajomienia się z branżą

Nie każdy wie wszystko o influencer marketingu. To oczywiste i naturalne. Dlatego też wejście w jego obręb wymaga sporego rozeznania.

Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę, którzy influencerzy są na topie, a których raczej powinno się omijać. To z kolei wymaga sporej ilości przygotowań.

Co składa się na skuteczny influencer marketing?

Prowadzenie kampanii w zakresie influencer marketingu nigdy nie jest czymś łatwym. Prawda, wybranie influencera, zdecydowanie się na jego usługi i wkroczenie w świat mediów społecznościowych może trwać minuty. Jeśli jednak chce się zapewnić sobie skuteczność tego typu działań, trzeba tworzyć kampanie „skazane na skuces”. Takie, które zaangażują nie tylko influencera, ale i jego odbiorców.

Co zatem składa się na skuteczny influencer marketing? Przede wszystkim współpraca z właściwymi influencerami. Znaleźć byle jakiego influencera to dziś nie sztuka. Najbardziej jednak opłaca się odnaleźć takiego, którego treści będą odpowiednie tematycznie i estetycznie do tego, na czym opiera się własny marketing. Po stronie influencerów jest to wręcz najważniejsze. Zwłaszcza jeśli przykłada się do własnej marki.

Influencer marketing a social media

Inwestując w influencer marketing rozsądnym byłoby być już w Internecie. Rzadko kiedy bowiem firmy chcą reklamować swoje stacjonarne usługi czy produkty niedostępne właśnie w sieci. Poza własnym sklepem czy stroną internetową warto samodzielnie działać w obrębie mediów społecznościowych. To w nim kreowane są największe marki i to ta obecność jest w stanie przyczynić się do skutecznego marketingu.

Aktualnie podstawą jest Facebook. To jednak nie on generuje największe liczby influencerów. Znacznie większa ich ilość rezyduje na co dzień na Instagramie. Influencerzy działają też na TikToku czy YouTube, a każda z tych opcji może zostać wykorzystana do marketingu firmy.

Działając na social media, w tym na Instagramie i Facebooku, zyskuje się wiele możliwości. Nie tylko jest się w stanie lepiej współgrać z influencerami, ale też dopuszczać się działań samodzielnych. Generowanie tysięcy wyświetleń czy konwersji to jednak proces długotrwały. Taki, który przyspieszyć można właśnie przez współprace z influencerami.

Na których social mediach warto działać?

Każde media społecznościowe posiadają mnóstwo swoich odbiorców i każde da się wykorzystać na swoją korzyść. Mniej lub bardziej. Dziś jednak podstawą skutecznej kampanii internetowej są takie platformy, jak:

  • Facebook, na którym wrzuca się treści wszelkiego rodzaju. Od filmów, przez tekst, na relacji kończąc. Wszystkie marki są obecne w jego obrębie – nas też tam nie może zabraknąć.
  • YouTube – do pewnego momentu siedziba większości influencerów, a jednocześnie coś, co w Internecie było najpopularniejsze. Choć dziś dzieli popularność z innymi mediami społecznościowymi, potrafi być świetnym źródłem nowych klientów.
  • TikTok – wymysł współczesności, a jednocześnie aktualnie najpopularniejsze miejsce wśród influencerów. Wrzuca się tutaj krótkie filmiki, a influencerzy potrafią generować w ten sposób mnóstwo konwersji.

Jak prowadzić własny profil w sieci społecznościowej?

Odpowiedź na pytanie z nagłówka jest prosta: regularnie i angażująco. Ludzie w dzisiejszych czasach nudzą się bardzo szybko. Są spragnieni nowych, lepszych treści. Trzeba im je dostarczać.

Nie należy też uważać, że jeden post na tydzień wystarczy. Użytkownicy siedzą w mediach społecznościowych praktycznie non stop. Oczekują, że będą „zabawiani” regularnie i często.

Marketing influencer a poszukiwanie grupy docelowej

Influencer marketing to coś, co wymaga odpowiednio dużo przemyślenia. Nie z wszystkimi influencerami opłaca się tworzenie kampanii, a informacje na temat odbiorców konkretnych osób są w stanie powiedzieć wiele na temat tego, czy warto w nich wchodzić.

Wiek odbiorców

Jest to rzecz kluczowa, jeśli nie najważniejsza. Kampanii marketingowej nie powinno się kierować jednocześnie do dzieci i dorosłych. Influencerzy tak nie robią. Tworzą swoje treści dla określonego przez siebie grona odbiorców oraz kategorii wiekowej i raczej się go trzymają.

Lokalizacja odbiorców

Jeśli planujemy międzynarodowy rozwój marki, powinni nas zainteresować również influencerzy zagraniczni. Ich podejście do kampanii marketingowych jest zupełnie inne. Faktem jest jednak, że influencerzy spoza granic Polski trafiają zarówno do Polaków, jak i osób z zagranicy. To pozwoli wycisnąć z kampanii absolutne maksimum.

Płeć odbiorców

Tak jest skonstruowany świat, że influencerami zwykle interesują się osoby konkretnej płci. Istnieją influencerzy tworzący treści dość uniwersalne. Z tym jednak, że często we własnej kampanii chce się trafić do osób konkretnej płci. Influencer marketing – podobnie jak chociażby blogi – to umożliwia.

Rodzaj treści

Influencer marketing bazuje na tworzeniu nowych treści. Współpracując z influencerem chce się, żeby tworzył je w sposób nie tylko chwytliwy, ale też nienaruszający dobrego imienia marki. Influencerzy zwykle się na to godzą. Należy jednak pamiętać, że ludzie wiążą się z influencerami z określonych powodów. Przede wszystkim właśnie dla treści. Nie warto więc dostosowywać jej pod siebie na siłę – znacznie lepiej jest za to znaleźć osobę, która tworzy treści, które nas interesują.

Podsumowanie

Dziś istnieje mnóstwo sposobów na zaistnienie w sieci. Blogi, korzystanie z mediów społecznościowych, pozycjonowanie. To wszystko jednak potrafi być mniej skuteczne niż odpowiednio wykorzystany influencer marketing. Aby jednak ten był skuteczny, należy jak najbardziej się do niego przyłożyć, wybierając działania najbardziej odpowiednie i generujące największe zasięgi. Wbrew pozorom to nie sam influencer tworzy kampanie z jego udziałem. To należy do nas, a tysięcy (a nawet setek tysięcy) wyświetleń nie generuje się z niczego.

Influencer marketing jest więc czymś, co jest w stanie przynieść mnóstwo korzyści w promowaniu własnej marki. O ile nawiąże się kontakt z odpowiednim influencerem i wykona działania, które uczynią go skutecznym. Warto więc poświęcić na niego mnóstwo czasu. Zwłaszcza że jest to w stanie przyczynić się do naszego sukcesu w obrębie Internetu.

Leave a Reply