Social Media a Seo

Od dawna nie jest już tajemnicą, że Social Media (media społecznościowe) wywierają ogromny wpływ na treści umieszczane w Internecie.

Siła jaka płynie z dobrze prowadzonych kont w Social Mediach daje niezwykłe możliwości zauważenia produktu czy też usługi oferowanej klientom.

Chociaż wciąż prowadzone są gorące dyskusje na temat tego czy wyszukiwarki internetowe uwzględniają linki pochodzące z mediów społecznościowych, dziś już nie ulega wątpliwościom, że rzeczywiście tak jest.

Wpływ Social Media na pozycjonowanie.

Niedoceniana siła Social Mediów.

Jeszcze do niedawna media społecznościowe były traktowane wyłącznie w kategoriach hobby. Nikt na poważnie nie brał ich jako jednego ze źródeł pozyskiwania linków dla witryny. Linki z mediów społecznościowych zawierając atrybut rel=”nofollo” przez Googla były traktowane jako zbędne, co z kolei przekładało się na niższe rankingi stron w wyszukiwarce internetowej.

Takie postępowanie nie generowało zbytniego ruchu na stronie. Jednak zawarty w linkach pochodzących z mediów społecznościowych atrybut rel=”nofollow” może okazać istotny podczas planowania strategii linkowania, wykorzystywanych głównie w celach marketingowych.

Ważne jest aby profile Social Media nie były jedynym miejscem gdzie umieszczana są odnośniki.. Najlepiej gdy link jest częścią treści lub nawiązuje do niej, wskazuje że pod linkiem znajduje się rozszerzenie przedstawianych treści.

Warto pamiętać, że treści udostępniane na kontach mediów społecznościowych wywierają realny wpływ na działania SEO.

Wciąż zmieniający się algorytm Google co raz większą uwagę skupia na jakości linków, które wykorzystywane są do przekierowania do konkretnej witryny.

Dzięki linkowaniu w Social Mediach możemy pozyskać tzw. sygnały społecznościowe. Do sygnałów społecznościowych zalicza się wszelkie uzyskane interakcje, które zachodzą pomiędzy użytkownikami a konkretnym profilem. Tutaj liczą się uzyskane like, retwitty, share’y, komentarze, nowi followersi.

Jednak wciąż nie możemy doczekać oficjalnego potwierdzenia takiej strategii Google.

Social Media a SEO – pozycjonowanie w Google+

Google + jest jedynym kanałem Social Mediów, który odgrywa rzeczywistą rolę w działaniach pozycjonujących. Pozyskiwane linki zawierają atrybut dofollow, podczas korzystania z niego możliwe jest budowania społeczności wokół marki czy też profilu. Firmy chętnie korzystają z usług agencji AdWords, ponieważ przekłada się to na realne efekty.

Niezwykle ważna jest jakość udostępnianego contentu co przekłada się na zaangażowanie społeczności i zachęci do nawiązania interakcji.

Największą szansę na osiągnięciu sukcesu mają firmy mogące poszczycić się dużym gronem zaangażowanych użytkowników i to bez względu na posiadany kanał w mediach społecznościowych.

Bardzo ważne są tzw. +1 (plusiki), które odgrywają szalenie ważną rolę, ponieważ przyznawane są materiałom zawierającym dobry jakościowo content. Dzięki czemu możliwe jest przekształcenie tego contentu w linki zawierające dofollow, które będą miały bezpośredni wpływ na pozycjonowanie w SERPach. Zasada działanie jest dość prosta. Każdy z obserwujących daje profilowi wewnętrzny link zawierający atrybut dofollow. Jednocześnie uzyskuje moc SEO. Im więcej obserwujących, tym mocniejszy wydaje się profil.

Social Media a SEO – pozycjonowanie na Twitterze

Ważnym w dzisiejszych czasach SM jest Twitter. Linkowanie na Twitterze wpływa na wyniki wyszukiwania dzięki współpracy Twittera z Google. Duża ilość pojawiających się treści w serwisie (jest ich nawet 250 tysięcy na minutę) powoduje, że chcąc indeksować na bieżąco wszystkie treści Google potrzebowałoby ogromnej mocy. Porozumienie zawarte pomiędzy tymi dwiema firmami daje Google dostęp do strumienia postów (tweetów) pomijając wysyłanie ich na stronę bota.

Popularność serwisu, duża liczba aktywnych użytkowników daje możliwość śledzenia treści. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową popularny hasztag i w zamian otrzymujemy najświeższe wiadomości, które go dotyczą.

Popularność niektórych tematów na Twitterze może mieć więc realne odzwierciedlenie w dostępnych wynikach wyszukiwania.

Dobre używanie linków na kanale SM Twittera jest więc dodatkową opcją na zwiększenie ruchu na witrynie internetowej.

Social Media a SEO – pozycjonowanie na Pintereście.

Pinterest jest obecnie kopalnią inspiracji i nowych pomysłów. Ale tylko nieliczni wiedzą, że może okazać się pomocne w pozycjonowaniu strony. Dostępne narzędzie do działań SEOw formie kanału na Pintereście to możliwość zwiększenia ruchu w witrynie.

Niezwykle ważna jest tutaj konfiguracja w sekcji związanej z ustawieniami prywatności. Istotny jest publiczny dostęp dla każdego użytkownika. Tylko dzięki temu konto będzie indeksowane przez wyszukiwarkę internetową.

Warto również wykorzystywać moc słów kluczowych. Można umieścić je w nazwie i opisie poszczególnych pinów, boardów. Odpowiednio dobrane hasztagi zwiększą prawdopodobieństwo indeksowania treści w wyszukiwarce.

Należy jednak pamiętać, że treści linkowane z Pinteresta zawierają atrybut nofollow. Dlatego też warto linkować do strony wykorzystując do tego piny.

Social Media a SEO – pozycjonowanie na Linkedln.

Lindedln obecnie daje dużo możliwości do pozycjonowania własnej strony internetowej. Chcąc ułatwić sobie dotarcie do jak największej liczby osób warto popracować nad utrzymywaniem się w czołowych pozycjach w wynikach wyszukiwania fraz powiązanych z firmą.

Do uzyskania najlepszych rezultatów warto korzystać ze słów kluczowych związanych z firmą i branżą. Profil w Linkedln daje również możliwość linkowania.

Aby zapewnić generację ruchu w witrynie należy być stale aktywnym i budować społeczność skupioną wokół profilu. Warto również brać aktywny udział w dyskusjach, publikować różnego rodzaju informacji a także pamiętać o aktualizowaniu informacji o sobie.

W obecnych czasach Social Media są nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Warto skupić się na wybranych kanałach i dbać o wizerunek oraz budować swoją markę osobistą. Najważniejszy jednak jest udostępniany content, gdyż mało interesujące treści nie pomogą nam w budowaniu społeczności.

Mimo braku bardziej szczegółowych informacji na temat tego jak aktywność w mediach społecznościowych wpływa na pozycjonowanie warto poświęcić trochę czasu i wysiłku aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki.

Leave a Reply