Skip to main content

Ui a Ux design

Ui i Ux stanowią terminy, które nierzadko są ze sobą utożsamiane. Można spotkać się z zamiennym ich używaniem, które jest niestety błędem. Brzmią dosyć podobnie i są na pewno ze sobą ściśle połączone, niemniej jednak w rzeczywistości zajmują się czymś zupełnie innym. User Experience (UX) jest zdecydowanie analitycznym podejściem do potrzeb i problemów użytkowników, z kolei zaś User Interface (UI) rozwiązuje kłopoty w sposób wizualny, nieco zbliżony do graficznego projektowania. Nie możemy powiedzieć, iż któryś spośród nich jest lepszy, czy bardziej nam potrzebny. Osoby projektujące UI i UX korzystają z różnych umiejętności, różnego typu narzędzi i różnych podejść, celem rozwiązania dokładnie takiego samego problemu. Kiedy ze sobą współpracują, rozwiązanie staje się kompletne, atrakcyjne wizualnie, użyteczne, funkcjonalne i przemyślane.

UI design bez UX design jest niczym malarz, który w sposób przypadkowy nakłada farbę na płótno, bez wcześniejszego planowania, mając przy tym nadzieję, iż wyjdzie mu to odpowiednio. Czasami się udaje, ale raczej jest to swego rodzaju łut szczęścia, aniżeli jakakolwiek metoda działania.

Z kolei zaś UX design bez UI design, jest niczym samotny szkielet budynku – ma już nieco zarysowaną przyszłą funkcjonalność, niemniej jednak brakuje mu fasady, która stanie się zwieńczeniem projektu – sprawi, iż będzie on użyteczny dla użytkowników i podkreśli zalety danego rozwiązania.

Ui a Ux design

UX – co to jest?

UX (z języka angielskiego to user experience) w przełożeniu na język polski i praktyczną mowę to projektowanie doświadczeń użytkowników. Będą to wrażenia, których doświadcza użytkownik wykorzystujący oferowany przez nas produkt. Osoba będąca odpowiedzialną za UX produktu musi zadbać o to, żeby odbiorca w intuicyjny, szybki i łatwy sposób odnalazł możliwie jak najszybszą i przede wszystkim odpowiednią drogę do potrzebnej mu informacji. Istotna jest w tym przypadku nie tylko odpowiednio przemyślana architektura danej informacji, ale także struktura samego serwisu. Samo nazewnictwo elementów będzie mieć tutaj również pewne znaczenie.

Nowoczesny UX design, odpowiada za produkt na większości etapów jego tworzenia, zaczynając od fazy ustalania strategii i analizowania wszelakich czynników (jak odkrywanie potrzeb użytkowników czy analizowanie konkurencji), poprzez współpracę z UI design w zakresie projektowania i prototypownia. Później czuwa nad deweloperami podczas wdrożenia, a nawet i w wypadku Product Managera, sprawuje kontrolę nad celami biznesowymi i reaguje na wszelakie czynniki zewnętrzne, które mogłyby przynieść korzyści ciągle istniejącemu, ale też podlegającemu ciągłemu rozwojowi produktowi.

Osoby, które tworzą odpowiednie UX stają nierzadko przed swego rodzaju dylematem – czy postawić na już sprawdzone rozwiązania, wdrożyć elementy innowacyjne czy może kreować zupełnie nowe spojrzenie. Na naszym rynku trendy w samoistny i cudowny sposób każdego roku dostarczają nam nowych rozwiązań. Wszyscy jednakże zdajemy sobie sprawę, iż najnowsze trendy należy kreować w świadomości klientów. Nie powinniśmy się ich obawiać, zaś starać używać nowości. Naturalnie rzecz biorąc tworzenie rozwiązań przełomowych, trzeba pozostawić większym graczom na rynku, których produkty potrafią dotrzeć do największej liczby użytkowników. Tylko w ten sposób zyskują one szansę przebicia i akceptacji, albo całkowitego porzucenia. Przez lata zmianie uległ także język, którym komunikują się z użytkownikami nasze produkty cyfrowe.

