Przewodnik po SEO na rok 2019

Pozycjonowanie stron internetowych to jeden z podstawowych warunków skutecznego marketingu internetowego i jedna z najważniejszych aktywności SEO. W pozycjonowaniuchodzi o to, aby dana strona, np. sklepu osiągała jak najwyższe miejsce w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych przy użyciu konkretnych fraz lub kluczowych słówPozycjonowanie stron tak naprawdę nigdy się nie kończy ponieważ mechanizmy rządzące wyszukiwarkami są zmienne, a rządzący nimi algorytm głęboko utajniony. Wysokie miejsce na listach wyszukiwarek to dla niektórych serwisów, szczególnie e-commerce, być albo nie być. Dlatego praca nad pozycjonowaniem nigdy się nie kończy a dodatkowo zmieniające się trendy i upodobania odbiorców absorbujących kolejne nowinki technologiczne wymuszają na właścicielach witryn nieustanne starania o jak najwyższe miejsce na listach wynikowych.

Co nowego w SEO 2019?

Prawie co roku branża SEO przechodzi kolejno przeobrażenia. Zmiany nie stają się być może spektakularne i stosunkowo łatwo je przewidzieć pod warunkiem, że przyglądamy się starannie zachodzącym procesom. Specjaliści SEO wskazują np. na rosnącą popularność wyszukiwań głosowych, uznając, że największym błędem marketingowców byłoby przespanie tych tendencji i bagatelizowanie ich. Wyszukiwanie głosowe, zapytania głosowe powoli zamieniają się w żyłę złota i ten, kto dostrzeże to pierwszy ma szansę wykorzystać swoją uprzywilejowaną pozycję. Będzie to miało szczególne znaczenie dla witryn e-commerce, wszelkich sklepów internetowych, które w niedługim czasie mają zostać bombardowane pytaniami o konkretny produkt. Warto zatem stworzyć warunki, które umożliwią klientom wyszukiwanie określonych produktów przy użyciu zoptymalizowanych pod SEO bazy pytań.

Odrębne przygotowanie się do rozwoju tej aktywności jest o tyle ważne, że zauważono, że osoby stosujące pytania o produkt używają pełnej formy pytania, zgodnie z klasycznym podziałem rodzajów zdań, natomiast gdy wpisują w wyszukiwarkę cechy poszukiwanych przedmiotów czynią to poprzez zbitki słów kluczowych. Zatem ważne jest odrębne przygotowanie strony do tego rodzaju zapytań pełnych w miejsce skrótów myślowych. Według Google, aż 70% zapytań głosowych formułowane jest językiem poprawnie gramatycznym, w mowie naturalnej.

W obszarze pytań głosowych ważną składową pozycjonowania jest też featured snippets w wyszukiwarce. Termin ten określa wyniki, które ukazują się jako pierwsze na liście, nawet ponad wyniki płatne. Zawierają one najwyżej ocenioną według wyszukiwarki odpowiedź. Na 2019 i zaraz potem właściwe dopasowanie tych elementów do wyszukiwania głosowego najszybciej pozwoli na osiąganie tak wysokich wyników. Aby to osiągnąć należy zoptymalizować słowa kluczowe, URL, tytuł i nagłówki H1. 

Wzrost znaczenia linków

Pozycjonowanie choćby sklepów e-commerce ma o tyle znaczenie, że jest to jedna ze ścieżek prowadzących do zwiększenia ruchu na stronie. Wszelkie artykuły poruszające temat SEO w przypadku działalności stricte sprzedażowej kładą największy nacisk właśnie na ten aspekt. Ruch na stronie przekłada się fizycznie na przychód. Wśród trendów roku 2019 w SEO dla platform e-commerce widać nowe podejście do pozyskiwania linków. Według specjalistów wzmacnianie marki i zwiększanie ruchu na stronie mają przynosić linki pojawiające się materiałach zewnętrznych, w witrynach współpracujących, gdzie content tych witryn koresponduje z daną niszą. Siłą link building jest pozyskiwanie autentycznych, przekonujących miejsc, odnośników pochodzących z cudzych stron, np,. blogerów czy wiarygodnych witryn.

Strona mobilna

Niezwykle istotnym trendem SEO wskazywanym przez wszystkich specjalistów jest właściwe przygotowanie wersji mobilnej strony. Cała treść oraz wszystkie funkcje muszą być dostępne i czytelne. Złe konotacje otrzymuje strona, w której w wersji mobilnej niewidoczne są całe fragmenty tekstu, tylko dlatego, że się nie mieszczą. Zmieniające się wciąż podejście odbiorców wymusza trend równoległego przygotowania stron na etapie ich projektowania do odczytu wersji mobilnej w pełnym wymiarze.

Leave a Reply