Narzędzia wspomagające działanie SEO
Jeśli słyszałeś o pozycjonowaniu, SEO czy social media, z pewnością wiesz, że są to działania wykonywane przy użyciu specjalistycznych narzędziusprawniających przeprowadzanie takich kampanii. Ponieważ SEO jest sposobem marketingu wymagającym ciągłego śledzenia zmian pozycji w wynikach wyszukiwania i poprawiania setek czynników na naszej stronie, powstał szereg narzędzi automatyzujących większą część czasochłonnej analityki. Narzędzia te w dużym skrócie umożliwiają identyfikację błędów na stronach, sprawdzenie statystyk odnośnie linków przychodzących (w tym określenie ich jakości), a także kompleksowe porównanie witryny na tle konkurencji. Wiele z nich w wersji podstawowej dostępne jest za darmo. Za bardziej szczegółową analizę często trzeba będzie zapłacić. To jak wykorzystamy narzędzia wspomagające działanie SEO, zależy tylko od nas i naszego doświadczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się w co warto się zaopatrzyć i na co mogą pozwolić sobie subskrybenci wersji płatnych.
Ahrefs – największa baza linków przychodzących
Ahrefs to zbiór kilkunastu narzędzi pozwalających na przeprowadzenie skutecznej analizy zarówno on-site, jak i off-site. Z naciskiem na off-site. W dużym uproszczeniu jest to prywatna baza zbierająca wszystkie dane dotyczące tego, kto i kiedy zbudował backlink. Usługa umożliwi szybkie podsumowanie naszego profilu linków i przyrównanie go do konkurencji celującej w podobne frazy kluczowe.
W wersji demo tego narzędzia dostępnej pod adresem https://ahrefs.com/pl/backlink-checker, za pojedyncze wypełnienie captchy możemy sprawdzić:
- ile linków kieruje do całej domeny lub określonej w poprzednim widoku podstrony,
- ile domen kieruje do wybranej domeny,
- jaką część linków stanowią linki dofollow (przekazujące link juice, czyli swoją moc),
- domain rating – będący autorską metryką Ahrefs przybliżającą wpływ i znaczenie domeny w internecie.
Poznamy także 100 najbardziej znaczących linków i anchor text(y), pod którymi wybrane linki zostały zamieszczone.
Za opłacenie subskrypcji (dostępnej w wersji trial na 7 dni za $7 i podanie danych do karty płatniczej), będziemy mogli między innymi:
- zapisać wyniki przeprowadzonych analiz na swoim koncie oraz wyeksportować je w dowolnych formatach na własny dysk,
- sprawdzić liczbę linków utraconych i pozyskanych w wybranym przez nas okresie,
- dowiedzieć się jakie rozszerzenia domen przeważają w linkowaniu do danej podstrony,
- określić jaki jest stosunek adresów IP do liczby linkujących domen,
- sprawdzić, jaki anchor text przeważa w linkowaniu do danej podstrony,
- przeprowadzić zautomatyzowany audyt SEO obrazujący, o które czynniki powinniśmy bardziej zadbać,
- śledzić pozycję swojej witryny pod wyznaczonymi słowami kluczowymi i zapisywać wyniki na swoim koncie.
Ponadto, jako osoby mniej obeznane z tematem, za darmo, możemy korzystać z kompleksowego wsparcia online, live czatu i skutecznie edukować się czytając specjalistycznego bloga dostępnego na stronie usługodawcy.
Semtec – Polska agencja SEO pomagająca za darmo w optymalizacji dla wyszukiwarek
Jeśli chodzi o darmowe usługi, warto zwrócić uwagę na polską agencję marketingową Semtec. Osoby odpowiedzialne za prowadzenie tego serwisu, w pełni za darmo udostępniają usługę prostego i szybkiego audytu SEO. W ciągu kilku minut, po przejściu pod adres https://www.semtec.pl/audyt-seo-online/, wpisaniu nazwy swojej domeny i kliknięciu przycisku „analizuj„, poznamy listę 42 czynników, które mają decydujący wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Narzędzie darmowego audytu w przejrzysty sposób obrazuje, co możemy poprawić na swojej stronie, aby polepszyć jej widoczność w wyszukiwarce. Po zakończeniu procesu, na ekranie ukazuje się wynik na skali od 0 – 100. Trzy paski: zielony, pomarańczowy i czerwony, podpowiadają na czym warto skupić się na samym początku. Sprawdzając w pełni za darmo dowolną podstronę przy użyciu tego narzędzia, dowiemy się przede wszystkim:
- jakich znaczników brakuje (meta, title),
- czy na stronie znajduje się odpowiednia liczba nagłówków h1, h2, h3, h4, h5, h6,
- czy stosunek treści tekstowej do html jest odpowiedni,
- ile obrazków znajduje się na podstronie i czy posiadają tekst alternatywny (alt),
- czy wszystkie nagłówki (h1 – h6) są unikalne,
- jak wygląda responsywność podstronyna urządzeniach mobilnych,
- jak szybko ładuje się dana podstrona (integracja z Google PageSpeed Insights),
- ile linków wewnętrznych i wychodzących znalazło się na witrynie,
- kiedy ostatnio robot Google indeksował daną podstronę,
- jak wyglądają statystyki sygnałów social media,
- czy na stronie znalazły się pliki robots.txt, mapa xml, elementy flash, certyfikat ssl oraz skrypty google analytics / tag manager.
Jest to sposób na szybkie wygenerowanie checklisty usprawniającej samodzielne poprawianie błędów w naszej witrynie. Przy każdym z analizowanych czynników, przedstawiona jest ikona „i”, po kliknięciu której uzyskujemy podpowiedź ułatwiającą wprowadzenie poprawek.