Tworząc UX musimy mieć świadomość odnośnie grupy docelowej naszego produktu, dla której został on tak naprawdę stworzony. Inne funkcje i język, będzie posiadać system służący do wydawania numerków w ZUSIE, inny zaś mobilna aplikacja do poznawania innych osób. W obu jednakże przypadkach UX jest bardzo istotny dla późniejszych sukcesów albo porażek. Celem znalezienia nowatorskich rozwiązań, dobrze będzie prześledzić najpopularniejsze graficzne serwisy i zaobserwować najlepszych graczy na naszym rynku.

Ui a Ux design

UX Design – czym się zajmuje?

  • wdrażaniem i analizowaniem wyników,
  • testowaniem, prototypowaniem, makietowaniem,
  • tworzeniem strategii treści,
  • badaniem potrzeb użytkowników.

Zadania dla projektantów UX tak naprawdę nigdy się nie kończą. Dopóty trwa cykl życia danego produktu, w trakcie którego jest on użytkowany, użytkownicy wchodzą z nim niejako w interakcję i posiadają różnorodne doświadczenia. UX designer powinien zająć się obserwowaniem interakcji na różnorodnych etapach życia danego projektu i udoskonalać go na bieżąco.

Ui a Ux design

Zapraszam po więcej wiedzy na blog: https://cwierkaja.pl/wiedza 

Jakimi cechami powinien odznaczać się odpowiedni UX Design?

Odpowiedni UX Design winien być w pełni elastyczny i powinien także rozumieć odbiorców, z łatwością odczytywać towarzyszące im emocje i sprawić, że ich doświadczenia staną się wspaniałe. Niezbędne będą:

  • wiedza z zakresu psychologii,
  • umysł analityczny,
  • dobrze rozwinięte zdolności poznawcze,
  • zdolności i chęci do rozwiązywania problemów.

Od czego trzeba zacząć?

Osoby będące projektantami UX winny posiadać wiele różnych predyspozycji, których ciężko będzie nauczyć się z kursów internetowych czy z książek. Poza naturalnymi cechami, jak chociażby umysł analityczny i umiejętność pracy z innymi ludźmi, warto także zapoznawać się z metodami badawczymi i sposobami analizowania zgromadzonych danych. Na początku najlepsze będą po prostu książki, które powoli wprowadzają nas w tematykę projektowania nastawionego na użytkowników. Aby móc zapoznać się ze stosowanymi narzędziami, warto brać udział w różnego typu projektowych warsztatach albo branżowych wydarzeniach. Celem dokładnego poznania całego procesu, środowiska projektowego i nauczenia się używania sposobów w praktyce, warto jest rozważyć studia z UX. Alternatywę stanowić mogą intensywne bootcampy, które będą się skupiały na nauce narzędzi projektowych stosowanych w UX Design. Praktyka, jak i ciągłe zdobywanie doświadczenia jest tutaj niezbędne.

UI – czym jest?

Pojęcie UI jest niczym innym jak user Interface. Praca w zakresie UI oparta jest projektowaniu interfejsów użytkowników. Będzie to część spośród naszych produktów, która wydaje się być stosunkowo najbliższą dla odbiorcy, jak i ma charakter reprezentatywny. Na proces UI składa się kilka elementów:

  • okna typu modal,
  • formularze i jego części,
  • obrazy,
  • pola tekstowe,
  • przyciski,
  • kolorystyka,
  • fonty.

Projektant UI musi podjąć decyzję na temat dokładnego schematu barw, zastosowanych fontów, stylu w jakim wykonano przyciski, wielkości tekstu i przypisanych mu interlinii. Nie możemy zapominać tutaj o interaktywnych elementach, jak i wszelakich animacjach. Jednym słowem UI jest każdym elementem naszego projektu, z którym użytkownicy wchodzą choćby w niewielką interakcję. To od UI Designera zależeć będzie, czy dany produkt jest wizualnie atrakcyjny, zaś całość cyfrowego produktu zachowa właściwą spójność.

Obowiązki, które ma UI Designer

  • projektowanie interakcji – responsywność witryny, dopasowanie do osób niepełnosprawnych,
  • wizualne projektowanie – interakcje, przyciski,
  • wygląd interfejsu, jak i powiązane z nim odczucia, czy też podążanie za modą w web designie.

Jak należy zacząć?

Z pewnością warto będzie nauczyć się obsługiwania graficznych programów, które stanowią podstawę w pracy UI Designera. Istotne jest to, aby już na samym początku zbudować własne portfolio, które stanie się bardziej wartościowe, aniżeli zapełnione po brzegi CV. UI Designer powinien cały czas śledzić modę w zakresie projektowania aplikacji i stron internetowych – w tymże celu najlepiej będzie prowadzić obserwację portali branżowych, jak i tablice na Pinterest.

Współpraca między UI a UX

Współpraca między UI a UX winna być ciągła. Do powstania UI dochodzi na postawie istniejącego już UX. Nierzadko zdarza się (i jest to w pełni naturalne), iż po wykonaniu pewnego zakresu pracy zmianie podlega część wcześniej wypracowanych założeń. Nie musimy się tego bać, tylko reagować. Tak naprawdę nawet najbardziej dopracowane pod względem technologicznym produkty po rozpoczęciu korzystania z nich przez docelowych odbiorców podlegają zmianom. Jest to zupełnie naturalna reakcja na pojawiające się potrzeby klientów, dla których stworzono te właśnie produkty. Dlatego tak istotne jest, żeby w czasie etapu UI (gdzie poza tym, iż posiadamy ustalony już mechanizm działania to jeszcze coś widać), na bieżąco konsultować własną pracę z pozostałą częścią zespołu. Nigdy jednakże nie mamy żadnej gwarancji, iż produkty nie ulegną zmianom za jakiś czas.

Podobieństwa

Wśród podobieństw między UI i UX możemy stwierdzić, iż oba wymienione terminy są jednymi spośród etapów powstania produktów cyfrowych. Ciężko jest powiedzieć, który z nich będzie bardziej istotny. Pewne jest jednak, iż prawidłowo przeprowadzone zagwarantują nam najwyższą jakość końcowych rozwiązań. Zdarza się, iż w przedsiębiorstwach jedna osoba ma być odpowiedzialna za UI i jednocześnie za UX – nie jest to żadnym błędem. Nie są to zupełnie odmienne branże, jak chociażby nauki ścisłe i humanistyczne. Sprawny specjalista w zakresie UX/UI bez problemu poradzi sobie z właściwym przeprowadzeniem obu tych procesów. Jak to jednakże wszędzie bywa, nie możliwie jest bycie najlepszym we wszystkich kwestiach, co powinno być dla nas oczywiste. Jeżeli w naszym zespole posiadamy projektanta UX i dodamy do niego specjalistę od UI, mamy spore szanse na powodzenie. Niemniej nadal nie jest to przepis na osiągnięcie sukcesu.

Różnice pomiędzy UX a UI

Powstało wiele różnych artykułów na temat różnic między nimi. Czasami można odnieść wrażenie, iż problemy z ich odnalezieniem występują trochę na siłę i sami je stwarzamy. Porównywanie ze sobą tychże dwóch terminów urosło do rozmiarów potyczki między złem a dobrem, niemniej jednak nie jest to do końca nieuzasadnione. Terminy UI i UX różni całkiem sporo – tyczą się innej sfery pracy nad produktami i innych etapów. Zdarzyć się może, iż praca ta jest wykonywana dokładnie przez taką samą osobę, albo też proces UX jest wykonywany także podczas pracy nad UI, co nie należy do rzadkości.  Prawdopodobnie z tej przyczyny czasami ciężko się będzie połapać i wymienione terminy są używane przez wiele osób zamiennie. Wśród ewidentnych różnic pomiędzy UI a UX, możemy zauważyć, iż:

  • praca w UX designer odbywa się na makietach low-fi, zaś w UI designer pracuje się nad projektami graficznymi,
  • w UX designer prototypowane są rozwiązania, a w UI projektuje się elementy graficzne,
  • w UX designer nie trzeba skupiać się na obrazach i barwach, zaś w UI designer wręcz przeciwnie, zdjęcia, key Visual i przypisana im kolorystyka, pozostają bardzo ważne,
  • skupianie się na tym, w jaki sposób powinno to działać jest domeną UX designer, zaś w UI designer należy skupić się na tym, jak winno to wyglądać,
  • UX designer zakłada podejście emocjonalne i do tego analityczne, a UI designer podejście cyfrowe i techniczne,
  • UX posługuje się oprogramowaniem, takim jak: Adobe XD, UxPin, Axure i narzędziami analitycznymi (Google Analytics), a dla UI designer dedykowane jest oprogramowanie: Figma, Adobe XD, Photoshop, czy też Sketch.

 

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Close Menu