Social media marketing

Co kryje fraza social media marketing?

Pojęcie social media rozwija się równie dynamicznie jak gałąź marketingu, którą definiuje. Z roku na rok media społecznościowe ulegają zmianą. Dochodzą nowe popularne serwisy Internetowe, a te dotychczas dostępne udoskonalają swoje narzędzia. Pierwsze media społecznościowe pojawiły się w 1978 roku w Ameryce. Swoim wyglądem nie przypominały aktualnych portali. Coś na kształt dzisiejszych mediów społecznościowych powstało w 1995 roku. Był to portal classmates , który kojarzyć można z polskim odpowiednikiem nasza-klasa. W stanach pod koniec lat 90 portale społecznościowe były ważnym elementem codziennego życia. Ogólnie rzecz biorąc social media opisuje się jako ogół działań marketingowych, które mają na celu wzrost ruchu na stronie internetowej, zwiększenie rozpoznawalności firmy poprzez wykorzystane wszelkiego rodzaju mediów społecznościowych oraz dotarcie i utrzymanie dobrych relacji z klientami. Social media marketing to obowiązkowe działania w każdej firmie, która chce utrzymać dobrą pozycję na rynku i mieć dostęp do responsywnego charakteru portali. Możliwość natychmiastowej reakcji na wszelką akcję to wielka zaleta posiadania mediów społecznościowych.

Dowiedz się więcej

Wyślij zapytanie

Podaj swoje dane w poniższym formularzu, opisz swój projekt i w czym możemy Ci pomóc.

  Najczęściej wykorzystane social media w Polsce

  Social media marketing w Polsce to ciągle według wielu ludzi prowadzenie działań na portalu Facebook. To prawda, jest on prosty w obsłudze i daje wiele możliwości. Coraz bardziej intuicyjny menadżer reklam pomaga w osiągnięciu zamierzonych przez firmę celów. Wiele przedsiębiorstw ogranicza się do tego portalu tracąc potencjalnych klientów. Ważne miejsce na rynku mediów społecznościowych zajmuje YouTube, który jest chętnie wybierany przez młodych użytkowników. Reklamy na nim umieszczane są dobrą formą dotarcia do wybranej grupy docelowej. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na założenie konta na Instagramie. Jego działanie może być ściśle powiązane z Facebookiem, przez co dodawanie postów odbywa się jednocześnie na dwóch portalach. Wysoko plasuje się także Twitter, chociaż nie jest tak popularny jak w Ameryce. Ostatnio dużą popularność, kosztem Snapchata zyskuje TikTok. Krótkie filmiki, często zabawne i niezbyt bogate merytorycznie stały się popularne wśród młodzieży. Chociaż grupa docelowa nie jest tam, aż tak szeroka jak w przypadku Facebooka, to mimo wszystko firmy coraz częściej wykorzystują to narzędzie do promocji swoich usług. Serwisy biznesowe, z profilami pracowników czy ofertami pracy zdominował LinkedIn wykluczając GoldenLine. Jak widać na rynku istnieje kilka dobrze znanych serwisów społecznościowych. Ich wybór powinien odpowiadać strategii marketingowej danej firmy.

  Projektowanie stron internetowych

  Jaką role pełnią social media w biznesie?

  Aktywne, ciągłe i ciekawe prowadzenie profili społecznościowych przez firmę sprawia, że stajemy się widoczni dla dużej liczby osób. Równoczesne prowadzenie kampanii Internetowej i outdoorowej może wpłynąć pozytywnie na postawione przez firmę cele jak zwiększenie sprzedaży, wzrost ruchu na stronie, budowanie pozytywnego wizerunku czy wprowadzenie na rynek nowego produktu. Tworząc strategię marketingową nie można pomijać promocji na portalach społecznościowych. Istotną rolą social mediów w biznesie jest możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem. Wrzucane przez firmę treści, oferty, informację można komentować, polubić, udostępnić dalej albo skrytykować. To ogromne narzędzie daje możliwość szybkiej interakcji na wszelkie zarzuty. Głosy z rynku, czy to pozytywne, czy negatywne stanowią dla firmy ważne źródło informacji przy stawianiu sobie kolejnych celów. Co ważne stały i bezpośredni kontakt z klientami pomaga w utrzymaniu pozytywnego wizerunku i wpływa na budowanie zaufania. Wiarygodna firma jest lepiej postrzegana przez potencjalnych klientów, a pozytywne recenzję mogą realnie przekładać się, np. na zwiększenie sprzedaży. Kolejną ważną rolą jest łatwe i skuteczne poszukiwanie nowych odbiorców.

  Social media marketing

  Strony internetowe Olsztyn

  Rola autorytetu w mediach społecznościowych

  Aktualnie bardzo popularną formą uzyskiwania popularności w mediach społecznościowych jest włączenie do działań influencera. Najlepiej aby była to osoba dobrze znana przez dużą grupę osób, stanowiła autorytet i cieszyła się dobrą opinią. Wybór często stanowią aktorzy, celebryci czy sportowcy. Zanim jednak wykorzysta się rolę influencera w social mediach należy sprawdzić, czy dana firma na pewno zyska na takiej afiliacji. Dobrym posunięciem marketingowym jest także wykorzystanie autorytetu z danej dziedziny. O ile zaproszenie do promocji influencera może wspomóc rozpoznawalność marki, produktu czy wpłynąć na sprzedaż, tak specjalista w swojej dziedzinie może zwiększyć wiarygodność i zaufanie do danej firmy. Dziś influencer marketing to jedna z najbardziej popularnych form promocji. Inwestycja w wartościową dla firmy osobę, może przynieść spore korzyści zarówno materialne jak i wizerunkowe. Najważniejszy jest odpowiedni i przemyślany dobór osoby dla promowanych działań. Co ciekawe, coraz częściej, słowo influencer wykorzystuje się w kontekście wykonywanej czynności.

  Social media marketing

  Strony www Olsztyn

  Płatne narzędzia w social media marketingu

  Istotnym narzędziem, które możemy wykorzystywać w mediach społecznościowych jest tworzenie płatnych kampanii, które pomagają w dotarciu do określonej grupy docelowej. Najważniejszym elementem jest określenie budżetu, który firma chce przeznaczyć oraz celu jaki ma zamiar osiągnąć. Zwiększenie sprzedaży, ruchu na stronie a może zaproszenie do kontaktu poprzez wiadomość prywatną to tylko kilka opcji jakie dają nam narzędzia na portalach społecznościowych. Kampanie tworzone na Facebooku, Instagramie w Google Ads czy innych serwisach mogą w realny sposób przełożyć się na zysk dla firmy. Promowanie postu, relacji, czy filmu zwiększa jego zasięg. Co ciekawe reklamy kierowane są do ściśle określonej grupy docelowej, więc nie traci się pieniędzy z budżetu na niezainteresowanych tematem odbiorców. Podobnie wygląda możliwość wyświetlania postów tylko dla konkretnej lokalizacji. Jest to duże ułatwienie dla firm, które działają lokalnie. Tworzenie płatnych kampanii posiada wiele zalet, do których należy także łatwa i skuteczna kontrola nad wydatkami. Do reklamodawców przemawia także niski koszt takich działań. Emisja jednej, 30 sekundowej reklamy telewizyjnej w dobrze znanych stacjach telewizyjnych potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Social media marketing pozwala uzyskać dobre wyniki nawet przy niewielkim wkładzie finansowym.

  Interesuje cię social media marketing? Zapraszamy do kontaktu!

  Dowiedz się więcej

  Dlaczego warto zainwestować w płatną reklamę?

  W dzisiejszych czasach Internet to często miejsce, gdzie szukamy opinii, rozmawiamy z rodziną, płacimy rachunki, czytamy serwisy informacyjne. Dużą część czasu spędzamy także na różnych portalach społecznościowych. Komunikatory pozwalają nam na utrzymanie pozytywnych relacji z najbliższymi. Reklamy, codziennie widziane przez użytkowników stają się przez niego zapamiętane. Kojarzenie danej firmy z produktem może przełożyć się pozytywnie na sprzedaż. Zastanawiając się nad zakupem produktu firmy A, albo firmy B, a oglądając reklamy tylko jednej z nich, zapewne zdecydujemy się na zakup z tej, którą wedle swojej opinii znamy. Odbiorcy takich zakupów często tłumaczą to uznaniem danej marki za wiarygodną. Co ciekawe reklamy wzbogacone o linki bezpośrednio wysyłają klienta do miejsca gdzie może nabyć dany produkt. Social media dają w tym segmencie ogromne możliwości. Reklamy przyniosą zdecydowanie większą korzyść firmą oferującą sprzedaż bezpośrednią, jednak promowanie usług może okazać się równie skuteczne.

  CZAS NA ZMIANY

  Zalety social media marketingu

  Zdecydowaną zaletą korzystania i prowadzenia działań na portalach społecznościowych jest bezpośredni kontakt z klientem. Możliwość odpowiedzi na pytania dotyczące usługi czy produktu ale także na negatywne komentarze może korzystnie wpłynąć na zachowania odbiorców. Kolejną zaletą jest niewątpliwie duży zasięg informacji. Posty, relacje czy filmy, szczególnie promowane mogą zostać zauważone przez dużo większą liczbę osób, niż dzięki kampanią outdoorowym. Ważne jest to, że firma otrzymuje konkretne liczby i zasięg do jakiego trafiła dana kampania, co jest trudno mierzalne w przypadku kampanii prowadzonych poza Internetem. Na duży plus zasługuje także szybkość rozprzestrzeniania się informacji. Wchodząc na rynek z nowym produktem działania w social mediach mogą okazać się koniecznością. Poinformowanie klientów o nowościach i zmianach w działaniu danej firmy odbywa się szybko i dokładnie. Pisząc o zaletach nie można zapomnieć o budowaniu z odbiorcą pozytywnych relacji. Lubiana firma będzie chętnie polecana i recenzowana przez klientów.

  Kontakt
  CZAS NA ZMIANY

  Wady social media marketingu

  Wiele osób twierdzi, że w Internecie można pozostać bezkarnym. Powoduje to, że z dnia na dzień na profilu społecznościowym może pojawić się dużo negatywnych komentarzy i recenzji. Często są one wulgarne, pozbawione merytorycznego sensu. Przeważnie szybkie nagromadzenie negatywnych recenzji nie ma nic wspólnego z prawdą a za ich tworzeniem może stać nieuczciwa konkurencja. Wynajęte osoby są specjalnie zatrudniane do szerzenie nieprawdziwych informacji. Niestety nieetyczne zachowania konkurencji to częsty problem, z którym zmagają się nietylko duże firmy. Takie sytuacje kryzysowe muszą być rozwiązywane szybko i z głową. Utrata reputacji i zaufania klientów to sytuacja bardzo niebezpieczna. Pochopne usuwanie negatywnych komentarzy i brak reakcji firmy na zarzuty ze strony klientów może tylko pogłębiać kryzys. Wadą działań w Internecie może być także duży chaos panujący na tego typu portalach. Wielość reklam, treści i informacji, może powodować, że nasz oferta zniknie i nie zostanie zauważona. Na portalach typu Facebook czy Instagram widoczna jest także duża konkurencja i prześciganie się różnych firm w coraz to kreatywniejszych reklamach. Ważne jest także aby pamiętać, że poprawne korzystanie z social media marketingu wymaga cierpliwości, planu, późniejszej analizy i wyciągnięcia wniosków. Efektywne używanie portali społecznościowych wymaga dużych nakładów czasowych.

  Kontakt