Skip to main content

Wszystko, co trzeba wiedzieć o breadcrumbs

Menu nawigacyjne oraz wyszukiwarki umożliwiają użytkownikom poruszanie się po stronie. Nie zawsze jednak są wygodne – jako prosty sposób ułatwiający użytkownikom zapoznanie się z treścią strony stosuje się więc breadcrubms, znane też jako „nawigacja okruszkowa”. W częstym użyciu jest też potoczne określenie „okruszki”. Jest to metoda bardzo przyjazna dla użytkowników, zwiększająca czas przebywania w witrynie oraz współczynnik konwersji oraz poprawiając ogólne wrażenie, które odnosi użytkownik – user experience (UX). Nawigacja okruszkowa ułatwia też poruszanie się po stronie robotom internetowym, dzięki czemu korzystnie wpływa na pozycje strony w Google oraz przyspiesza indeksację podstron.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o breadcrumbs

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa

Celem nawigacji okruszkowej jest ułatwienie użytkownikom i robotom internetowym nawigacji na stronie internetowej. Z breadcrumbs spotkał się każdy: najczęściej jest to hierarchicznie uporządkowany ciąg linków, prowadzący od strony głównej, przez kategorie, aż po stronę, na której w danym momencie znajduje się użytkownik witryny. Okruszki przypominają więc spis treści w książce, przedstawiając użytkownikom hierarchię treści strony oraz wskazując miejsce, w którym aktualnie znajdują. Przykładowy schemat ścieżki nawigacji wyznaczonej „okruszkami” to:

Strona domowa >>> Strona sekcji >>> Strona podsekcji

Zapis ten widoczny jest w obrębie witryny (zazwyczaj bezpośrednio nad głównym blokiem tekstu), pojawia się jednak również w wynikach wyszukiwania w Google. Czyni to wyniki wyszukiwania bardziej atrakcyjnymi wizualnie, co skłania użytkowników do kliknięcia właśnie w naszą witrynę. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy strona znajduje się w pierwszej dziesiątce wyników, ale nie na trzech najlepszych miejscach – nawigacja okruszkowa znacznie poprawia CTR w wynikach organicznych wyszukiwania. Google przygotowało przy tym wytyczne dotyczące nawigacji okruszkowej – poprawne wdrożenie breadcrumbs można sprawdzić poprzez narzędzie do testowania danych uporządkowanych w Google Search Console.

Sama nazwa „breadcrumbs” pochodzi ze znanej bajki o Jasiu i Małgosi. Zagubione w lesie dzieci rzucały w lesie okruszki chleba, aby łatwiej można było je odnaleźć. W podobny sposób „okruszki” ułatwiają użytkownikom znalezienie w witrynie poszukiwanych treści. W języku angielskim „breadcrumbs” to właśnie okruszki chleba.

Struktura nawigacji okruszkowej jest prosta – każdy z elementów nawigacji oddziela separator, najczęściej w postaci pojedynczego, podwójnego lub potrójnego znaku „>”. Stosuje się także inne separatory, strzałki lub nawet niewielkie grafiki, separator powinien być jednak zawsze wyraźnie widoczny i czytelny. Nawigacja okruszkowa może też przybierać inne formy, np. wypunktowania. W kodzie HTML występuje jako ciąg oddzielnych elementów div lub jako lista uporządkowana.

Breadcrumbs zwiększają znacznie łatwość korzystania ze stron internetowych, nawigację tego typu stosuje też wiele aplikacji. Jej celem jest informacja o tym, co znajduje się w kategorii, która jest aktualnie przeglądana przez użytkownika – ma to szczególne znaczenie dla sklepów internetowych, którym breadcrumbs ułatwiają prezentację wszystkich dostępnych w nich produktów. Podstawowym celem nawigacji okruszkowej jest jednak nie sama informacja, ale ułatwienie użytkownikom poruszania się po stronie. Breadcrumbs pozwala użytkownikowi łatwo powrócić do zakładek znajdujących się wyżej w hierarchicznym układzie strony lub do menu głównego. Intuicyjna nawigacja w witrynie odbywa się za pomocą jednego kliknięcia, co pozwala użytkownikom pominąć mozolne przeszukiwanie kategorii i nie zawsze wygodne korzystanie z umieszczonej w witrynie wyszukiwarki.

Do głównych błędów we wdrożeniu breadcrumbs należy nieuporządkowana, nielogiczna struktura nawigacji. Jeśli kategorie witryny są chaotyczne, przed wdrożeniem breadcrumbs warto więc uporządkować całą strukturę strony. Błędem jest także zastępowanie nawigacją okruszkową menu głównego – breadcrumbs to tylko dodatek do witryny, którego nie należy umieszczać w nagłówku strony. Zastosowane okruszki powinny być też możliwie unikalne, nie dublując struktury menu nawigacyjnych.

Pozycjonowanie najlepiej zostawić profesjonalistom!Breadcrumbs a pozycjonowanie stron internetowych

Przydatność nawigacji okruszkowej dla SEO jest znaczna. Poprawia ona całościowo architekturę strony, zwiększa CTR w wynikach organicznych wyszukiwania, wpływa pozytwnie na user experience (UX) i współczynnik konwersji, zmniejsza współczynnik odrzuceń oraz optymalizuje strukturę linkowania wewnętrznego. Doceniają ją tak roboty Google, jak i ludzcy użytkownicy witryny.

Breadcrumbs a linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne (w przypadku breadcrumbs najczęściej linkowanie kategorii i strony głównej, rzadziej linkowanie do podstron i tagów) wskazuje robotom Google to, które z treści w witrynie są szczególnie istotne. Jest to wewnętrzna sieć linków, które zawierają w sobie słowa kluczowe. Słowa kluczowe w postaci linków (z anchorami) są bardzo korzystne dla pozycji w wyszukiwarce. W budowaniu nawigacji okruszkowej warto więc uwzględnić właśnie te anchory, na których najbardziej nam zależy – pozycje w wyszukiwarce na zawierające je zapytania prawdopodobnie wzrosną.

Wpływ na user expernience

Przejrzystość nawigacji i łatwość poruszania się po stronie sprawia, że witryna staje się bardziej przyjazna dla użytkowników. Użytkownicy częściej wchodzą na podstrony, co zmniejsza współczynnik odrzuceń. Tak współczynniki odrzuceń, jak i zachowanie użytkowników należą do najważniejszych czynników rankingowych, które uwzględniają algorytmy Google. Nawigacja okruszkowa może więc przyczynić się do poprawy pozycji strony w wyszukiwarce. Zadowoleni będą jednak sami ludzcy użytkownicy strony – lepszy user experience (UX) zwiększa współczynnik konwersji, a więc prócz samej pozycji strony zwiększa także bezpośrednie wyniki sprzedażowe.

Poprawa architektury strony

Dzięki nawigacji okruszkowej roboty Google łatwiej poruszają się w witrynie – strona staje się „przyjazna dla robotów”. Przyspiesza to indeksację podstron, co może zwiększyć widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Nawigacja okruszkowa poprawia więc stronę pod względem strukturalnym, lepsza staje się cała architektura strony. Strona internetowa o przejrzystej strukturze jest bardziej przyjazna również dla jej ludzkich użytkowników.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o breadcrumbs

Rodzaje breadcurmbs

Wyróżnia się kilka typów nawigacji okruszkowej, o różnym sposobie działania, ale o podobnej postaci wizualnej. Odmienna jest także implementacja różnych rodzajów breadcrumbs. Przed wdrożeniem nawigacji okruszkowej warto więc rozważyć, które rodzaje nawigacji okruszkowej są najbardziej właściwe dla naszej witryny, a także samą łatwość wdrożenia breadcrumbs na naszej stronie.

Breadcrumbs oparte na hierarchii

Najczęściej spotyka się breadcrumbs w układzie hierarchicznym, który występuje najczęściej. Jest to nawigacja okruszkowa oparta na lokalizacji. W najprostszym wypadku nawigacja hierarchiczna składa się z linków do strony głównej i do kategorii oraz tytułu konkretnej podstrony (który nie ma już postaci linku). W nawigacji hierarchicznej umieścić można jednak także większą liczbę podstron, w tym np. wiele podkategorii. Hierarchiczna nawigacja okruszkowa jest prosta, przejrzysta i łatwa w implementacji. W sklepach internetowych umożliwia klientom łatwy powrót do kategorii produktów oraz szybkie przejście do strony głównej.

Breadcrumbs oparte na ścieżce

Nawigacja oparta na ścieżce obejmuje te podstrony, które użytkownik odwiedził uprzednio w obrębie witryny – drogę, którą przebył docierając do docelowej podstrony. Jest to więc nawigacja dynamiczna, stosunkowo trudna w implementacji i rzadziej stosowana. Kolejność stron odwiedzonych przez użytkownika ma znaczenie tylko w nielicznych stronach internetowych. Historia przeglądania witryny może być też chaotyczna, dlatego też breadcrumbs tego typu stosuje się rzadko.

Breadcrumbs oparte na atrybutach

Bardziej złożone sklepy internetowe, a także rozbudowane portale (np. ogłoszeniowe) decydują się często na nawigację opartą na atrybucie (atrybuty takie to np. najważniejsze cechy produktów, takie jak rozmiar i kolor). Pozwala ona na wprowadzenie do nawigacji okruszkowej filtrów, po których użytkownicy wyszukują produkty. Tak np. w portalu z ogłoszeniami mieszkaniowymi użytkownik strony może wybrać kilka filtrów (np. „z balkonem”, „z windą”, „śródmieście”, „garaż”), które pojawiają się jako atrybuty w nawigacji okruszkowej. Metoda ta pozwala na precyzyjne poruszanie się po stronie i dokładny wybór produktu według określonych kryteriów, co jest bardzo wygodne dla klientów. Ten rodzaj nawigacji okruszkowej zbliżony jest do breadcrumbs w układzie hierarchicznym, jego wdrożenie jest jednak trudniejsze. Jego wadą jest również mniejsza przydatność dla robotów Google.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu