Co to jest SEO? Czyli optymalizacja i pozycjonowanie

Obecnie nie ma chyba osoby, która by nie zdawała sobie sprawy z siły internetu. Niektórzy uważają nawet, że jeśli nie istniejesz w sieci, to tak jakbyś nie istniał w przestrzeni rzeczywistej. Internet kreuje nasze życie, doradza nam w wyborach (zapamiętując, czego ostatnio szukaliśmy), zdarza się, że podpowiada nam pewne rozwiązania. Jest to najlepsza przestrzeń do skutecznej reklamy, o czym bez wątpienia każdy przedsiębiorca bądź też inna osoba zainteresowana „byciem popularnym” wie. Jednakże co zrobić, żeby ludzie trafiali akurat na moją stronę internetową, abym to ja był na najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania? Odpowiedzią na takie potrzeby jest SEO.

Kilka słów o seo

SEO (Search Engine Optimization) to proces, który ma za zadanie poprawić widoczność (tym samym możliwość znalezienia przez potencjalnie zainteresowane naszym obszarem działań osoby) w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. To nie tylko optymalizacja witryny, ale także poprawa strony technicznej, rozbudowa treści oraz zdobywanie linków pozycjonujących z innych stron internetowych. Mówiąc w skrócie – seo to proces, w którym dana witryna internetowa po wpisaniu konkretnej frazy w wyszukiwarkę Google, pokazuje się na szczycie rekordów. W świecie SEO to wszystkie działania zorientowane na pozyskanie jak największej ilości wejść na naszą stronę.

Co składa się na SEO?

SEO to nie jest tylko i wyłącznie optymalizacja kodu. Stanowi ona wyłącznie część procesu, na który składają się:

  • udoskonalenie tekstowej struktury naszej strony (m.in. poprzez dodawanie słów kluczowych)
  • usprawnienie budowy witryny (i dzięki temu zapewnienie przejrzystości strony)
  • udoskonalenie części technicznej, wizualnej i użyteczności (odpowiedni dobór tytułów, kolorystyki, szybkości itd.)
  • usprawnienie odnośników linków prowadzących do naszej strony internetowej z innych witryn

Tym, bez czego SEO nie mogłoby istnieć jest pozyskiwanie linków pozycjonujących, czyli tzw Link Building. W Polsce używa się jednak dla nazwania ogółu tych działań dwóch sformułowań, a mianowicie „optymalizacja” oraz „pozycjonowanie„. Są one wbrew pozorom bardzo pojemne, choć jest to widoczne wyłącznie osobom zaznajomionym z branżą SEO.

SEO a SEM – na czym polega różnica?

Przez pojęcie SEO rozumiemy procesy związane z podnoszeniem widoczności strony i zwiększaniem liczby wejść z bezpłatnych wyników wyszukiwaniaSEM często (niesłusznie) uważa się za reklamę w płatnych wynikach wyszukiwaniaSEM to ogół działań skierowanych na marketing, promocję, w którego skład wchodzą ruch na bezpłatnych stronach i reklamy.

Jak działa SEO?

SEO to nie jest jedna, konkretna czynność. To działania składające się na proces, który to prowadzi do umieszczenia danego rekordu na szczycie listy wyników wyszukiwania.

Główne czynniki pozycjonujące

Czynniki w SEO można podzielić na dwie grupy – bezpośrednio związane z działaniami na stronie (on-page SEO) i te poza jej obszarem (off-page SEO). Nie jest to sztywny podział, ponieważ w ramach obu grup czynniki oddziałują na siebie i mogą w różny sposób łączyć się. Do działań na stronie zalicza się:

  • treści (warstwa tekstowa oraz to co typowo tworzy się pod SEO)
  • architektura (rozmieszczenie na stronie)
  • HTML (budowa strony)

Drugą grupę stanowią głównie te działania, ktorych celem jest pozyskanie linków. Są to:

  • linki prowadzące do stron
  • bodźce społecznościowe
  • zaufanie do domeny

Ściślej rzecz ujmując, w skład off-page SEO wchodzą takie działania, jak:

  • tworzenie sieci stron, z których emitowane są linki
  • na forach internetowych – linki w komentarzach
  • współpraca ze środowiskiem blogerów – dzięki temu artykuły na blogach
  • artykuły sponsorowane
  • SEO PR – dzięki czemu ludzie zaczynają kojarzyć markę, pozytywnie ją utożsamiać
  • szukanie zaufanych domen i przekierowywanie z nich na naszą, czyli pozycjonowaną stronę

Optymalizacja nie jest procesem jednorazowym. Należy stale monitorować witrynę, pod kątem jej aktualności oraz poprawności, zdobywać kolejne kroki w pozycjonowaniu, aby nie utracić zdobytej pozycji naszej strony.

Narzędzia SEO

Istnieje wiele narzędzi służących SEO, jednak nie da się z nich wybrać jednego optymalnego środka, który najlepiej poradzi sobie z zadaniem. Każdy specjalista pracujący w agencjach SEO posiada zestaw narzędzi, które najlepiej spełniają jego oczekiwania. Można to również obrócić w drugą stronę – nawet jeśli istniałoby idealne narzędzie, ale obsługiwałby go specjalista niewiele o SEOwiedzący, to nie zostałoby ono właściwie wykorzystane.

Nie sposób wymienić wszystkich narzędzi wykorzystywanych do SEO. W ich skład m.in. wchodzą poszczególne elementy struktury Google (np. Google Trends) oraz program SurferSEO.

Co daje SEO?

Jeśli chcesz się liczyć na rynku, to inwestycja w SEO jest koniecznością. Marketing jest konieczny do osiągania wymiernych korzyści. Patrząc na pozycjonowanie optymalizację od strony możliwych do osiągnięcia korzyści, jest to:

  • możliwość zwiększenia ruchu na stronie nawet jeśli nie dysponuje się dużym budżetem
  • obecność w wyszukiwarce Google – niewątpliwie największej tego typu wyszukiwarce internetowej
  • stworzenie możliwości spotkania się konkretnej marki z klientem na etapie poszukiwania informacji o interesującym zagadnieniu lub poznawania oferty

Pozycjonowanie to niekończący się proces, który musi być poparty innymi działaniami z zakresu marketingu. Nieustannie trzeba dbać o to, aby nasza pozycja w wyszukiwarce Google była zadowalająca i możliwie cały czas jak najwyższa. To, że osiągnęliśmy już jakiś poziom to tak naprawdę niewiele znaczy. Wystarczy chwila nieuwagi, a wszystkie działania pójdą na marne, ponieważ inne rekordy w mgnieniu oka nas prześcigną.

Korzyści płynące z SEO poza przestrzenią wirtualną

Pozycjonowanie ma na celu zwiększyć ruch na naszej stronie, a tym samym zainteresować większą ilość osób naszą ofertą. Stąd też wymierne korzyści z SEO są tak naprawdę odczuwalne poza sferą internetową.

Jeśli prowadzimy sklep to zależy nam na jak największej ilości klientów. Jeśli będziemy stali na czele wyników wyszukiwania, to pod interesującą klienta frazą, znajdzie on odnośnik do naszej strony. Tak może zapoznać się z ofertą i… dokonać zakupu. Podobnie z wieloma innymi klientami, którzy bez pozycjonowania mogliby nigdy nie natknąć się na ofertę naszej firmy. Dodatkową zaletą jest możliwość znalezienia witryny o każdej porze. Sklepy stacjonarne otwarte są w określonych godzinach, więc możliwość zapoznania się z ofertą w sposób „tradycyjny” ma ograniczone możliwości. Jeśli docieramy do szerokiego grona odbiorców, to nasz biznes ma szansę na rozwój.

Korzystając z seo można zobaczyć, które słowa kluczowe spowodowały największy ruch na stronie. Taką analizę warto wykorzystać w dalszych działaniach, m.in. poprzez odpowiednią wizję rozwoju działalności. Potrzeby rynku są obszarem, na którym warto bazować. Jednak co jest istotne – nie należy skupiać się wyłącznie na obecnych potrzebach. Trzeba stale obserwować tendencje i w razie potrzeby modyfikować.

Nie istnieje branża, która miałaby wyłącznie jednego przedstawiciela i nieważne, co by on robił i tak byłby liderem. Żeby dotrzeć do potencjalnych klientów trzeba pokonać rywali – można to porównać do wyścigu. Optymalizacja pozycjonowanie pomagają w „wyprzedzeniu” konkurencji. Jeśli Twój rekord ukaże się wyżej w Google to klient wejdzie najprawdopodobniej na Twoją stronę. Równie ważne jak działania zmierzające do sporego ruchu na witrynie są działania zmierzające do zatrzymania na niej potencjalnych klientów. Tutaj ogromną rolę odgrywa strona graficzna i czytelność strony, która powinna zachęcać do zapoznania się ze szczegółową ofertą.

Im więcej osób wejdzie na stronę, tym bardziej marka jest rozpoznawalna. Im bardziej marka jest rozpoznawalna, tym większe budzi zaufanie. To prosty łańcuch, który pokazuje kolejną korzyść z SEO. Ludzie wybierają to, co znają i co budzi ich zaufanie. Jeśli znaleźli w wynikach wyszukiwania naszą witrynę i po wejściu na nią mieli pozytywne odczucia, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w przyszłości wybiorą właśnie nasz produkt.

Agencja świadcząca usługi SEO

Na rynku można znaleźć wielu usługodawców, którzy zajmują się usługami SEO. Na początek należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdzić firmę pod kątem jej wiarygodności! Niestety, część firm oferuje swoje usługi, pobiera za nie pieniądze, jednak nigdy nie spełnia warunków umowy.

Agencja SEO doskonale wie, w jaki sposób udoskonalić naszą witrynę oraz jakie podjąć działania, aby podbić jej wyniki wyszukiwania. W skrócie, agencja zajmuje się:

  • audytem SEO – badanie kodu strony, treści, słów kluczowych pod kątem możliwości dotarcia do potencjalnych klientów, analiza profilu linków, badanie konkurentów w wyszukiwarce Google
  • optymalizacja – zwiększa widoczność strony
  • link building – pozyskiwanie zewnętrznych linków
  • media społecznościowe – promowanie w mediach społecznościowych
  • content marketing – zainteresowanie potencjalnego klienta produktem

Niektóre agencje zajmujące się SEO przed rozpoczęciem współpracy z klientem proszą go o wstępne przedstawienie tego, czego oczekuje. W ramach tego klient określa obszar swoich działań (poprzez wskazanie odpowiadających mu słów kluczowych), przedstawiają swój budżet przeznaczony na ten cel oraz opisuje aktualną sytuację firmy. Dzięki temu agencja może przedstawić wstępny budżet.

Tak naprawdę bez audytu nie można rozpocząć działań w ramach SEO. Tylko on pozwala na perspektywiczne patrzenie na możliwe do osiągnięcia cele. Dzięki niemu wszystkie dalsze działania będą efektywne, nastawione ściśle na potrzeby rynku i zgodne z aktualnie panującymi trendami.

Podsumowując – dlaczego warto zainwestować w SEO?

Internet ma ogromną moc. Ten o kim słyszy się w internecie zdobywa sławę i może liczyć na wymierne korzyści z tego płynące. Jednak można go określić inaczej. Internet to dżungla, gdzie wygrywa najsilniejszy, który pokona swoich rywali.

Sposobem na pokonanie konkurencji jest SEO. W wyszukiwarce Google można znaleźć dziesiątki tysięcy wyników odpowiadającym wpisanej frazie. Aby być widocznym i aby klient zwrócił na nas uwagę, to trzeba zainwestować w pozycjonowanie optymalizację. Jest to klucz do osiągnięcia wymiernych korzyści w rzeczywistości.

SEO poprawia widoczność w wynikach wyszukiwania. Klient wejdzie na stronę, jednak równie ważne jest, aby chciał na niej pozostać i zapoznać się z naszą ofertą. Dlatego SEO to proces, który obejmuje również konkretne zabiegi związane ze stroną wizualną i przejrzystością naszej witryny. Równie ważne co strona graficzna są treści na stronie, więc również ich odpowiednią formą zajmuje się SEO.

Agencja zajmująca się SEO, dzięki naszym wskazówkom, stworzy optymalną strategię działania, nastawioną na bycie na szczycie wyników w Google.

Skuteczne pozycjonowanie zaczyna się jednak od właściwego planu – właściwego wskazania obszaru, doboru słów kluczowych. To baza, na której potem można budować swoją pozycję. Jednak trzeba pamiętać, że trzeba cały czas patrzeć na dynamikę rynku i udoskonalać naszą witrynę. Pozycjonowanie  optymalizacja to procesy, które cały czas trzeba powtarzać.

Leave a Reply