Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak przebiega cały proces zakupu? Wszystko zaczyna się w momencie, gdy użytkownik wpisuje w wyszukiwarce konkretną frazę i klika w link, który go zainteresuje. To właśnie w momencie kliknięcia w dany link rozpoczyna się odliczanie Dwell Time. Brzmi to niepokojąco? Nie ma powodów do obaw. Dwell Time to po prostu czas liczony od momentu wejścia użytkownika na daną stronę, do czasu, aż wróci on z powrotem do wyników wyszukiwania. Parametr ten często określany jest także jako czas trwania sesji – jednak są to dwa odrębne pojęcia. Dwell Time jest zazwyczaj dłuższy dla sklepów internetowych lub witryn , które posiadają wiele podstron. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego narzędzia, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak: w jaki sposób mierzyć Dwell Time? Jakie czynniki wpływają na Dwell Time? W jaki sposób można wykorzystywać ten wskaźnik oraz co oznacza, gdy jest on niski lub wysoki? Zapraszamy do lektury.

Pomiar Dwell Time

Wiesz już czym jest Dwell Time, więc teraz możemy przejść do zagadnień związanych z pozycjonowaniem strony. Zdania w tym zakresie są raczej podzielone. Wiele osób, w tym spece od optymalizacji pod Google, twierdzą, że Dwell Time ma wpływ na pozycjonowanie witryn, jednak są też tacy, którzy uważają, że nie występuje żadna zależność pomiędzy nimi. Jak to bywa zazwyczaj, prawda leży gdzieś pośrodku. Nie jest bowiem potwierdzone, że Dwell Time faktycznie wywiera wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że ma on znaczenie ze względu na wartość dla użytkowników. Wszystko to może wydawać Ci się zawiłe i skomplikowane, jednak chodzi tu o jedną prostą zasadę. Co to za zasada? Otóż algorytm ML Google stara się rozpoznać wartość witryny dla użytkowników, jednak to internauta sam w pierwszej kolejności stwierdza, czy dana witryna spełnia jego oczekiwania i czy chce zostać na niej dłużej. Oznacza to tylko tyle, że użytkownik nie pozostanie na stronie ze słabym contentem czy też takiej, której wersja graficzna wymaga poprawy. Internauta szybko opuszcza tego typu witrynę, co wpływa na to, że jej Bounce Rate będzie niski. Inną kwestią, wartą poruszenia, jest to, że istnieją konkurencyjne strony oferujące podobne treści – co także wpływa na pozycjonowanie Twojej witryny. Jeżeli bowiem użytkownik znajdzie odpowiedź na swoje pytanie na innej stronie, na której spędzi o wiele więcej czasu, to nie jest to dla Ciebie dobry znak. Oznaczać może to między innymi tyle, że Twoja witryna jest mało intuicyjna lub nieprzejrzysta – przez co użytkownik może mieć problemy z odnalezieniem informacji, których szuka i udaje się na poszukiwania do konkurencji – gdzie wszystko przedstawione jest bardziej czytelnie.

Czynniki wpływające na Dwell Time

Teraz, kiedy wiadomo jak mierzyć Dwell Time, powinieneś uświadomić sobie, że wcale nie jest to prosta sprawa. Wiele czynników ma bowiem wpływ na ten parametr – z czego niektóre z nich są obiektywne, a inne wręcz przeciwnie. Czynniki, które mogą zakłócić pomiar, to na przykład brak uwzględnienia wszelkich działań użytkowników, które podejmują oni w danym momencie lub pomijanie klasyfikacji pod względem tematu. Nie jest bowiem możliwe, aby strona wyświetlała się jako wynik dla każdego, przedstawionego przez użytkownika, zapytania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry wpływające na Dwell Time.

  • Click Through Rate (CTR) – jest to częstotliwość, z jaką dana witryna wyświetla się w wynikach wyszukiwania, kiedy wpisze się konkretną frazę w wyszukiwarce. Określa również jak często użytkownicy klikają w dany link do strony.
  • Bounce Rate (współczynnik odrzuceń) – jest to wartość określona procentowo, która przedstawia liczbę osób rezygnujących z przeglądania strony, po zapoznaniu się z jedną podstroną. Podejmowanie przez użytkowników takich działań oznacza, że zrezygnowali oni z wyszukiwania informacji, ponieważ nie mogli ich znaleźć lub, że znaleźli interesujące ich dane i powrócili do poprzedniej karty. Efektem takich zachowań internautów jest wzrost wskaźnika odrzuceń.
  • Czas trwania sesji – jest to pojęcie często mylone z Dwell Time, jednak określeń tych nie należy używać zamiennie. Czas trwania sesji określa bowiem jak długo użytkownik zostaje na stronie w trakcie jednej wizyty.

