Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego

Stworzenie strony internetowej to często dopiero pierwszy krok do tego, aby na poważnie rozpocząć swoją działalność w sieci. Internet jest naprawdę potężnym narzędziem promocji, które warto efektywnie wykorzystywać. Niewątpliwie jednak należy pamiętać o tym, że reklamowanie witryny może odbywać się na wiele sposobów i w każdym przypadku wymaga wiele zaangażowania, pracy oraz wnikliwej analizy poszczególnych czynników. Dobrze jest też opracować strategię wielotorową, która będzie stanowiła połączenie kilku różnych środków mających na celu doprowadzenie do zwiększenia popularności sklepu internetowego. Jakie kroki trzeba rozważyć i jakie elementy wdrożyć do całościowego planu?

Szeroki zakres słów kluczowych

Bardzo istotną rolę w procesie pozycjonowania sklepu internetowego, a także innego rodzaju witryny, odgrywają frazy kluczowe. Są to słowa, które osoby korzystające z Internetu wpisują w wyszukiwarkach, kiedy chcą znaleźć firmy oferujące konkretne usługi lub towary. Właśnie dlatego odpowiedni dobór fraz jest niezwykle ważny. Można skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, które nieraz znacząco pomagają w podjęciu decyzji, na jakie słowa kluczowe będziemy się pozycjonować. Warto podjąć kilka podstawowych działań takich jak:

  • znalezienie jak największej liczby fraz z potencjałem
  • różnicowanie poziomów trudności słów kluczowych
  • stosowanie fraz ogólnych oraz szczegółowych
  • posługiwanie się słowami kluczowymi związanymi z naszym profilem działalności

Dobrze jest zaopatrzyć się w szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie słów kluczowych. Kiedy ma się ich wiele do dyspozycji, cały proces staje się perspektywicznie długotrwały, ponieważ oznacza to jednocześnie mnóstwo pracy, ale jest to przydatne rozwiązanie. Jeśli chodzi o pozycjonowanie, w każdym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie jest to działanie, które przynosi natychmiastowe efekty. Niemniej jednak obecnie jest to jeden z podstawowych elementów marketingu internetowego. Różnicowanie poziomów trudności fraz oraz ich urozmaicenie pod względem szczegółowości jest bardzo ważne. Niektóre bardziej złożone i skomplikowane słowa kluczowe są w niewielkim stopniu wyeksploatowane przez rynek, dzięki czemu uważa się je za proste w pozycjonowaniu. Te ogólne zaś, choć bardzo przydatne, używane są często i przez wiele firm, dlatego czas oczekiwania na efekty może się przedłużyć.

Trzeba też pamiętać o tym, że w przypadku sklepu internetowego należy używać fraz związanych z branżą, w której funkcjonujemy. Stosowanie sformułowań spoza naszego obszaru może być dobre, gdy zależy nam na uwidocznieniu w sieci konkretnego, napisanego przez nas artykułu tematycznego, który porusza kwestię niekoniecznie związaną z posiadaną przez nas firmą. Jeśli jednak chcemy pracować nad popularyzacją samego sklepu, warto trzymać się określonego profilu działalności.

Optymalizacja treści na stronie

Kiedy już ustalimy, jakimi słowami kluczowymi mamy zamiar się posługiwać, trzeba zabrać się za kolejny etap pracy, czyli optymalizację treści na naszej stronie pod kątem wymogów SEO. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w witrynie znajdował się tekst, w którym będzie można umieścić frazy. Ważne jest tu wykorzystanie potencjału wszystkich udostępnianych przez nas komunikatów. Każdy wpis, bez względu na to, czy jest to opis produktu lub kategorii, czy ogólne informacje o firmie, powinien być odpowiednio opracowany. Warto też pokusić się o dodatkowe pole do popisu w postaci bloga firmowego, zakładki z nowościami lub też innymi formami udostępniania treści.

Tworzone teksty trzeba formułować w taki sposób, aby były one atrakcyjne w odbiorze, możliwie naturalne z perspektywy czytelnika, a także wartościowe i jakościowe. W tym celu dobrze jest pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, wśród których można wymienić:

  • poprawność językową i merytoryczną
  • wciągający styl
  • estetyczne i uporządkowane formatowanie
  • wizualne dodatki do treści

Te wszystkie elementy mogą mieć wpływ na to, jak odbiorca ostatecznie będzie postrzegał nasze wpisy. Należy zadbać o nagłówki i akapity, dodanie zdjęć lub filmików, a także — tam, gdzie jest to potrzebne — o stosowanie wypunktowań. Nie bez znaczenia pozostaje też linkowanie wewnętrzne. Informacje warto przekazywać w sposób przystępny, a jednocześnie chwytliwy. Publikowane treści powinny mieć sens, nieść ze sobą znaczenie i być poprawne.

Linkowanie zewnętrzne

W swojej całościowej strategii dobrze też spożytkować potencjał, jaki drzemie w link-buildingu. Polega on na tym, że nawiązuje się współpracę z innymi serwisami, o ugruntowanej już pozycji w oczach robotów indeksujących, aby ich właściciele umieścili na swoich stronach odnośniki do posiadanego przez nas sklepu internetowego. Bardzo często opcja ta wiąże się z publikowaniem artykułów sponsorowanych lub wpisów gościnnych. Mogą one mieć znaczenie nie tylko ze względu na pozycjonowanie, ale również pomóc w procesie budowania wizerunku firmy. Podstawowe zasady odnoszące się do treści takich tekstów są podobne jak w przypadku tych wstawianych na naszą stronę.

Aktywność w mediach społecznościowych

Jeśli już mowa o linkowaniu, ciekawym rozwiązaniem może być również prowadzenie swoich kanałów w mediach społecznościowych. Jest to dobra okazja do tego, aby zacząć budować społeczność wokół naszego sklepu internetowego, spróbować rozszerzyć zasięg przekazywanych przez nas informacji i ofert, a dodatkowo zdobyć kolejne odnośniki do naszej witryny. W social mediach możemy bowiem publikować wpisy promujące na przykład świeżo wstawiony na naszego firmowego bloga artykuł. Wychodzenie poza granice naszej własnej strony jest bardzo ważne w procesie pozycjonowania, dlatego nie należy o tym zapominać. Aktywność w innych miejscach może także wspierać kwestie wizerunkowe oraz pomóc nawiązać bliższy kontakt z odbiorcami naszych treści i potencjalnymi klientami z grup docelowych.

Analiza okoliczności towarzyszących

Należy również zdać sobie sprawę z tego, że na efekty pozycjonowania wpływ ma wiele rozmaitych czynników. Dlatego właśnie jeszcze przed przystąpieniem do działania warto zastanowić się nad tym, jakie okoliczności mogą stanowić przeszkodę, a jakie mogą okazać się pozytywnym aspektem całej sprawy. Z pewnością dobrze jest pomyśleć o tym, jaką historię ma prowadzona przez nas witryna z perspektywy wyszukiwarek. Jeżeli w przeszłości popełnialiśmy wiele błędów związanych z optymalizacją, prowadziliśmy stronę o danym adresie hobbystycznie, w sposób niedbały lub zupełnie nie uwzględnialiśmy kwestii pozycjonowania w swoich działaniach, niejednokrotnie trzeba włożyć wiele wysiłku i przygotować się na długi proces pracy nad próbą poprawienia sposobu, w jaki witryna jest postrzegana przez algorytmy. Zagadnień, które wymagają dogłębnej analizy, jest więcej, dlatego konieczny jest rzetelny research i wiele przemyśleń oraz przygotowań.

Analiza działań konkurencji

Przyglądanie się działaniom konkurencji może mieć wiele korzyści. Pamiętać jednak należy, że nie chodzi tutaj o to, aby kopiować strategie i słowa kluczowe innych, czy też w jakikolwiek sposób im szkodzić. Ważne jest to, aby uzyskane informacje umiejętnie wykorzystać. Obserwując, co w zakresie pozycjonowania robią podmioty obecne w naszej branży, możemy na przykład sprawdzić, czy przypadkiem ktoś nie próbuje negatywnie wpłynąć na efekty naszej pracy. Dodatkowo mamy możliwość przyjrzenia się temu, na jakiej pozycji w stosunku do innych firm z naszego sektora jesteśmy. Zdobytą w ten sposób wiedzę warto wykorzystać do doskonalenia swojego planu działania na rozmaite sposoby.

Ważne jest zatem to, aby umiejętnie sformułować swoje cele i konsekwentnie do nich dążyć. Istotną rolę odegrać może tu nieraz systematyczność pracy nad tworzeniem wpisów oraz dbałość o takie szczegóły jak chociażby umiejętne i naturalne rozmieszczenie słów kluczowych w publikowanych tekstach. Ponadto trzeba przygotować się na długofalowe działanie oraz zaopatrzyć się w sporą dozę cierpliwości. Warto też nieustannie poszerzać swoją wiedzę dotyczącą pozycjonowania sklepu internetowego.

Leave a Reply