Skip to main content

Marketing afiliacyjny- czym jest?

Marketing afiliacyjny bardzo szybko się rozwija, natomiast działania tego rodzaju stają się coraz chętniej wybierane. Reklama internetowa jest aktualnie najskuteczniejszą formą kampanii marketingowych. Na czym w ogóle opiera się taki model promocji? Aby rozpocząć swoją przygodę z afiliacją, nie trzeba wcale posiadać ogromnej wiedzy i doświadczenia. W zupełności wystarczy poznać jedynie parę głównych założeń i dobrze się przygotować. W tym procesie bierze udział parę podmiotów, które składają się na sieć i mogą uzyskać zadowalające wyniki.

marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny- jak brzmi jego definicja?

Afiliacja jest to proces opierający się na nawiązaniu kontaktu w celu współpracy oraz podtrzymaniu relacji biznesowych przez promowanie konkretnych produktów, przy używaniu ustalonych kanałów komunikacji. Takimi kanałami mogą stać się autorskie strony internetowe, profile czy grupy w social mediach, czy też blogi.

Jaka jest historia marketingu afiliacyjnego?

Pierwszą firmą w historii, która zdecydowała się na program afiliacyjny była marka PC Flowers & Gifts w 1989 roku. Do roku 1991 sklep oferujący kwiaty zwiększył swoją sprzedaż aż o całe miliony. W roku 1998 do programu dołączyło około 3000 osób. Program ten był dopiero początkiem i to dzięki niemu, możemy korzystać ze współczesnego marketingu afiliacyjnego. Amazon Associates pojawił się na rynku w 1996 roku i stał się wzorcem dla innych przedsiębiorstw do wdrążenia własnych programów afiliacyjnych. Z biegiem lat pojawiły się kolejne zarówno te lokalne, jak i globalne sieci afiliacyjne. Pozwalały one reklamodawcom wprowadzać standardowe programy afiliacyjne, które można zauważyć obecnie, natomiast wydawcom generować przychodzi przy pomocy marketingu afiliacyjnego.

Jak działa marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny określany jest również jako marketing efektywnościowy czy program partnerki. Jest to jedna z technik marketingowych, która bazuje na relacjach pomiędzy reklamodawcą z partnerami. Reklamodawca jest inaczej sprzedawcą, natomiast partnerzy nazywany są wydawcami. W tymże procesie pojawia się też sieć afiliacyjna, która jest swego rodzaju organizatorem programu partnerskiego. Podsumowując, w marketingu afiliacyjnym biorą udział takie strony jak:

  • wydawca
  • użytkownik
  • reklamodawca
  • sieć afiliacyjna

Reklamodawca oferuje swój produkt, który chce sprzedać. Wydawca natomiast posiada kanał, za którego pomocą chce udostępnić informacje o proponowanym produkcie. Sieć afiliacyjna jest wsparciem w nawiązaniu współpracy pomiędzy reklamodawcą a wydawcą. Użytkownik po zapoznaniu się z reklamą klinka z link, po czym przekierowany zostaje na stronę sprzedawcy, z której może kupić interesujący go produkt. Wtedy także istotną kwestią jest sieć afiliacyjna. Kontroluje ona przeprowadzane transakcje. W przypadku kiedy dojdą one do skutku, wypłacana jest prowizja dla organizatora programu partnerskiego i wydawcy.

marketing afiliacyjnyCzym jest sieć afiliacyjna?

Jest to miejsce, w którym zbierani są wszyscy chętni afiliatorzy i firmy, którym zależy na promowaniu swoich produktów. Sieci afiliacyjne mają na celu ułatwić odnalezienie się reklamodawców oraz wydawców. Sieć afiliacyjne przydziela reklamodawców do różnych kategorii, takich jak: Dom i Ogród, Elektronika, Książki. W ten sposób mogą oni łatwiej zapisać się do danych programów afiliacyjnych. Tego rodzaju portalu mają sporo udogodnień. Między innymi można na nich zapoznać się ze statystykami obejmującymi łączne zarobki od wszelkich reklamodawców czy też narzędzia usprawniające zamieszczanie linków afiliacyjnych. Do sporych sieci afiliacyjnych w naszym kraju można zaliczyć: BUY.BOX, Convertiser, webePartners, NetSalesNetwork.

