Optymalizacja strony pod wyszukiwarkę Google

Ciężko wyobrazić dziś sobie budowanie pozycji w internecie bez odpowiedniej optymalizacji pod SEO i pozycjonowania stron. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub odpowiadasz za to, jak twoja strona wygląda dla robotów Google, to informacje, które znajdziesz w poniższym artykule z całą pewnością bardzo ci się przydadzą. Na pierwszy rzut oka optymalizacja pod SEO może nie wydawać się aż tak skomplikowana. Niestety, konkurencja jest dziś tak duża, że nie wystarczy zadbanie jedynie o podstawowe elementy. Z tego powodu stworzyliśmy specjalnie dla ciebie ten rozbudowany poradnik, w którym znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do podstawowej optymalizacji strony.

Dlaczego optymalizacja wyszukiwarek jest ważna dla Twojego biznesu

Im bardziej SEO jest zoptymalizowane na witrynie, tym więcej uwagi poświęca jej Google, więc, tym wyżej pojawia się w rankingach wyszukiwarek. Ma to znaczenie, ponieważ ważne jest, aby ludzie widzieli Twoją firmę podczas wprowadzania słów kluczowych związanych z Twoją firmą. Im większe prawdopodobieństwo, że to zobaczą, tym większe prawdopodobieństwo, że klikną link, który wysyła je na stronę docelową, główną stronę i lub witrynę e-commerce. W największym skrócie oznacza to, że pojawiają się wtedy większe szanse na sprzedaż.

To darmowy ruch na stronie od osób aktywnie poszukujących tych informacji, co zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia działań, bez względu na to, czy chcą zarejestrować się na liście e-mail, czy faktycznie kupić produkt. Ruch tego typu często okazuje się o wiele bardziej skuteczny i wartościowy niż płatne reklamy, takie jak np. pay-per-click lub banery reklamowe. Według statystyk, co najmniej 64 procent ruchu na Twoją stronę będzie pochodzić z wysiłków SEO, zwanych ruchem „organicznym”. Należy również pamiętać, że ludzie, którzy przychodzą na Twoją witrynę jako ruch organiczny wynikający z wysiłków SEO, mają zazwyczaj wyższą wartość zakupową (wydają więcej pieniędzy) niż ci, którzy przychodzą za pośrednictwem płatnych reklam.

Statystyki wskazują, że mniej niż 25 procent użytkowników wyszło poza pierwszą stronę wyszukiwarki Google. Według badania przeprowadzonego przez Advanced Web Ranking, 67 procent kliknięć odnosi się do pierwszych pięciu wyników, a # 1 Spot zajmuje ponad 30 procent kliknięć. Pomyśl o tym, czy ludzie są bardziej skłonni ufać firmie, która skupia się tylko na reklamie, czy tej, która jest polecana przez Google? Jak więc zwrócić uwagę Google i zwiększyć wszystkie te korzyści? Na szczęście istnieje kilka dość łatwych poprawek, które można wdrożyć, aby Twoja witryna była przyjazna dla Google.

Słowa kluczowe

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć jeszcze przed samym przystąpieniem do optymalizacji strony to przeprowadzenie wyszukiwania słów kluczowych.

Czym są badania słów kluczowych?

Badanie słów kluczowych to proces wyszukiwania i analizowania rzeczywistych warunków wyszukiwania, które ludzie wchodzą w wyszukiwarki. Wgląd w te rzeczywiste terminy wyszukiwania może pomóc w znalezieniu strategii treści, a także w ulepszeniu strategii marketingowej.

Wyszukiwanie słów kluczowych jest bardzo ważne, ponieważ to wokół nich będziesz budować treść na całej stronie. Aby rozpocząć, przygotuj wszystkie słowa, które mogą być wykorzystane do opisania treści twojej strony oraz działalności firmy. Następnie sprawdź, czy są one również ważne dla osób wykorzystujących wyszukiwarki. Możesz tego dokonać poprzez wykorzystanie darmowych urządzeń np. Ubersuggest, lub Google Keyword Planner oraz płatnych, które dają nieco więcej możliwości- KWFinder, Keywordtool.io.

