Skip to main content

Praktycznie każdy właściciel sklepu internetowego zastanawia się, w jaki sposób skutecznie promować swoje produkty i tym samym zwiększyć zyski. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dającym dużo możliwości jest narzędzie Google Merchant Center. Czym ono dokładnie jest, jak działa i jakie ma zalety?

Google Merchant Center

Czym jest Google Merchant Center?

Google to najczęściej używana wyszukiwarka internetowa na całym świecie. Ma ona więc ogromny potencjał, ponadto udostępnia wiele przydatnych narzędzi, dzięki którym możemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Takim narzędziem jest między innymi Google Merchant Center. To usługa pozwalająca na przesyłanie informacji o sklepie internetowym oraz oferowanych produktach do Google, żeby udostępniać je wszystkim użytkownikom wyszukiwarki.

Często po wpisaniu w Google jakiegoś słowa, na samej górze ukazują nam się reklamy ze zdjęciem produkty, sklep jaki go oferuje i ceną. Pod polem wyszukiwania możemy natomiast zauważyć zakładkę „Zakupy”. Klikając na nią, zapoznamy się z szerszą ofertą i będziemy mieć dostęp do większej ilości filtrów wyszukiwania. W Google Merchant Center możemy wyszukiwać konkretne produkty, ustalając wcześniej ich cechy (cena, sklep, marka). To bardzo proste i efektowne narzędzie, warto więc dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby Google promowało właśnie nasz sklep internetowy.

Jak działa Google Merchant Center?

Chcąc korzystać z Google Merchant Center, musimy na początku utworzyć konto Google i uzupełnić go danymi naszej firmy. Musimy więc wpisać nasze dane kontaktowe, adres, stronę www. W następnym etapie przystępujemy do weryfikacji witryny przez jedną z paru dostępnych w Google opcji. Ważne jest także połączenie Google Merchant Center z kontem Google Ads oraz Analytics. Dzięki temu uzyskamy właściwie skonfigurowane konto GMC, które będzie już całkowicie gotowe do przyjęcia feedu produktowego oraz obsłużenia swojej pierwszej kampanii.

Google Merchant CenterJak uruchomić oraz skonfigurować Google Merchant Center?

Kiedy już zalogujemy się do Google Merchant Center, musimy potwierdzić, że jesteśmy właścicielami danej witryny. Najpierw wpisujemy podstawowe informacje o przedsiębiorstwie, po czym niezbędna jest weryfikacja sklepu. Weryfikacji można dokonać między innymi poprzez umieszczenie tagu HTML w kodzie witryny. W następnym etapie zostaniemy przekierowani na ekran główny, aby przeprowadzić kolejne czynności:

1. Połączenie konta GMC z Google Analytics oraz Google Ads

Wybieramy „Ustawienia”, po czym klikamy na konto, które ma zostań połączone. Wystarczy wybrać link znajdujący się w panelu, po czym jedynie potwierdzić zgodę na połączenie z Google Ads albo Analytics.

2. Przesłanie pliku z danymi

Możemy w sposób ręczny dodawać pojedyncze pliki lub też oszczędzić swój czas i wybrać wiele plików naraz.

W przypadku prowadzenia niewielkiego sklepu z niezbyt rozbudowanym asortymentem możemy dodawać pojedyncze pliki. Jeśli jednak chcemy dodać sporą liczbę produktów, wówczas może nam to zając zbyt dużo czasu. Wtedy najlepiej zdecydować się na zastosowanie którejś z metod wykorzystania pliku danych. Aby dodać plik, wybieramy najpierw kraj sprzedaży oraz język, po czym wskazujemy miejsca docelowe, w których chcemy się promować.

Plik można przesłać poprzez:

  • Arkusze Google– dane zostaną aktualizowane w arkuszu Google, natomiast zmiany wprowadzane są w sposób automatyczny.
  • Content API– dane przesyłane automatycznie, rozwiązanie polecane zwłaszcza w przypadku ogromnej ilości produktów.
  • Przesyłanie– plik może znajdować się na dyski naszego urządzenia, po czym możemy go regularnie przesyłać.
  • Zaplanowanie pobieranie– plik będzie umieszczony na naszej witrynie. Musimy jedynie ustalić, jak często Google ma pobierać owe dane.

Dodawanie produktów w Google Merchant Center

Kiedy już przejdziemy przez proces rejestracji i weryfikacji musimy zacząć dodawać pliki produktowe we właściwym formacie. Musi on uwzględniać wszelkie ważne informacje o danych produktach, jakie są oferowane w naszym sklepie, czyli między innymi: dostępność, cena, nazwa produktu, koszt dostawy. Możemy ustawić także to, jak często plik ma być pobierany przez Google, czy ma to się odbywać codziennie, tylko raz na tydzień, czy jedynie raz w miesiącu.

Ważne jest przede wszystkim to, aby naszym odbiorcom ukazywały się jedynie informacje aktualne, z tego względu dobrze jest zdecydować się na opcję codziennej aktualizacji. W przypadku kiedy wysyłamy plik po raz pierwszy, wówczas weryfikacji dokonają moderatorzy Google, przez co może to zająć niekiedy nawet parę dni. Plik produktowy da się edytować, natomiast po kliknięciu dany artykuł wyświetlą się informacje na jego temat. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym. Google Merchant Center to narzędzie polecane do małych sklepów oferujących niewielką ilość produktów, jak i dla dużych platform z ogromnym asortymentem.

Atrybuty produktów

Wszystkie produkty mogą zostać opisane właściwymi atrybutami. Niektóre z nich są obowiązkowe, a więc jeśli nie znajdą się one w pliku, wówczas reklama nie zostanie w ogóle wyświetlona. Atrybuty mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju artykułu. Do tych wymaganych zalicza się na przykład:

  • cena
  • marka (poza markami książek, filmów oraz nagrań muzycznych)
  • data dostępności (jeśli jest ona określana jako preorder)
  • tytuł, czyli nazwa oferowanego produktu
  • identyfikator
  • opis (uwzględniający podstawowe informacje o produkcie)
  • dostępność produktu
  • link, czyli adres strony docelowej artykułu
  • link do zdjęcia produktu
  • dorośli (atrybut wymagany jeśli produkt zawiera treści jedynie dla osób pełnoletnich)
  • kategoria produktu
  • stan ( jeśli jest to produkt używany)
  • GTIN (wymagany dla wszelkich nowych artykułów z numerem GTIN nadanym przez producenta)

 Google Merchant Center a Google Shopping

Google Shopping to inne narzędzie oferowane przez giganta Google. Jest to sieć reklamowa dla sklepów internetowych, która po wpisaniu przez użytkownika danego hasła w wyszukiwarkę, ukazuje wyniki w postaci zdjęć oraz nazw produktów dostępnych w sprzedaży internetowej.

Trzeba jednak pamiętać, iż Google Shopping nie pobiera żadnych informacji ze stron internetowych. Jeśli więc chcemy, aby nasze produktu ukazały się w wynikach wyszukiwania musimy je wcześniej wprowadzić do systemu Google, właśnie za pomocą Google Merchant Center.

Czym jest Skyshop?

Potrzebujesz wsparcia w działaniach marketingowych – zapraszam do Ćwierkają.pl

Jak stworzyć dodatkowe pliki w Google Merchant Center?

Osoby reklamujące się w Google muszą pracować z plikami podstawowymi oraz dodatkowymi.

Plik podstawowy

To regularny plik zakupowy, dzięki któremu możemy dodawać, jak i usuwać produkty z Google Merchant Center, a także ustalenie kraju i języka. W przypadku kiedy nasz główny plik zawiera wszelkie dane ze wszystkich systemów i został zoptymalizowany, może to być jedyny plik, jaki prześlemy do GMC.

Pliku podstawowego możemy używać do:

  • Ustalanie zasad optymalizacji dla plików produktowych
  • Ustalenia języka oraz kraju
  • Dodawania oraz usuwania danych z plików artykułów

Pliki dodatkowe

Stanowią one kolejne źródła danych, które możemy dodać do naszego Google Merchant Center, chcąc zmodyfikować ich plik główny. Plik dodatkowy może być użyty jako dodatek do głównego pliku danych, jednakże nie może on stanowić pliku głównego.

Plików dodatkowych można używać do:

  • Dodawania brakujących numerów GTIN
  • Zastępowania albo nadpisywania atrybutów artykułu
  • Dodawania albo zmieniania etykiet niestandardowych
  • Dodawania albo modyfikowania informacji o promocjach
  • Dodawania informacji o produktach lokalnych do reklam
  • Wykluczania danych produktów
  • Naprawiania błędów lub odrzuceń GM

Pliki podstawowe oraz dodatkowe są ze sobą połączone przy użyciu atrybutu ID. Dzięki temu dane produktu w pliku głównym są aktualizowane albo wzbogacane, kiedy identyfikatory w dwóch plikach są identyczne.

Google efektywne SEO / SEM

Wesprzyj swoją kampanię Google ADS za pomocą Google Trends.

Jak stworzyć pliki dodatkowo w Google Merchant Center?

1. Wchodzimy na konto administratora w Google Merchant Center, po czym wybieramy pliki podstawowe i dodatkowe znajdujące się w dziale Produkty>pliki.

2. Następnie nazywamy dodatkowy plik, wykorzystując nazwę, dzięki której będziemy mogli bez problemów zidentyfikować plik w przyszłości. W kolejnym kroku wybieramy metodę wprowadzania, jaka nam najbardziej odpowiada. W sytuacji, kiedy stosujemy zewnętrzne narzędzie do zarządzania oraz optymalizacji danych produktowych, wówczas zaplanowanym przesyłaniem jest metoda wprowadzania danych.

3. Planujemy częstotliwość przesyłania i podajemy adres URL pliku dodatkowego. Jeśli stworzyliśmy plik dodatkowy w DataFeedWatch, wówczas kopiujemy jedynie adres URL pliku.

4. Dodajemy plik dodatkowy do plików czy pliku głównego.

Kiedy przejdziemy przez cały ten proces i dodamy plik dodatkowy d tego podstawowego, Google w sposób automatyczny stworzy regułę, która połączy je na podstawie identyfikatorów.

Pliki dodatkowe stanowią zestaw reguł w postaci pliku. Jeżeli używamy już narzędzia do zarządzania plikami, nie musimy stosować ich do optymalizacji. Odpowiednie narzędzie do przesyłania plików umożliwi nam przeprowadzenie wszystkich optymalizacji w sposób prosty, przy pomocy plików dodatkowych, w każdej sytuacji, kiedy będzie to potrzebne. Jeśli jednak nie korzystamy z żadnego narzędzia do przesyłania plików danych, są one doskonałym rozwiązaniem na wzbogacenie plików o brakujące informacje, poprawienie danych atrybutów i pozbycie się problemów.

Zalety Google Merchant Center

Stosowanie Google Merchant Center niesie ze sobą wiele zalet. Połączenie do z Google Ads jest sposobem na to, aby osiągnąć swoje zamierzone cele i cieszyć się z sukcesu. Za pomocą takie połączenia można z łatwością obsługiwać wszelkie kampanie reklamowe i bez problemu docierać do szerszego grona odbiorców.

Jedna kampania produktowa może być prowadzona dla sklepów oferujących aż 30 tys. produktów. Warto aktywnie promować swoją ofertę i wykorzystać ogromny potencjał Google Merchant Center. Po wybraniu kampanii możemy elastycznie zarządzać stawkami danych produktów, grup produktowych i kategorii, żeby bez problemu realizować naszą strategię cenową.

Czy warto korzystać z Google Merchant Center?

Google Merchant Center jest sposobem na to, aby dotrzeć do szerokiego grona klientów. To narzędzie proste w obsłudze, niezwykle przydatne i atrakcyjne. Z pewnością dobrze je wdrążyć, a przed tym przetestować to, jakie przyniesie nam efekty. Usługa oferowana przez wyszukiwarkę Google dedykowana jest jednakowo dla małych, jak i dużych sklepów.

Narzędzie pozwala nam na wybranie tych produktów, które chcemy reklamować. Dzięki niemu zyskujemy nowych klientów i jesteśmy doskonale widoczni w wynikach wyszukiwania, a reklamowe produkty znajdują się na samej górze. Reklamy produktowe wykazują się skutecznością, gdyż użytkownikom ukazują się reklamy tych produktów, którymi się faktycznie interesują.

Asortyment prezentowany jest w sposób atrakcyjny. Klienci mogą wybierać spośród interesujących ich ofert, porównać ceny i zapoznać się z całym asortymentem sklepu. Reklamy można z łatwością edytować i sprawdzać, w jaki sposób oddziałują one na sprzedać. Za usługę trzeba oczywiście zapłacić, aczkolwiek przynosi one wiele zysków.

Leave a Reply

Close Menu