Czym jest program afiliacyjny?

Jest to system rozliczania się reklamodawcy z wydawcą. W wielu przypadkach korzysta się także z nazwy „program partnerski”.

Obejmuje on między innymi:

  • wysokość prowizji za dane kategorie produktów
  • sposób naliczania prowizji (od pozostawienia adresu email, od kliknięcia w link, od sprzedaży)
  • ilość czasu jaka może minąć od kliknięcia w link, żeby została naliczona prowizja od sprzedaży (przeważnie jest to maksymalnie 30 dni)

Niektóre programy afiliacyjne są dostępne tylko i wyłącznie przez sieci afiliacyjne, natomiast dużo większych sklepów działających w Internecie posiada swoje własne programy. Do sklepów z własnymi programami partnerskimi można zaliczyć: Aliexpress, Gearbest, Amazon.

Kim jest wydawca?

Wydawca jest to osoba prywatna albo firma, która zapewnia czytelnikom, odwiedzających stronę reklamodawcy czy folllowersów. Właściwie każda osoba posiadająca swoją stronę internetową czy też kanał w mediach społecznościowych może być wydawcą. Przeważnie rejestrowanymi przez wydawców kanałami są: profile w mediach społecznościowych, blogi, portale, porównywarki zakupowe i cenowe, mailingi, strony kuponowe, cashbacki i strony lojalnościowe, strony typu content.

Kim jest Reklamodawca?

Wszelkie działalności prowadzone w Internecie, przez którą użytkownicy mogą zrobić zakupy, mogą być reklamodawcami. Wydawcy najczęściej decydują się na promowanie marek bardziej popularnych na rynku, które będą dobrze konwertować w porównaniu do marek mniej rozpoznawalnych. Powodzenie całego programu zależy w dużej mierze od pozycji na rynku i popularności biznesu.

Marketing afiliacyjny – od czego właściwie zacząć działania?

Na samym początku należy przede wszystkim uruchomić program partnerki. Zazwyczaj platformy sklepowe mają wbudowany moduł programu partnerskiego, a więc jest to niezwykle prosty zabieg. W warunkach programu trzeba ustalić stawki rozliczeniowe z wydawcami i jakie rezultaty należy dostarczyć, chcąc uzyskać wynagrodzenia.

Po zapoznaniu się z warunkami programu wydawcy zadecydują czy chcą podjąć współpracę na ustalonych warunkach, czy nie. Samo uruchomienie programu partnerskiego nie spowoduje nagłej dużej ilości zgłoszeń do programu. Cały proces zajmuje dużo czasu, trzeba więc nastawić się na znaczne koszty i wykazać dużą cierpliwością. Jeśli uda się wydawców zaangażować do promocji oferty w ramach programu, należy wykazać wsparcie na wszelkich etapach współpracy oraz rozliczać się osobno z wydawcami. Programem partnerskim może zająć się w profesjonalny sposób sieć afiliacyjna.

Sieci w naszym kraju gromadzą od kilku do kilkunastu tysięcy wydawców, wiele zależy od rodzaju danej branży. Po uruchomieniu programu na platformie afiliacyjnej reklamodawca od razu łączony jest z właściwymi dla niego wydawcami. Ponadto, sieć cały czas uzyskuje do współpracy nowe serwisy, dzięki czemu program partnerski nieustannie się rozwija. Reklamodawca otrzymuje opiekuna programu, który jest w stanie pomóc, odpowiedzieć na pytania i dać nam cenne wskazówki co do wykorzystywanych narzędzi. Reklamodawca otrzymuje również zbiorczą fakturę raz w miesiącu.

marketing afiliacyjny

Przykłady kampanii afiliacyjnych

Istnieje wiele kampanii prowadzonych w ramach marketingu afiliacyjnego. Możemy tego nawet nie zauważać, ale otaczają nas one ze wszystkich stron. Jakie są najbardziej znane rodzaje programów partnerskich?