Jeżeli zajmujesz się prowadzeniem witryn internetowych od dłuższego czasu, to pewnie dobrze znane jest Ci takie narzędzie, jak Google Analytics – jednak nie znajdziesz w nim informacji na temat Dwell Time. Wykorzystując analizy Google możesz jedynie zweryfikować czas trwania sesji – a jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie jest to ta sama wartość. Wskaźnik Dwell Time informuje bowiem o tym, jak długo trwały te sesje, które użytkownik zakończył powrotem do wyników wyszukiwania. Dlaczego oddziela się te dwie wartości. Ponieważ użytkownicy, którzy wrócili do wyszukiwarki najprawdopodobniej nie znaleźli na stronie dokładnie tego, czego szukali – z tego też względu ta statystyka w przypadku wielu stron może być bardzo ważna, gdyż może wskazywać na to, że na stronie należy coś poprawić lub usprawnić.

Dwell Time – sposoby wykorzystywania

Być może zastanawiasz się teraz do czego można właściwie użyć tego parametru. Przede wszystkim Dwell Time pomaga w usprawnieniu strony. Kiedy przeanalizujemy jego wynik, to możemy zastanowić się na tym, dlaczego użytkownicy spędzają na stronie określony czas. Prawidłowo przeprowadzona analiza może doprowadzić właściciela strony do tego, co należy zmienić. Kiedy zestawimy analizę wyników z tym co widnieje na stronie, to możemy zauważyć na przykład, że treści potrzebują lepszego formatowania lub zastosowania zasad SEO, innym powodem może być także mało intuicyjne menu lub niekomfortowy rozkład elementów. Należy pamiętać jednak o tym, aby nie popadać w skrajności i na przykład nie umieszczać wszystkich najistotniejszych informacji we wstępie, który wyświetla się pod linkiem w wyszukiwarce. Trzeba umieć zachować odpowiedni balans i kierować się przede wszystkim tym, że wszystko co umieszczone zostaje na stronie ma służyć przede wszystkim użytkownikom – gdyż to oni decydują, czy strona spełnia ich oczekiwania.

Co oznacza dla strony, kiedy Dwell Time jest niski lub wysoki?

Jeżeli mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia służące do pozycjonowania, to możemy bez problemy sprawdzić parametry strony. Po dokładnym zapoznaniu się z tym, czym jest Dwell Time, oznaczenia i liczby nie powinny stanowić żadnego problemu. Być może wielu początkującym osobom wydaje się, że im wyższy wskaźnik Dwell Time, tym lepiej. Nie jest to jednak prawdą. W przypadku tego wskaźnika bardzo ważne jest zachowanie złotego środka – oznacza to, że jego wielkość nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt wysoka. Obie te sytuacje nie będą korzystne dla strony. Co one oznaczają?

Zbyt niski wskaźnik Dwell Time sygnalizuje, że treści umieszczone na stronie nie są dla użytkowników wystarczająco interesujące lub nie są w stanie odpowiedzieć na zapytania użytkowników w taki sposób, jakby tego oczekiwali. Jeżeli strona nie jest dopracowana pod względem wglądu, a umieszczony na niej content również nie spełnia podstawowych wymagań użytkowników, to będzie ona mało interesująca dla internautów – a czasem wręcz odstraszającą. Jeżeli więc zauważysz, że Twój Dwell Time jest bardzo niski, to może warto zastanowić się nad tym, co należałoby zmienić.

Bardzo wysoki wskaźnik Dwell Time również nie jest dobrym znakiem, a wręcz daje on sygnał do niepokoju. Jest to szczególnie groźne, kiedy skupimy się na prostych i krótkich frazach – ponieważ może to oznaczać, że użytkownik przez długi czas męczył się z odnalezieniem informacji, których szukał, i udało mu się to po pewnym czasie lub wcale. Tutaj wracamy do punktu wyjścia – taka sytuacja oznacza tylko tyle, że strona nie jest dla użytkownika przejrzysta i nie może on skorzystać z niej w komfortowy sposób – co sprawi, że następnym razem, gdy będzie potrzebował innych informacji, nie będzie chciał odwiedzić danej witryny.

Leave a Reply