W dzisiejszych czasach, w szczególności, gdy decydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej w sieci, bardzo istotne jest, aby móc wybić się na tle konkurencji, która jest bardzo duża w praktycznie każdym sektorze biznesu. Otóż, aby móc tego w umiejętny sposób dokonać niezbędne będzie zastanowienie się, a następnie sukcesywne wdrożenie do swojego przedsiębiorstwa działania, jakim jest pozycjonowanie. I to właśnie na tym aspekcie chcielibyśmy się skupić w niniejszym artykule, aby móc wyjaśnić Państwu bardzo ważne aspekty odnoszące się do takiego rozwiązania, a szczególności, jeżeli chodzi o kwestię odnoszącą się do pozycjonowania za efekt. Bowiem funkcjonuje w dalszym ciągu znacznie duże grono przedsiębiorców prowadzących swoje działalności gospodarcze w sieci, którzy nie mają pojęcia, na czym takie działanie polega. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje okażą się bardzo przydatne.

Czym jest pozycjonowanie za efekt?

Otóż, pozycjonowanie za efekt jest to nic innego, jak działanie, które jest oferowane przez konkretne agencje specjalizujące się w SEO. Otóż, sytuacja taka wygląda w sposób następujący: dana agencja SEO oferuje swojemu klientowi (w tym przypadku nam, jako przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą w sieci), aby za udostępnienie kilku, bądź też więcej poszczególnych faz kluczowych potrzebnych do pozycjonowania strony www dokonać swoistej płatności za tak zwany efekt. Trzeba przez to rozumieć przede wszystkim to, że w takiej sytuacji my, jako przedsiębiorca płacimy takiej agencji wyłącznie za uzyskanie fraz kluczowych w tak zwanej strefy TOP10 (a więc z tej strefy z najwyższej półki, która oferuje uzyskanie najbardziej korzystnych rezultatów dla naszego przedsiębiorstwa). Należy również zaznaczyć, iż w takiej sytuacji ważną kwestią jest również to, że płacimy jedynie pozycjonowane na pierwszą stronę w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. Oczywiście istnieje zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników takiego rozwiązania, ale kwestie te są podzielone, ponieważ są one uwarunkowane przede wszystkim od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi dany przedsiębiorca, jak również jakich rezultatów chce się spodziewać, a także, jakimi środkami dysponuje, aby takiego celu móc w pełni dokonać. Trzeba również pamiętać, że w praktyce, każdego roku na takie oferty decyduje się coraz więcej agencji SEO, dlatego trzeba uważać, aby nie wpaść w pułapkę takiej firmy. Dlatego trzeba uważać na kilka czynników, do których można zaliczyć przede wszystkim: to, ile dana agencja SEO funkcjonuje na rynku, jak duża ilość klientów korzysta z usług takiej agencji SEO, aczkolwiek oczywiście czynników, na które należy zwrócić uwagę jest o wiele więcej.

Co należy zaliczyć do głównych wad oraz zalet wynikających ze skorzystania z pozycjonowania za efekt?

Otóż, zarówno wad, jak i zalet wynikających ze skorzystania z pozycjonowania za efekt jest wiele. Aczkolwiek w pierwszej kolejności skupmy się na wadach. Bowiem, jeżeli chodzi o wady to należy do nich zakwalifikować przede wszystkim takie aspekty jak: przestarzały model odnoszący się do kwestii wszelkich rozliczeń, bardzo duża możliwość trafienia na współpracę z nierzetelną agencją SEO, duże ryzyko odnoszące się do kwestii transparentności związanych z działaniami podejmowanymi przez agencję SEO, duże prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości związanymi z prowadzeniem różnorodnych ograniczeń związanych z odcięciem się od pozycjonowania szerokiego, czyli tak zwanego long tail, jak również możliwość wystąpienia wahania się pozycji związanego z pojawianiem się w wyszukiwarce Google, bądź też możliwość wystąpienia takiej sytuacji, że nastąpi swoiste separowanie strony od pozycjonowania nowych fraz kluczowych. Z kolei, jeżeli chodzi o główne zalety wynikające ze skorzystania z pozycjonowania za efekt to trzeba tutaj zakwalifikować przede wszystkim takie kwestie jak: bardzo czytelny, a zarazem prosty model rozliczeniowych, jak również to, że każdy klient, który decyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania ma możliwość zapłacenia agencji SEO wyłącznie za pojawienie się na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google. W związku z tym, gdy pozycjonowana strona www w taki sposób nie pojawi się na pierwszej stronie w przeglądarce internetowej Google, to my, jako przedsiębiorca, a zarazem klient takiej agencji SEO, nic nie tracimy, ponieważ zgodnie z warunkami takiej umowy, nie jesteśmy w żaden sposób zobowiązani do regulowania jakichkolwiek należności. W związku z tym jak widać, zastosowanie takie niesie ze sobą zarówno wiele wymiernych korzyści, jak również wiele kluczowych wad. Dlatego przed podjęciem decyzji o zastosowaniu takiego rozwiązania, warto w pierwszej kolejności przemyśleć wszystkie aspekty „za” oraz „przeciw” i w sposób rzetelny podjeść do tego rodzaju kwestii. Bowiem tylko wtedy będziemy mieli gwarancję, iż podjęta przez nas decyzja była przez nas w pełni przemyślana, a my w razie nie powodzenia, nie będziemy aż tak w dużym stopniu rozgoryczeni całym nie powodzeniem związanym z zastosowaniem takiego działania.

Na czym dokładnie polega tak zwane rozliczenie za frazy z firmą specjalizującą się w SEO?

Jest w dalszym ciągu bardzo szerokie grono osób, które z pewnością zastanawia się na czym tak dokładnie polega tak zwane rozliczanie się za frazy z firmą specjalizującą się w SEO. Otóż, w takiej sytuacji, aby móc to w jak najlepszym stopniu zobrazować należy powiedzieć przede wszystkim to, iż koszt pozycjonowania ustalany przed podpisaniem umowy może opierać się na rozliczeniu za frazy w TOP 10 wyników wyszukiwań. A więc chodzi tutaj o nic innego, jak o to, że dany przedsiębiorca, który zdecydował się na zastosowanie takiego rozwiązania, płaci dopiero wtedy takie firmie SEO, gdy jego firma znajdzie się na pierwszej stronie w przeglądarce internetowej, w chwili, gdy użytkownik internetu wpisze określoną frazę do takiej przeglądarki. Należy więc pamiętać, że tylko i wyłącznie zapłacimy za efekt pracy agencji, a nie za to, że w ogóle skorzystaliśmy z jej usług. Bowiem, jak powszechnie wiadomo, nie zawsze współpraca z firma SEO może okazać się w pełni satysfakcjonująca. A tak zdarza się bardzo często. Wobec tego, takie rozwiązanie jest pod pewnym względem swoistym zabezpieczeniem przedsiębiorcy, jeżeli rozwiązania wdrożone przez firmę SEO, z której zdecydowaliśmy się skorzystać, nie przyniesie żadnych wymiernych dla nas korzyści. Oczywiście należy pamiętać przede wszystkim o tym, iż przed samym momentem zawarciem umowy, należy w sposób skrupulatny zapoznać się z treścią tego, co się w danym momencie zamierza podpisać, ponieważ taka umowa wiąże nie tylko jedną ze stroną, ale dwie stony. Przede wszystkim trzeba pamiętać o niczym innym, jak o tym, aby w sposób dokładny zapoznać się ze wszystkim  cenami za poszczególne pozycje. W związku z tym, gdy dana agencja będzie działać w sposób sprawny oraz rzetelny, a zarazem  i konwertujące frazy będą znajdować się na pierwszych miejscach, koszt pozycjonowania wzrośnie, wraz z Twoją pozycją. Dlatego nie powinniśmy dopatrywać się jakiegokolwiek negatywnego aspektu w tym, że w przypadku  jeżeli dane rozliczenie za frazy z taką firmą SEO będzie stanowiło wyłącznie jakąś część opłat, jakie wiążą się z działaniami SEO, czyli są składową całych kosztów. W takiej sytuacji dana agencja SEO będzie miała możliwość otrzymać znacząco więcej pieniędzy za lepsze efekty, które nie zawsze przychodzą szybko i mają na nie wpływ nie tylko czynniki zależne od pozycjonerów. Dlatego też, jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w sieci i bardzo zależny nam, aby uzyskać wyłącznie za efekt, to rozważ zmianę firmy albo umowy. W naszym kraju, znacząca większość agencji SEO, które rozliczają się tylko za frazy, stosuje Black Hat SEO. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż inne takiego typu agencje w ogóle nic nie robią pod tym względem w sytuacji, gdy konkretna strona www posiada w pełni opłacalne miejsce. Warto jednak pamiętać, że każda współpraca z jakąkolwiek firmą SEO powinna być w pełni przemyślana.

Leave a Reply