Bannery reklamowe

Chętnie wybierany sposób na zachęcenie użytkownika do kliknięcia i przejścia na stronę reklamodawcy. Po kliknięciu generuje się dany link, a dzięki niemu sieć afiliacyjna rozpoznaje wejście na stronę i to, że zakup został dokonany bezpośrednio z banera. Przykładem są między innymi bannery w serwisach biznesowych, które proponują nam zakup e-booka o tematyce dedykowanej właścicielom firm czy też w serwisach parentingowych, oferujące nam produkty dla dzieci. Istotne jest przede wszystkim to, żeby banner znajdował się w serwisach powiązanych z promowanym produktem, wtedy zwiększa się jego efektywność.

Rankingi ofert

Zestawienia ofertowe są świetnym rozwiązaniem, żeby zachęcić użytkownika do kliknięcia link afiliacyjny. Ukazując dane produkty w formie rankingów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik skorzysta z opcji zakupu. Przykładem są między innymi serwisy oferujące konta oszczędnościowe, lokaty, konta osobiste, ubezpieczenia komunikacyjne. Takie rankingi zawierają dokładne informacje i dają możliwość na przykład założenia konta, po kliknięciu linka. Rankingi ofertowe również powinny być zamieszczani w serwisie z tematyką powiązaną z promowanym produktem.

Mailing

Maile reklamowe otrzymywane na skrzynkę odbiorcą użytkownika również są częścią marketingu afiliacyjnego. Poprzez kliknięcie w grafikę zostanie on przekierowany na stronę reklamodawcy poprzez użycie specjalnie wygenerowanego linki.

Social media

Portale społecznościowe nieustannie się rozwijają, przez co marketing afiliacyjny zaczął być stosowany również w nich. Za pomocą naszego profilu możemy umieszczać specjalne linki. Przykładem jest link afiliacyjny do pięknej kanapy, znajdujący się na profilu projektanta wnętrz.

Blog

Link afiliacyjny może także zostać umieszczony na blogu. Możliwości jest parę, można podpiąć go pod logo czy grafikę, lub też linkować do danego produktu. Przykładem może być blog ze zdrową żywnością, na którym znajdą się linkowania do produktów ze sklepu ze zdrowymi przekąskami. Można na przykład wykonać ranking produktów i podlinkowywać do nich nazwy.

Ile można zarobić?

Wiele zależy od niszy, ale także rodzaju działań, poświęconego czasu i zaangażowania. Partnerzy są w stanie osiągać znaczne sumy z prowizji, aczkolwiek na początku nie można liczyć na duże zyski. Popularne modele z rozliczeń we współpracy afiliacyjnej to:

Cost Per Click

W tym modelu partner uzyskuje daną sumę za każdego użytkownika, który przejdzie na stronę z konkretnych produktem albo dedykowany landing page.

Cost Per Sale

Jest to ustalony procent od wartości dokonanego zakupu.

Cost per Lead

W tym modelu partner zarabia na wszystkich użytkownikach, którzy zapiszą się do newslettera, wypełnią formularz, wezmą udział w konkursie czy zostawią swój numer telefonu.

Model mieszany

To połączenie paru systemów, które umożliwia na większą dowolność przy ustalaniu warunków umowy.

Jakie są zalety reklamy afiliacyjnej?

Afiliacja w marketingu okazuje się niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla reklamodawców oraz partnerów, z tego względu zyskuje coraz większą popularność. Użytkownicy sieci bardzo często robią przez nią zakupy, a reklamy znajdujące się w kanałach komunikacyjnych trafiają do znacznej ich części. Zyski z takiego sposobu reklamy są dosyć duże. Zaletą takiej reklamy jest przede wszystkim jej stosunkowi niski koszt ze strony reklamodawcy. Nie musi on bowiem wydawać pieniędzy na wiele kampanii marketingowych, chcąc reklamować swój produkt do danej grupy odbiorców. Partnerzy natomiast zarabiają pieniądze dzięki wejściom użytkowników w dany link, jaki znajduje się właśnie na ich stronie.

Afiliacja w marketingu-czy warto?

Afiliacja w marketingu przynosi oczekiwane rezultaty. Dzisiejszy użytkownicy Internetu nie wyobrażają sobie bez niego życia. Wybierają właśnie taki sposób robienia zakupów, decydują się na nowe ubrania, sprzęty do kuchni czy nawet meble. Często towarzyszy im impuls zakupowy, nawet nie mając w planach danego zakupu, wybierają ów produkt. Taki impuls jest wykorzystywany przez programy afiliacyjne.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu https://cwierkaja.pl/wiedza

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu