Skip to main content

Pozycjonowanie stron internetowych to branża, która rozwija się w zastraszającym tempie. Coraz więcej sklepów stacjonarnych rozszerza swoją działalność o sprzedaż w internecie. Każdemu sprzedawcy zależy na wysokich obrotach – żeby je osiągnąć, muszą być widoczni i łatwo dostępni dla kupujących. Jednak jak to zrobić, jeśli nie znają się na pozycjonowaniu sklepu? W takich sytuacjach rozwiązaniem jest współpraca z konsultantem do spraw SEO (Search Engine Optimization). Jeśli interesujesz się pozycjonowaniem stron internetowych, świetnie czujesz się w kontaktach z innymi ludźmi – spróbuj swoich sił w tej branży. Jeśli chciałbyś w przyszłości zostać specjalistą do spraw SEO, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, jakich kompetencji wymaga praca na tym stanowisku.

Dlaczego konsultant ds. SEO jest potrzebny?

Rynek sprzedaży internetowej rozwija się bardzo szybko. Wzrost liczby sklepów internetowych poniekąd zdeterminowała pandemia – zamknięte placówki handlowe, spadek obrotów, obostrzenia. To wszystko wpłynęło na tak gwałtowny wzrost ilości platform sprzedażowych powstałych w internecie. W związku z czym wzrosło również zapotrzebowanie na konsultacje SEO – sklepy zajmujące się sprzedażą internetową zlecają pozycjonowanie strony specjalistom, dzięki którym z powodzeniem zwiększa się liczba odwiedzin w sklepie, a co za tym idzie – sprzedaż produktów.

Konsultant ds. SEO

Co należy do obowiązków konsultanta SEO?

Osoba na takim stanowisku przede wszystkim powinna czuć się swobodnie w kontaktach z klientem – od tego zależy powodzenie jego kariery. Konsultant pozyskuje nowych klientów jak również podejmuje trwałe współprace z firmami. Specjalista SEO musi mieć naturalny talent do organizowania, planowania i doradzania – właśnie tym będzie zajmował się na co dzień w swojej pracy zawodowej. Do jego głównych obowiązków należy:

  • analizowanie aktualnego stanu stron internetowych oraz wyłapywanie i raportowanie błędów – konsultant musi najpierw sprawdzić w jakim stopniu strona jest widoczna w wyszukiwarce, czy jest wystarczająco wydajna i szybka. Ważna jest również weryfikacja zewnętrznych aspektów – opinie, social media, linkowanie strony w innych witrynach. Jeśli zauważy jakieś błędy, które mogą wypłynąć na pozycjonowanie strony, powinien je dokładnie przeanalizować i przygotować skutecznie rozwiązania dla tych problemów.
  • analizowanie słów i fraz kluczowych – słowa kluczowe, to takie wyrażenia, które klienci najczęściej wpisują w wyszukiwarkę, aby znaleźć dany produkt, usługę, interesującą ich treść, etc. To bardzo ważny element pracy konsultanta SEO. Dobrze dobrane słowa kluczowe w znacznym stopniu zwiększą widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.
  • kontrolowanie i obserwowanie konkurencji klienta – przyjaciół trzymajmy blisko, ale wrogów jeszcze bliżej. Zbieranie informacji o konkurencji pozwoli nam na lepsze wypozycjonowanie strony firmy, dla której realizujemy zlecenie. Warto poznać strategię, którą stosuje konkurencja, żeby wiedzieć w którym miejscu szczególnie należy skupić nasze działania.
  • planowanie działań i strategii SEO dla danej firmy – tutaj przydadzą się wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Konsultant musi zdobyć zaufanie klienta, żeby ten przystał na jego propozycje. Należy pamiętać o tym, że każda strategia będzie inna. Nie ma uniwersalnej metody, którą będziemy mogli zastosować w każdej sytuacji. Każdy problem wymaga indywidualnego podejścia.
  • omówienie celów biznesowych klienta – właśnie od tej pozycji powinniśmy zacząć współpracę z klientem. Oczywiście zaraz po analizie jego witryny. Powinniśmy poznać oczekiwania klienta, co chciałby osiągnąć przez pozycjonowanie. Przy tej rozmowie możemy również przekazać klientowi jakie błędy zauważyliśmy i przedstawić propozycje rozwiązań.

img-3

Jakimi narzędziami się posługuje?

Aktualnie specjaliści ds. pozycjonowania mają do wyboru wiele różnorodnych narzędzi, które pomagają im w opracowywaniu strategii SEO i ostatecznie zadowalającym wypromowaniu witryny. Oto kilka z nich:

  • link building – inaczej linkowanie zewnętrzne. Polega na umieszczaniu linku do strony klienta na innych, wartościowych dla wyszukiwarki stronach. Popularnym rozwiązaniem są odnośniki do strony umieszczanie w różnych katalogach firm, blogach wewnętrznych, social mediach, forach internetowych oraz w sponsorowanych artykułach.
  • content marketing – to nic innego jak pozycjonowanie stron za pomocą tekstu. Wcześniej wspomniane przez nas słowa kluczowe, ciekawa i merytoryczna treść i przede wszystkim unikalne opisy – to przepis na pozycyjny sukces.
  • pozycjonowanie lokalne – jest to wypromowanie marki w najbliższym otoczeniu firmy. Często klienci szukając danego sklepu w internecie dopisują przy nim nazwę miejscowości, więc takie narzędzie wydaje się być całkiem dobrym rozwiązaniem.

Czym powinien się zainteresować kandydat na konsultanta SEO?

Każdy zawód wymaga odpowiednich zainteresowań. W tym przypadku nie jest inaczej. Osoba aplikująca na takie stanowisko powinna na bieżąco analizować rynek analityki SEO, tzn. nowe trendy w zakresie optymalizacji fraz kluczowych i contentu, poznawanie nowych narzędzi pozycyjnych czy metod monitoringu. Kandydat powinien również zaprzyjaźnić się narzędziami do analityki oferowanymi przez Google, największą światową wyszukiwarkę internetową. To głównie pod nią dostosowujemy strategię SEO.

Dobrym pomysłem będzie także poznanie metod marketingowych i narzędzi do ich optymalizacji, szczególnie w szeroko pojętych social mediach. Tylko jak zacząć? Świetnym pomysłem, aby zacząć przygodę z pozycjonowaniem i poznać SEO od środka są popularne w ostatnich czasach webinary (często darmowe) jak również internetowe szkolenia czy kursy. Coraz częściej jednak możemy znaleźć w internecie pasjonatów pozycjonowania – przekazują oni sporą dawkę wiedzy w swoich blogach lub vlogach. Dostęp do wartościowych informacji jest bardzo łatwy i często zupełnie darmowy – wystarczą chęci i trochę wolnego czasu. Osoba aplikująca na takie stanowisko powinna także na bieżąco interesować się rynkiem sprzedaży internetowej, poznawać nowe działania platform sprzedażowych i poszukiwać rozwiązań do nowo powstałych problemów wynikających z rozwijającego się rynku.

Konsultant ds. SEO

Jak zacząć pracować w zawodzie?

Jeśli marzysz o wielkiej karierze konsultanta ds. SEO, musisz mieć na uwadze, że nie od razu staniesz się cenionym i znanym specjalistą. Jeśli jesteś pewien swoich umiejętności i wiesz, że pozycjonowanie to coś, co naprawdę chcesz w życiu robić – zacznij od stażu w agencji SEO. Przejrzałeś już wszystkie oferty pracy i nie znalazłeś takiej propozycji? Zrób rozeznanie na rynku i wyślij swoją aplikację do firmy, która wyda Ci się interesująca – może nie wiedzą, że szukają stażysty? Pamiętaj o dołączeniu listu motywacyjnego i kilku ciepłych słów o sobie. Jeśli masz już jakieś doświadczenie, możesz dołączyć również portfolio lub linki do stron, które skutecznie wypozycjonowałeś.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnej strony internetowej i zbudowanie jej pozycjonowania od podstaw. Co prawda, będzie to wymagało od Ciebie poświęcenia wielu godzin przy komputerze, ale najlepiej uczymy się na swoich błędach, więc taka forma nauki na pewno nie pójdzie w las! Dodatkowo, swoją pracę będziesz mógł umieścić w portfolio, które na pewno doceni Twój przyszły pracodawca. Przy pozycjonowaniu możesz skorzystać z darmowych, dostępnych w internecie narzędzi – na przykład bardzo popularnych Google Analytics. Znajomość tych narzędzi i pozostałych specjalistycznych terminów z pewnością przypadną do gustu przyszłemu szefowi.

Możesz także zacząć od drobnych, lokalnych zleceń. Może twoja sąsiadka, która prowadzi stacjonarny butik chciałaby zacząć sprzedawać w internecie lub zauważyłeś ogłoszenie na portalu aukcyjnym od małej firmy, która dopiero wchodzi na rynek? Potraktuj to jako swoją szansę i działaj! Każde przyjęte zlecenie zbliży Cię do marzenia o zostaniu specjalistą w tej dziedzinie. Każdy ceniony ekspert SEO zaczynał kiedyś od podstaw. Nie zrażaj się ewentualnymi porażkami, tylko potraktuj je jak ważną lekcję.

Oceń post

Leave a Reply

Close Menu