Kiedy masz już wybrane wszystkie istotne dla twojej strony słowa kluczowe, przychodzi czas na rozpoczęcie optymalizacji SEO pod Google na twojej stronie.

Content

Pewnie słyszałeś już o tym, że content jest najważniejszy, dlatego chcesz napisać treść, którą publiczność uzna za cenną i wciągającą. Oprócz aktualnej natury treść, sposób formatowania stron internetowych może mieć wpływ na to, jak boty wyszukiwarki potraktują jej treść. Każda tworzona strona internetowa powinna mieć chwytliwy i dający do myślenia nagłówek, który przyciągnie uwagę czytelnika i zawierać słowo kluczowe lub frazę, którą obejmuje strona internetowa. Poza tym zadbaj o to, aby w treści znajdowały się słowa kluczowe, pogrubienia i wszystko, co mogłoby poprawić doświadczenie czytelnika.

Struktura URL

Struktura adresu URL witryny może mieć wpływ na zdolność wyszukiwarek do indeksowania i rozumienia zawartości witryny. Wybór bardziej zorganizowanej struktury adresów URL będzie mieć naprawdę duży wpływ na pozycję twojej witryny. Jeśli możesz edytować adres URL to powinieneś dołączyć tytuł swojej strony internetowej lub posta. W rzeczywistości niektóre programy do tworzenia stron internetowych, takie jak np. HubSpot, automatycznie tworzą adresy URL na podstawie zawartość strony internetowej, aby wyeliminować ten problem. Jeżeli korzystasz z WordPress, możesz wykorzystać YoastSEO.

Zdjęcia

Nie ma nic gorszego niż lądowanie na stronie internetowej i borykanie się z górą złożonego tekstu. Dlatego zdjęcia są nie tylko świetnym sposobem na rozbicie części tekstu, ale służą również jako okazja do komunikowania się z wyszukiwarkami. Ponieważ wyszukiwarki nie mogą określić, co to jest zdjęcie poprzez spojrzenie, szukają wskazówek w dwóch innych miejscach. Każde zdjęcie przesłane do witryny ma nazwę pliku. Po umieszczeniu obrazu na stronie internetowej nazwa pliku obrazu faktycznie znajduje się w kodzie źródłowym witryny lub w formacie HTML. Ponieważ wyszukiwarki przeszukują kod Twojej witryny, powinieneś użyć nazw plików, które opisują obraz. Na przykład „kort-tenisowy-tarnów.jpg‟ jest znacznie bardziej użyteczny niż „pic12345.jpg‟. Dodatkowo możesz podać wyszukiwarkom dodatkową rękę, umieszczając tagi alt na wszystkich zdjęciach na swojej stronie. Tagi Alt to krótkie fragmenty kodu, które umożliwiają oznaczenie każdego zdjęcia w witrynie krótkim opisem.

Meta Tagi

Oprócz rzeczywistego nagłówka tekstowego na stronie każda tworzona witryna ma tag tytułu. To jest fragment tekstu, który pojawia się w lewym górnym rogu lub na kartach przeglądarki internetowej. Ponadto tag tytułu to niebieski link, który pokazują wyszukiwarki, gdy wyświetlają twoją stronę w SERP. Znaczniki tytułów mają maksymalnie 75 znaków, więc mądrze wybieraj słowa. Metatagi to fragmenty kodu, które możesz umieścić w HTML swojej strony internetowej. Meta tagi są zazwyczaj umieszczone w pobliżu kodu tagu tytułu w nagłówku kodu HTML. Meta opis to fragment tekstu, który opisuje, na czym polega Twoja konkretna strona internetowa. Meta opisy są zazwyczaj pierwszym miejscem, w którym wyszukiwarka będzie szukać tekstu umieszczonego pod Twoim niebieskim linkiem, gdy będą wyświetlać Twoją witrynę w SERP. Jeśli nie masz opisu meta, wyszukiwarki zazwyczaj wybierają losowy fragment treści ze strony, do której prowadzą. Opis meta jest ograniczony do 150 znaków.

Nagłówki

Gdy boty wyszukiwarek skanują strony internetowe, szukają wskazówek, aby dokładnie określić, o co chodzi na Twojej witrynie. Słowa kluczowe traktowane inaczej niż większość innych na stronie pokazują się wyszukiwarkom dlatego, że są one ważniejsze niż inne słowa na stronie. Z tego powodu ważne jest używanie tagów nagłówków na stronie. Używając różnych tagów nagłówków (każdy tag będzie generował nagłówek o innym rozmiarze), nie tylko ułatwisz trawienie strony internetowej z punktu widzenia czytelnika, ale również podasz wyszukiwarkom ostateczne wskazówki dotyczące tego, co znajduje się na stronie.

Linkowanie wewnętrzne

Do tego momentu odnosiliśmy się tylko do linków przychodzących na swoją stronę z innych stron internetowych. Podczas tworzenia treści na swojej stronie internetowej na swoim blogu lub na określonych stronach internetowych możesz chcieć odwoływać się do innych stron w swojej witrynie. Możesz to zrobić wstawiając link do innej strony w treści określonej strony internetowej. Użycie tekstu kotwicy jest wręcz wskazane podczas łączenia z inną stroną internetową lub blogiem. Gdy używany jest tekst zakotwiczenia, oznacza to, że strona, do której się łączysz, dotyczy słowa kluczowego lub wyrażenia, którego używasz jako kotwicy. To kolejny sposób, w jaki możesz pomóc wyszukiwarkom. To samo odnosi się do linkowania do innych arykułów, które znajdują się na twojej stronie. Dzięki temu twoja strona staje się bardziej składna a użytkownicy nie muszą jej opuszczać aby znaleźć wszystkie poszukiwane informacje.

Certyfikat SSL

Od pewnego czasu Google obrało sobie taktykę, która ma na celu sprawienie, aby wszystkie strony były zabezpieczone certyfikatem SSL. Zielona kłódka, która pojawia się przy takich stronach to dobry znak dla odwiedzających oraz wiadomość dla robotów Google, że strona jest bardziej rzetelna. Zakup certyfikatu SSL nie jest drogi, dlatego zdecydowanie powinieneś rozważyć jego zakup.

Responsywność na urządzeniach mobilnych

Obecnie ponad połowa wyszukiwać w Google ma miejsce z poziomu urządzeń mobilnych. To chyba jasno obrazuje, jak ważne jest odpowiednie stworzenie strony, która będzie responsywna na telefonach. Wpływa to na wskaźnik User Experiance, ponieważ jeżeli ktoś otworzy stronę, ale szybko z niej wyjdzie z powodu wolnego ładowania, to wysyła automatycznie ważny sygnał do Google, który obniża wartość strony.

Off page SEO

Do tej pory mówiliśmy tylko o optymalizacji, która dotyczyła tego, co znajduje się na stronie, czyli On page SEO. Teraz przejdziemy do nieco trudniejszych działań, czyli Off Page SEO.

W porównaniu z pozycjonowaniem stron, pozycjonowanie poza stroną może z pewnością być trudniejsze do wykonania. SEO poza stroną wymaga budowania relacji z innymi stronami poprzez tworzenie atrakcyjnych treści lub dotarcie do osób, które prowadzą wartościowe strony. Ten proces budowania relacji nazywa się budowaniem linków. Ważne jest tutaj, kto łączy się z Tobą, jak łączy się z Tobą i jak Twoje treści są udostępniane w sieciach społecznościowych i w Internecie. Wszystkie te czynniki będą mieć znaczący wpływ na pozycję twojej stron w SERP.

Chociaż dwadzieścia linków przychodzących ze stron internetowych twoich znajomych może być dobrym początkiem linkowania do twojej witryny, zdobycie jednego linku z dużej publikacji lub witryny edukacyjnej (z adresem .edu) może być warte więcej niż moc tych dwudziestu łączy. Ponieważ Internet jest w istocie wzajemnie powiązaną siecią stron, które tworzą sieć World Wide Web, nie każdy link jest taki sam. Linki z głównych publikacji i blogów zazwyczaj dostarczają więcej linków do linków, ponieważ każdego dnia odwiedzają je miliony ludzi. Dlatego mają one niesamowity wpływ na viral marketing. Podobnie jak w przypadku, gdy tekst kotwicy jest używany do powiązania wewnętrznej strony internetowej z inną stroną internetową, użycie tekstu zakotwiczenia, gdy linki do innej witryny internetowej mogą być bardzo pomocne w tworzeniu trafności niektórych słów kluczowych i fraz. Jeśli masz opcję, zawsze żądaj tekstu kotwicy bogatego w słowa kluczowe dla linku, który używa Twoja domeny.

Powszechną taktyką stosowaną do budowania linków jest ich kupowanie. To i inne zabronione działania mogą pomóc zbudować fałszywą pozycję w oczach Google, jednak może się to wiązać z ukaraniem strony przez Google, dlatego nie polecamy tej opcji.

Wykorzystaj moc Social Mediów

Korzystanie z sieci społecznościowych takich jak Facebook, Google+, Twitter i LinkedIn eksplodowało w ciągu ostatnich kilku lat. W rzeczywistości najnowsze dane ComScore sugeruje, że największa część całego czasu spędzanego online to sieci społecznościowej. Z setkami milionów użytkowników w sieciach społecznościowych, którzy udostępniają treści znalezione online swoim przyjaciołom i obserwatorom, wyszukiwarki zaczęły zwracać na to uwagę. Według SEOMoz ilość aktywności społecznej, jaką strona internetowa ma w sieciach społecznościowych (akcje, rekomendacje, polubienia, linki, +1 itd.), jest bardzo ważnym czynnikiem w zdolności tej strony do rankingu w SERP. Mówiąc najprościej, wyszukiwarki zdały sobie sprawę, że treści udostępniane w sieciach społecznościowych są niezwykle wpływowe i dlatego powinny mieć większą wagę. Poza korzystaniem z sieci społecznościowych w celu angażowania nowych potencjalnych klientów, pozyskiwania potencjalnych klientów i budowania świadomości marki, firmy powinny rozważyć wszystkie korzyści SEO, których nie dostrzegają, nie mając obecności marki. Aby wykorzystać wzrost rankingów SERP z mediów społecznościowych, musisz ułatwić udostępnianie treści. Wdrażanie przycisków sieci społecznościowych w witrynie jest najłatwiejszym sposobem osiągnięcia tego celu. Instalacja przycisków jest łatwa, jeśli korzystasz z usługi takiej jak AddThis. Co więcej, oprogramowanie do blogowania HubSpot automatycznie dodaje tę funkcjonalność. WordPress również oferuje wiele darmowych wtyczek, które automatycznie dodają przyciski udostępnienia do strony.

Wykorzystaj e-mail marketing

Prawie każda firma w dzisiejszych czasach korzysta z poczty e-mail, aby pielęgnować relacje z obecnymi i potencjalnymi klientami, oraz wykorzystuje promocyjne kampanie e-mailowe, aby przyciągnąć nowych. Nic dziwnego, że wraz z zanikiem listów reklamowych, w ciągu ostatnich kilku lat, e-mail marketing stał się naprawdę popularny. Konfiguracja programu pocztowego, przesyłanie potencjalnych klientów i wysyłanie im komunikatów nigdy nie było łatwiejsze. Oczywiście, ekstremalne tempo, w jakim przedsiębiorstwa przyjęły e-mail, pogorszyło jego skuteczność w całej branży. Ty jednak możesz zrobić to dobrze. Oprócz wyraźnego wezwania do działania w wiadomościach e-mail, aby pielęgnować listę, kieruj potencjalnymi klientami i zachęcaj ich do dzielenia się treścią ze znajomymi.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

Jak mogłeś się zorientować, SEO to wcale nie taki łatwy proces. Dodatkowo mając na uwadze to, że napisaliśmy tylko o podstawach, pełna optymalizacja może wydawać się dość skomplikowana. Jeżeli wiec chcesz uzyskać skutecznych porad to nasz zespół- seomanagment.com zaprasza cię do kontaktu. Jesteśmy zespołem profesjonalistów, którzy zadbają o grafiki na twojej stronie, optymalizację, budowanie linków, tworzenie treści oraz wszystko, co sprawi, że twoja strona będzie doskonałym narzędziem marketingowym.

Leave a Reply