Największe zagrożenia dla firm zlecających pozycjonowanie

Pozycjonowanie strony internetowej to obowiązek każdego kto chce, aby jego strona zaistniała w Internecie. Wyszukiwarki, zwłaszcza Google, stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a użytkowników ciągle przybywa. Jednym z najważniejszych aspektów marketingu firmy lub produktu jest jego pozycja na rynku. Dlatego tak ważne jest, aby pojawiać się jak najwyżej i najczęściej na zapytania użytkowników związane z naszą działalnością, więc dlaczego ciągle boisz się zlecić pozycjonowanie swojej strony?

Pozycjonowanie poza oczywistymi zaletami niesie ze sobą również wiele zagrożeń, głównie dla nowych firm. Sprawiając jednocześnie, że masz obawy czy powierzyć obcej firmie zajmowanie się witryną. Są one słuszne i uzasadnione, ale czy warto odkładać tak ważny punkt w rozwoju własnej działalności na potem? Zagrożenia nie znikną a potencjalni klienci odwiedzają strony konkurencji zamiast twojej. Nie zwlekaj spraw, aby twoja działalność zaistniała w Internecie, ale zrób to rozważnie. Poniżej wymienię główne zagrożenia dla firm wynikające ze zlecenia pozycjonowania strony i postaram się pokazać jak ich uniknąć.

Największe zagrożenia dla firm zlecających pozycjonowanie

Główną obawą osób zlecających wypozycjonowanie swojej strony jest strach czy to w ogóle zadziała. Wybierając osobę do tego zadania powinieneś szukaćwykwalifikowanegodoświadczonego pracownika, który jest w stanie pokazać Ci efekty swojej wcześniejszej pracy z innymi firmami. Musisz jednak pamiętać, że nie gwarantuje to również sukcesów związanych z twoją stroną. Pozycjonowanie każdej strony wygląda inaczej, ponadto zmieniające się ciągle trendy, nowe strony i algorytmy Google. Dlatego efekty nie zawszą są takie same i trudno je przewidzieć. Jeśli na twojej stronie były wcześniej wykonywane zabiegi SEO może to mieć realny wpływ na rezultaty firmy zajmującej się obecnie twoją witryną. Pamiętaj, aby na bieżąco sprawdzać pracę i efekty osoby, którą zatrudniliśmy.

Koszty

Wypozycjonowanie strony jest coraz trudniejsze. Zwiększająca się ciągle cena wynika z pracy kilku osób i wykupienia przez firmę specjalistycznych narzędzi do monitorowania strony. Pamiętaj, że to inwestycja w przyszłość i twoje pieniądze nie zwrócą się natychmiast. Na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy, jest to proces powolny i ciężki do przewidzenia. Dlatego nie warto ufać firmom oferującym szybkie efekty i zwrot inwestycji. Pozycjonowanie strony swojej firmy to często cena sięgająca kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jak już wcześniej wspomniałem działania różnią się w zależności od strony i rodzaju działalności jaką prowadzimy. Dlatego koszty usług dla bloga będą inne niż w przypadku sklepu internetowego. Warto zapoznać się z cennikami różnych firm, żeby nie przepłacić i wybrać optymalną cenę. Nie należy również spodziewać się profesjonalnej pracy i świetnych efektów, od działalności których ceny są znacznie niższe od konkurencji.

Dlaczego firmy zajmujące się pozycjonowaniem podpisują umowy długoterminowe?

Jak już zapewne wiesz, pozycjonowanie trwa. Dlatego duże firmy chcą zawierać umowy na dłuższy okres czasu. Mowa jest o terminach trwających od 12 do nawet 36 miesięcy. Jest to w pewien sposób uzasadnione, jeśli zatrudniona firma zajmuje się profesjonalnie twoją stroną, a jej działania przynoszą pożądaneefekty. Co będzie, jeżeli podpiszemy taką umowę na 3 lata, a po roku współpracy okaże się, że nikt na poważnie nie zajmuje się naszą stroną. Najlepiej zatrudniać zaufane agencje. Jeśli jednak zdecydujemy się na mniej zaufaną firmę, z którą nie mieliśmy wcześniej nic wspólnego, warto podpisywać krótsze zobowiązania z możliwością zakończenia współpracy przedterminowo, jeśli jedna ze strona nie będzie wywiązywała się ze swoich zadań.

Osoba, której zlecimy pozycjonowanie będzie nowicjuszem

SEO w ostatnim czasie zmienia się i rozwija w bardzo szybkim tempie. Nie ma szkół poświęconych temu zagadnieniu. Osoby zajmujące się tym zagadnieniem uczą się same na własnych projektachkursach czy też forach. Co stanie się, jeśli trafimy na osobę, która dopiero się uczy i wykorzysta naszą stronę jako element do ćwiczeń? Warto zapytać pozycjonera o swoje doświadczenie, od jakiego czasu zajmuje się SEO i ile stron skorzystało już z jego usług.

Złe pozycjonowanie

Pozycjonowanie niezgodne z zasadami Google niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji wpływających na rozwój naszej firmy i widoczność w Internecie. Niektóre z firm zajmujących się pozycjonowaniem naszej strony używają niedozwolonych technik, które na pierwszy rzut oka przynoszą efekty jakich oczekiwaliśmy jednak w rezultacie jesteśmy stratni. Zainwestowane przez nas pieniądze przepadają, tracimy tylko czas, a strona nie polepsza swojej pozycji, w niektórych przypadkach może nawet ją obniżyć. Działania wbrew zasadom mogą spowodować usunięcie strony z wyników wyszukiwania danej frazy, a nawet wszystkich fraz (Google ban). Aby uniknąć takich sytuacji należy dokładnie sprawdzać narzędzia jakimi posługuje się firma, którą chcemy zatrudnić. Powierzamy obcym osobom swój wizerunek w Internecie, dlatego mamy prawo znać techniki, które stosuje. Wśród zakazanych metod jest

  • link farm” – umieszczanie linków na farmach, stronach o bardzo niskiej jakości
  • Dublowanie treści strony
  • Cloaking (maskowanie) – jest to przedstawienie robotom wyszukiwarek innej treści strony niż użytkownikom
  • System wymiany linków – uzyskanie zewnętrznych odnośników pozycjonujących w bardzo krótkim czasie, bardzo często automatycznie.
  • Spam
  • Parasite hosting – tworzenie stron zapleczowych w celu umieszczania na nich linków do pozycjonowanej domeny.

Stosowane są dwa typy kary, ręczna i algorytmiczna. W przypadku tej pierwszej to pracownik Google ją nakłada. Można ją łatwo cofnąć, usuwając nieprzyjazne linki a następnie kontaktując się z pracownikiem. Drugi rodzaj kary nakładany jest automatycznie przez wyszukiwarki. Jest bardziej dotkliwy i długotrwały, ciężko jest znaleźć źródło problemu.

Koniec współpracy, co dalej?

Nawet jeśli strona została już wypozycjonowana, agencja przez nas wynajęta cały czas zajmuje się witryną i utrzymuje ją na swojej pozycji. W momencie, kiedy wszelkie działania zostaną wstrzymane strona będzie wypychana stopniowo przez konkurencje. Efekt pozycjonowania utrzymuje się zazwyczaj jeszcze przez długi czas. Jednak z czasem użyte linki zaczną wygasać bądź po prostu zostaną usunięte przez agencje która je pozyskała co przyśpieszy ten proces. Prędzej czy później, w zależności od witryny, prowadzonej działalności, stopnia wypozycjonowania strony i działania konkurencji zaobserwujemy efekt spadku.

Pozycjonowanie, oferty Allegro

Jeśli przeglądając oferty Allegro dotyczące pozycjonowania zachęciły Cię niskie ceny i chwytliwe teksty musisz być ostrożny. Zachęcające informacje o efekcie dożywotniego wypozycjonowania, bardzo niska cena, gwarancja 1 pozycji czy brak opłat z góry. Jeśli doszedłeś już do tego momentu to wiesz, że to niemożliwe i nikt nie podjąłby się kilkumiesięcznej pracy, która w efekcie mogłaby nie przynieść żadnych zysków.

Podsumowując

Pamiętaj, że mimo wielu zagrożeń wiążących się z zatrudnieniem agencji do pozycjonowania krok ten jest niemal niezbędny, jeśli chcesz, aby twoja strona zaistniała w Internecie. Zwlekanie z inwestycją SEO naraża Cię na straty. Twoja witryna nie zwiększa swojej pozycji, a co za tym idzie potencjalni klienci nie trafiają na twoją stronę tylko konkurencji. Poza tym ceny pozycjonowania ciągle rosną. Jeśli już zdecydowałeś się zatrudnić zewnętrzną firmę zastanów się czy stać Cię na taką inwestycje. Aby zobaczyć efekty potrzeba kilku miesięcy, także sprawdź czy twój budżet pozwala ci na opłacanie pozycjonerów przez przynajmniej 5 miesięcy. Przed ewentualnym podpisaniem umowy, przeczytaj ją dokładnie, sprawdź potencjalną firmę, opieraj się na opiniach ze zbadanych źródeł. Dowiedz się w jakich okolicznościach możesz odstąpić od umowy przed upływem wyznaczonego okresu. Gdy pracownicy będą zajmować się twoją stroną weryfikuj ich pracę, proś o przedstawienie dotychczasowych działań i sprawdzaj pochodzenie pozyskanych linków. Pamiętaj, że pozycjonowanie wymaga czasu i musi być na bieżąco dostosowywane do rozwijających się ciągle metod SEO. Dobrze wypozycjonowana strona potrafi utrzymać swoją pozycję na długo, ale prędzej czy później zacznie stopniowo spadać.

Leave a Reply